MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 18 OCAK 2019 TARİHİNDE YAPILAN “ SURİYE’DE SAVAŞTAN KAÇIP SİTELERDE YANGINDA ÖLDÜLER! MOBİLYACILAR SİTESİ’NDEKİ İŞ YERLERİNİN ÇOĞUNDA KAÇAK AKIM ROLESİ BULUNMUYOR! BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

SURİYE`DE SAVAŞTAN KAÇIP SİTELERDE YANGINDA ÖLDÜLER!

MOBİLYACILAR SİTESİ`NDEKİ İŞ YERLERİNİN ÇOĞUNDA KAÇAK AKIM ROLESİ BULUNMUYOR!

Suriye`de emperyalistler tarafından Ortadoğu`yu yeniden dizayn etme ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında çıkartılan iç savaş yüzünden topraklarını terk ederek Türkiye`ye gelen ve ucuz iş gücü olarak çalıştırılan 5 kişi Siteler olarak bilinen Ankara Mobilyacılar Sitesi`nde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti.

Şubemiz tarafından Siteler`de faaliyet gösteren 4 katlı mobilya binasında çıkan yangınla ilgili olarak çıplak gözle yapılan inceleme sonucu hazırlanan ön raporda, konutlardan çevrilme iş yerlerindeki elektrik panolarında kaçak akım rölesinin olmadığı, havalandırma bacalarının, yangın merdivenlerinin bulunmadığı saptandı.

Siteler`deki Elektrik Tesisatları Vakit Kaybetmeden Yenilenmeli!

16.01.2019 tarihinde akşam saatlerinde Altındağ ilçesi, Ulubey Mahallesi‘nde bulunan mobilyacılar sitesinde faaliyet gösteren 4 katlı mobilya fabrikasında çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetmiştir. 17.01.2019 tarihinde saat: 11.00`de olay yerine gidildiğinde adli makamların incelemesinin devam etmesi nedeniyle olay mahalline girilememiştir.

Olay yerinde, kaza anında içeride bulunan itfaiyeciler tarafından kurtarılan kişilerle ve çevredekilerle yapılan görüşmede; yangının meydana geldiği binanın içinin kauçuk ile dolu hangara benzer, büyük bir yer olduğu, bu binanın ikinci katında insanların  elektrik sobası ile ısınırken elektrik kablosunun alev alması sonucu kauçukların tutuştuğu ve zehirli gazın etrafa yayıldığı ifade edilmiştir.

Olay yeri ve çevresindeki binalarda yaptığımız incelemelerde de, havalandırma bacalarının olmadığı, yangın merdivenin bulunmadığı, elektrik tesisatlarının çok eski ve kötü durumda olduğu, panolarda kaçak akım rölesinin bulunmadığı, kablo bağlantılarının çıplak olduğu, halen eski tip tel sargılı porselen sigortaların kullanıldığı, bu sigortalarda olması gerekenden fazla tel sarılarak akım değerlerinin yükseltildiği gözlemlenmiştir.

Mobilya üretiminde kullanılan makineler termik şalterler kullanılarak koruma altına alınmış olsa da, aynı tesisatın ısınma ve benzeri amaçlarla kullanılan kısımlarında koruma cihazları kullanılmamış, makinelere verilen değerin insan hayatına verilmediği görülmüştür.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği kapsamında bu iş yerlerinin yıllık periyodik elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve paratoner ölçüm ve muayenelerinin yapılıp yapılmadığı da bilinmemektedir.


Yangın merdiveni olmadığı için bu iş yerlerinin nasıl iskân aldıkları sorusu da tartışılması gereken bir başka konudur.

Mobilyacılar Sitesi olarak bilinen ve vatandaşların çok sık kullandığı bu alanlarda yeterli güvenlik önlemi alınmaması benzer şekilde sık sık yangınların meydana gelmesi ciddi can kaybı riski taşımaktadır.

Siteler`deki tüm mekanların elektrik tesisat ve panolarının kontrolleri yetkili mühendislerce sağlanmalı, yenilenme ihtiyacı olanlar acilen yenilenmeli, binaların yangından korunması hakkında yönetmelik kapsamında "yangın uyarı sistemlerinin" kurulması ve mevcut sistemlerin periyodik kontrol ve bakımlarının  yapılması sağlanmalıdır, yangın merdiveni olmayan iş yerleri ile ilgili yasal düzenlemeler de hayata geçirilmelidir. Sorumlu tüm kurumlar koordineli bir biçimde birlikte hareket etmeli, yeni faciaların, can kayıplarının yaşanmaması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

 

TMMOB EMO Ankara Şubesi

24. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

18.01.2018ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

12.06.2019
 


Çok Okunanlar


WEBİNAR: ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ

ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ VE KESİN HESAP KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ODTÜ SAVUNULMALIDIR DİRENİŞİNE DESTEK ZİYARETİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİNE KATILDIK

YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ PARATONERLER KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMܒNDE MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

Okunma Sayısı: 25


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri