MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ENERJİNİZİ BOŞA TÜKETMEYİN (WWW.YENİHABERDEN.COM, 11.01.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Türkiye’de enerji üretimi ve tüketimi istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Türkiye`nin toplam elektrik üretimi 276 milyar 363 milyon kWh, tüketimi ise 267 milyar 23 milyon kWh yükseldi.
 

Türkiye`de enerji üretimi ve tüketimi istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Türkiye`nin toplam elektrik üretimi 276 milyar 363 milyon kWh, tüketimi ise 267 milyar 23 milyon kWh yükseldi. Konya`nın iller bazında kayıtlı elektrik abone sayısı 1 milyon 140 bin 502 abone ile 6. sırada olduğunu belirten Sait Şahin, "Buna rağmen, enerji tüketiminde 10. sıradayız" dedi.

Türkiye`de tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 22`si konutlarda, yüzde 26`sı ticaret ve kamu hizmetlerinde, yüzde 47`si sanayide ve yüzde 3`ü tarımsal sulamada kullanılıyor. Konutlarda tüketilen enerjinin büyük bölümünün kış aylarında hanelerin ısıtılması, yaz aylarında da soğutulması aşamalarında kullanıldığı öğrenilirken, alınacak bazı önlemlerle faturalarda yüzde 40‘a varan tasarruf gerçekleşebileceği ifade ediliyor. Kış saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte, konutlarda enerji tüketiminin yükselişe geçtiğini ifade eden TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Konya İl Temsilcisi Sait Şahin, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi 30 Ekim 2016 yılında kış saati uygulamasına geçilmemesi nedeniyle Kasım ayında ekonomideki yavaşlamaya ve sıcaklıkların mevsim normallerinde seyretmesine rağmen elektrik tüketiminde artış yaşandı. TEİAŞ`ın elektrik tüketim istatistiklerini baz aldığımızda Kasım ayında kış saati uygulanmasıyla elektrik tüketiminde yüzde 1,35`lik artış yaşandı. Ancak 2016 yılının Kasım ayına baktığımızda ise kış saatinin uygulanmamasıyla elektrik tüketimi yüzde 6,53 arttı ve 22,70 milyar kWh ile yüksek düzeye ulaştı. Yaz saati uygulaması ile bizi tüketime teşvik ediyorlar. Yaz saati uygulanmasının vazgeçilmesinden dolayı enerji tüketiminin fazlalaşması söz konusu. Yaz saati uygulamasından vazgeçildiği zaman sabahın alacakaranlığında uyanıp işe, okula giden vatandaşlarımız kullandığı enerjiden tasarruf edilecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı yaz saati uygulamasının kaldırılmış olması tasarruf değil israf getiriyor" şeklinde konuştu.

" ELEKTRİĞİ BİLİNÇLİ KULLANALIM "

Akıllı sayaçlar diğer adı ile üç zamanlı sayaçların nasıl çalıştığından bahseden Şahin, "Akıllı sayaçlar Gündüz, Puant ve Gece olmak üzere 3 aşama da ölçüm yaparlar. Adı geçen saatler Mart ve Ekim aylarında azda olsa farklılık gösterir. Birim bedelleri 0,459 TL/kWh, 0,704 TL/kWh, 0,285 TL/kWh olmak üzere Puant en pahalı dönemdir. 17.00 ile 22.00 saatleri arasında tüketime göre kilovat saatini 0,704 TL/kWh hesaplanır. Gündüz ise 06.00 ile 17.00 saatleri arasında tüketime göre kilovat saatini 0,459 TL/kWh hesaplanıyor. Gece tüketiminde ise bu rakamlar 22.00 ile 06.00 saatleri arasında kullanılan elektriğin kilovat saati ise, 0,285 TL/kWh hesaplanıyor. Yani 22.00 ile 06.00 saatleri arasında kullanılan elektrik, en düşük ücretle hesaplanıyor. Sayaçlar T1, T2 ve T3 olarak kullanımları böler. Ancak vatandaşlarımız tarifelerini çok zamanlı tarifeye geçmeleri ve elektriği gece kullandıklarında tasarruf edeceklerdir. Gece kullanılan elektriğin faturalara yansıması ise yüzde 10 civarındadır" dedi.

DAĞITIM VE SAYAÇ OKUMA BEDELLERİNE DİKKAT

Elektriğe yüzde 10 indirim geldiğine dikkat çeken Şahin, "İndirim gelmiş olabilir, ancak olayın arka planına da bakmamız lazım. 100 lira fatura ödeyen biri gelen indirimle 90 lira ödemesi lazım. Fakat şuan 110-120 lira gibi bir rakam ödeniyor. Bunun en büyük sebebi ise dağıtım ve sayaç okuma bedellerinin artırılmasıdır. Dağıtım şirketlerinin dağıtım ve sayaç okuma bedellerinde yaptıkları değişiklik ile indirim tüketiciye yansımadı. Elektrik faturasındaki vergi ve fonlar tüketim bedeline yakındır. Konutlarda 100,00 kWh elektrik tüketiminde 24,47 TL ödemeniz gerekirken üzerine gelen vergi ve fonlar ile fatura 46,12 TL ile 2 katına çıkıyor" diye konuştu.

 

" KONYA ELEKTRİĞİ KONUTLARDA TÜKETİYOR "

Konya`nın iller bazında kayıtlı elektrik abone sayısına göre " 1 milyon 140 bin 502 abone ile 6. sırada olmasına rağmen enerji tüketiminde 10. sıradayız. Sanayimizde elektrik tüketiminde ise 175.263 MWh enerji tüketimi ile en fazla elektrik tüketen ilk 15 il arasında 14. Sırada yer alıyor. Sanayi şehirlerimizden Bursa`daki elektrik tüketimi ise 609.724 MWh dir.  Konya ise bunun 4`te birini tüketmiş. Bu açıdan baktığımızda ise sanayimizdeki durgunluk göze çarpmaktadır. Ayrıca tahıl ambarı Konya ovasındaki tarımsal sulama `da kullanılan elektrik enerjisi tüketimi 5.361 MWh ile Ülkemizdeki payı yüzde 0,027`dir. Sonuç olarak Konya`mızda elektrik yüzde 21,07 ile konutlarda tüketilmektedir" ifadelerini kulandı. 

 

 

 

Bağlantılar

www.yenihaberden.com/enerjinizi-bosa-tuketmeyin-812196h.htm
 


ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

12.06.2019
 


Çok Okunanlar


WEBİNAR: ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ

ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ VE KESİN HESAP KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ODTÜ SAVUNULMALIDIR DİRENİŞİNE DESTEK ZİYARETİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİNE KATILDIK

YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ PARATONERLER KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMܒNDE MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

Okunma Sayısı: 10


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri