MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRONİK İLE ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLERİNİN ASANSÖR ALANINDAKİ MAĞDURİYETİNE SON VERİLDİ


HABER


 
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği`nin yetkili servis ile ilgili 13. Maddesi’nde “Servis teknik sorumlusunun, makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olması gerekir” koşulu getirildi. Böylece elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör işletme ve bakımındaki yetkileri mevzuat üzerinde de tanımlanmış oldu.
 

  

Elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör iş alanlarında yıllardır yaşadığı mağduriyete karşı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından hukuki zeminler de dahil olmak üzere yürütülen mücadele sonuçlarını veriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından daha önce 24 Haziran 2015`te çıkartılan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği`nin yetkili servis ve servis teknik sorumlusu tanımlamalarında, "makina veya elektrik veya elektrik-elektronik veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olma" düzenlemesi yapılmış, elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin bu alandaki yetkisi yok sayılmıştı. Danıştay`ın "bakım ve kontrollerde elektrik/elektronik ve makina mühendislerinin istihdamına" ilişkin kararına da aykırı olan bu düzenlemeye karşı EMO tarafından dava açılmıştı.

EMO, Asansör Periyodik Kontrollerini Gerçekleştirecek Muayene Personellerinin Belgelendirilmesine Dair Tebliğ nedeniyle meslektaşlarımızın aynı şekilde yaşadığı hak kaybına karşı da 2017 yılında bakanlık ile görüşmeler yaparak, elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin bu alandaki faaliyetlerine açıklık getirmişti.

Bunun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nca 4 Mayıs 2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan "Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği"nde, A tipi muayene kuruluşlarının teknik yöneticisi ile muayene elemanlarının "makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinde yükseköğrenimini tamamlamış olması" koşulu getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın hazırladığı Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği de 6 Nisan 2019 tarih ve 30737 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yetkili servis ile ilgili şartlara yönelik 13. Maddesi`nde "Servis teknik sorumlusunun, makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olması gerekir" koşulu öngörüldü.

Böylece elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör işletme, bakım ve kontrolündeki yetkileri mevzuat üzerinde de tanımlanmış oldu.EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

28.05.2019
 


Çok Okunanlar


“KENDİNE AİT BİR ODA”

GEZİ DİRENİŞİ 6 YAŞINDA

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

KOMİSYON TOPLANTILARI

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI

HERKESİN BARIŞ,EŞİTLİK VE ADALET İÇİNDE YAŞAYABİLDİĞİ ŞEKER TADINDA NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ.

GÖZ GÖRE GÖRE (CUMHURİYET)

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL`DA YAYINLANDI

Okunma Sayısı: 298


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri