MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 67

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NKP BASIN TOPLANTISI: TÜRKİYE VE DÜNYADA NÜKLEER ENERJİ - 2018 
Türkiye ve Dünyada Nükleer Enerji raporu, nükleer enerji konusunda Türkiye ile dünyadaki son gelişmelerden kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla Şubemizin de Sekretaryasında yer aldığı İstanbul Nükleer Karşıtı Platform tarafından hazırlandı. 17 Ocak 2019 günü Şubemiz Eğitim Salonu`nda basına ve kamuoyuna açıklanan Raporun ilk bölümü, 2018 yılında nükleer enerji alanında Türkiye’de yaşananlara ikinci bölümü ise dünyada nükleer enerjinin durumuna ayrıldı.
 

 

Nükleer inadı Türkiye`nin ekonomisini prangaya vuracak

 

Maliyet, kaza riski ve çözüm bulunamayan atık sorununa rağmen Mersin ve Sinop`ta nükleer santral kurma çalışmaları devam ediyor. Nükleer santrallara verilen yüksek fiyatlı alım garantileri ekonomiye önümüzdeki 20 yıl boyunca 110 milyar dolarlık ek yük getirecek.

 

Planlanan nükleer santrallar devreye girerse Türkiye, diğer kaynaklara göre 2-3 kat pahalı olan nükleer santrallardan üretilen elektriği almak zorunda kalacak; bu da hem sanayi hem de konutlarda elektrik fiyatlarını artıracak. Elektrik piyasasında 2018 yılında oluşan ortalama fiyat kilovatsaat başına 4 dolar sent civarındayken, Mersin`deki santrala verilen alım garantisi 12,35 dolar sent, Sinop`taki santrala verilen ise 10,8 dolar sent. Yabancı şirketlerin Türkiye`de kurdukları santrallara ödenecek bu parayla enerji ithalatı faturası da aslında büyüyecek. Nükleer Karşıtı Platform Sekretaryasında yer alan Elektrik Mühendisleri Odası`nın İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı Kaya Ocakaçan, raporun tanıtımının yapıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, iki nükleer santrala verilen alım garantilerinin toplam tutarının 110 milyar dolar[1] olduğunu hatırlatarak, "Zaten zor durumdaki Türkiye ekonomisi, bu iki santralın yapılmasıyla yıllar boyunca prangaya vurulacak" açıklamasını yaptı.

 

Pahalı nükleer Sinop`ta projenin iptalini gündeme getirdi

Sinop`ta, Japonya ve Fransa ortaklığında hayata geçirilmek istenen nükleer santral projesi yüksek alım garantisi verilmesine rağmen mali sorunlar yaşıyor. Santralın maliyetinin iki katına çıktığı, Japon ve Fransız ortakların projeden çekilmeyi düşündükleri haberleri Japonya ve dünyanın ileri gelen ekonomi gazetelerinde yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ise bu konudaki sessizliğini koruyor ve nükleer santralların pahalı olduğu gerçeğini kamuoyundan gizlemeye çalışıyor.

 

Nükleer karşıtlarının halkı bilgilendirme çabaları ise daha önce olduğu gibi 2018 yılında da birçok yerde engellerle karşılaştı. Sinop Nükleer Santralı için ÇED kapsamında yapılan halkın katılımı toplantısı bu engellerin en somut örneğiydi. Otobüslerle il dışından taşınan sivil kıyafetli insanlarla toplantı salonu sabahın erken saatlerinde doldurulmuştu.  Aralarında Sinop Belediye Başkanı ve milletvekillerinin de olduğu Sinoplular ise polis barikatıyla karşılaştı ve içeri alınmadı. Çernobil kazasının yıldönümünde düzenlenmek istenen mitingin Sinop Valiliği tarafından yasaklanması da nükleer enerji hakkında halkın doğru bilgiye ulaşmasını engelleme çabalarından biriydi.  


Nükleer santral projeleri iptal edilsin

Nükleer Karşıtı Platform üyesi Özgür Gürbüz ise toplantıda yaptığı konuşmada, "Hükümetin tüm çabalarına rağmen, kamuoyunu pahalı, tehlikeli ve çevre düşmanı nükleer santrallar konusunda bilgilendirmeye devam edeceğimizi hazırladığımız bu raporla bir kez daha gösteriyoruz. Nükleer Karşıtı Platform, Mersin ve Sinop`taki nükleer santral projeleri iptal edilene kadar mücadelesini sürdürecek. Buradan hükümete bir kez daha sesleniyoruz. Türkiye`nin geleceğini riske atmayın, nükleer santral planlarını çöpe atın" dedi.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz

 

Basında çıkan haberlere bu başlığın altından ulaşabilirsiniz.

Nükleer santraller 110 milyar dolar ek yük getirecek - Artı Gerçek

İstanbul NKP Türkiye ve Dünyada Nükleer Enerji Raporunu Paylaştı - Bianet

Türkiye ekonomisine "nükleer" pranga - evrensel.net

YolTV Canlı Yayını 

Nükleer planları çöpe atın - birgün.net

Geleceğe pranga - cumhuriyet.com.tr

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform`dan "2018 Türkiye ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu": İklim değişikliği santralları kapanmaya zorladı - yeşilgazete.org

 

 

 

Dosyalar

(1591 KB)ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 90


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri