MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İSKİTLER`DE YENİ YANGINLAR YAŞANABİLİR (ANAYURT GAZETESİ, 01.04.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO Ankara Şubesi bilirkişi heyetinin gözlemlerine göre yangın sonucu 5 Afgan mültecinin öldüğü İskitler`deki metruk binada kaçak elektrik tesisatı bulunuyordu ve yangının bu tesisat nedeniyle çıkmış olma ihtimali var. Heyet çevredeki binaların da aynı durumda olduğunu ve mültecilerin kaldığını belirtti, önlem alınmasını istedi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, İskitler, Ata Sanayi Sitesi‘nde kullanılmayan metruk bir binada çıkan yangında 5 Afgan mültecinin ölümüyle ilgili olay yerine gönderdiği bilirkişi heyetinin gözlemlerini yazılı olarak paylaştı. Heyetin incelemesine göre metruk binaya kaçak elektrik tesisatı çekiliydi ve yangının bu tesisat nedeniyle çıkmış olma ihtimali var.

‘BENZER YANGIN ÇIKABİLİR‘

 Yangın çıkan binanın karşısındaki binada da yabancı uyruklu kişilerin kaldığına dikkat çeken bilirkişi heyeti, "Tıpkı yanan binadaki gibi kötü şartlarda halen yaşamakta olduğu görülmüştür. Kesinlikle olmamasını ümit etmekle birlikte bu binada da benzer bir yangın olayının yaşanmaması için önlem almak üzere yetkilileri uyarıyoruz" dedi.

 ‘KABLOLARIN KORUMA KILIFLARI ERİMİŞ‘

"Elektriğin bina içindeki buzdolabı, aydınlatma armatürleri, ısınma amaçlı elektrikli ısıtıcı vb. cihazlara uzatma kabloları ile iletildiği tespit edildi" diyen bilirkişi heyeti, kaçak elektrik kablolarının durumunu "Dış koruma kılıfları çoğu yerde erimiş ve bakır iletkenler görülmektedir" diye açıkladı.

‘BENZER İHMALLER VAR‘

Siteler Mobilyacılar Sitesi‘ndeki 16 Ocak 2019 tarihinde 5 Suriyelinin öldüğü yangına benzer ihmallerin İskitler‘de de olduğuna dikkat çeken bilirkişi heyeti, "Olay yeri ve çevresindeki binalarda yaptığımız incelemelerde, binaların havalandırma bacalarının olmadığı, yangın merdivenin bulunmadığı, elektrik tesisatlarının çok eski ve kötü durumda olduğu, panolarda kaçak akım rölesinin bulunmadığı, kablo bağlantılarının çıplak olduğu, halen eski tip tel sargılı porselen sigortaların kullanıldığı, bu sigortalarda olması gerekenden fazla tel sarılarak akım değerlerinin yükseltildiği gözlemlenmiştir" açıklamasında bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞTİ

Yangının çıktığı binanım bulunduğu bölge kentsel dönüşüm kapsamında. Daha önce oto sanayici ve küçük atölyelerin de bulunduğu bölgede çok sayıda bina yıkıldı. Ancak davalık olan ve yıkılmayan birçok bina metruk duruma düştü. Aileler ve esnafın terk ettiği bölgedeki metruk binalar ise kâğıt toplayıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. Hem barınma amaçlı hem atık ve kâğıt toplama alanı olarak kullanılan metruk binaların çoğunu Afganistan uyruklular olmak üzere Ankara‘ya dışarıdan gelenler kullanıyor.

2 KİŞİ GÖZALTINDA

Soruşturma kapsamında 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alman kişilerden birinin ateşi yaktığı, diğerinin ise Afganistanlılara kağıt toplama işi yaptıran kişi olduğu belirtildi.

İLK FACİA DEĞİL

Bu facia, Ankara‘daki ilk göçmen işçi ölümü değil. Siteler Mobilyacılar Sitesi‘nde 16 Ocak günü döşeme atölyesinde çıkan yangında beş Suriyeli işçi hayatını kaybetmiş, sekiz kişi yaralanmıştı. Siteler‘deki yangın sonrası Ankara İSİG, "Mülteci/Göçmen İşçilerin Sağlığı Ve Güvenliği Çalışması Ön Gözlem Raporu" açıklanmıştı. Raporda göçmen işçilerin kaçak olarak güvencesiz koşullarda ve tehlikeli işlerde çalıştığına dikkat çekildi.ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

12.06.2019
 


Çok Okunanlar


WEBİNAR: ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ

ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ VE KESİN HESAP KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ODTÜ SAVUNULMALIDIR DİRENİŞİNE DESTEK ZİYARETİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİNE KATILDIK

YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ PARATONERLER KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMܒNDE MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

Okunma Sayısı: 2


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri