MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI 
Ülke genelinde tüm belediye başkanlıklarına 21 Şubat 2019 tarihinde bir yazı gönderen TMMOB, belediyelerin mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerden “müelliflik kaydı”, “mühendislik çalışma ruhsat harcı” gibi isimler altında ücretler almasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, bu tip uygulamalardan ivedilikle vazgeçilmesini talep etti.
 

 

TMMOB`nin yazısı şöyle: 

"BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA

Odalarımız tarafından Birliğimize iletilen bilgilerden bazı Belediyelerin mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerimizden ‘müelliflik kaydı`, ‘mühendislik çalışma ruhsat harcı` gibi isimler altında ücretler aldığı anlaşılmaktadır.

Meslek mensuplarının kayıt ve sicillerini tutma ve denetleme görevi 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu ile TMMOB`ye bağlı meslek odalarına tanınmış bir yetkidir.  Kanun uyarınca  ‘Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.`

Nitekim 3194 sayılı İmar Kanununun Uygulama Yönetmeliği olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde de Yasa ile Birliğimize ve bağlı odalarımıza tanınan bu yetkiye atıflarda bulunulmuştur. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ‘Yapı Projeleri` başlıklı 57. maddesinin 18. Fıkrası ‘Proje müellifliği ve yapım işlerinin denetimine dair fenni mesuliyet üstlenen mimarların ve mühendislerin, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, ilgili meslek odasına kayıtlı olmaları, büro tescillerini yaptırmaları gerekir.` şeklinde düzenlenmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 68. Maddesinin 16. Fıkrası ise ‘(16) Fenni mesullerin sicilleri, ilgili meslek odalarınca, ilgili idareden alınacak iş bitirme belgeleri de dikkate alınarak tutulur ve yeni bir fenni mesuliyet üstlenilmesinde bu siciller dikkate alınır.` şeklinde düzenlenmiştir.

Öte yandan gerek 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda gerekse 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin belediyelerce tutulacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu bağlamda TMMOB`ye bağlı Odalar dışında, başka bir kurum ya da kuruluşun kayıt, tescil, çalışma izni vb. işlemler yapması da bu işlemler için bir ücret alması da yasal değildir.

Yasal dayanağı bulunmayan müelliflik kaydı/yenileme işlemleri ile bu işlemlerden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığı kesinleşmiş yargı kararları ile de sabittir.

Mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerimizin mağduriyetine yol açan bu ve benzeri uygulamalardan kaçınılması, varsa bu tip uygulamalardan ivedilikle vazgeçilmesi hususunda gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla, 

Dersim GÜL

TMMOB Genel Sekreteri"

 

EK: Mahkeme kararları

 

Dosyalar

Mahkeme Kararı 1 (1794 KB)

Mahkeme Kararı 2 (668 KB)ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


HDP HEYETİNDEN EMO’YA ZİYARET

VEHBİ YILMAZ VEFAT ETMİŞTİR

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU’NA ZİYARET

UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ

KOMİSYON TOPLANTILARI

NEVRUZ/NEWROZ KUTLU OLSUN!

UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ

İŞ YERİNDE, SOSYAL YAŞAMDA VE SİYASETTE YOK SAYILMAYI KABULLENMEYECEĞİZ! VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ!

EMO KADIN KOMİSYONU ETKİNLİKLERİ

NEVRUZ’U DİYARBAKIR’DA KUTLADIK

Okunma Sayısı: 68


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri