MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNOP’TA NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG 
Çernobil Nükleer Felaketi’nin 33. yılında Sinop’ta “Çernobil’den Fukuşima’ya Sinop Nükleer Güç Santralleri-2” Paneli ile nükleer karşıtı miting ve yürüyüş gerçekleştirildi.
 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından, 26 Nisan 2019 tarihinde Sinop Belediye Meclis Salonu`nda, "Çernobil`den Fukuşima`ya Sinop Nükleer Güç Santralleri-2" Paneli gerçekleştirildi. Panel öncesinde "Nükleersiz Yaşam İçin Karikatür Sergisi" açıldı. Gazi Üniversitesi`nden Prof. Dr. Aziz Konukman`ın yönettiği panelde Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ve Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarıaltun değerlendirmelerini paylaştılar.

Sinop NKP`nin 27 Nisan 2019 tarihinde düzenlediği "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitingi için sabah saatlerinden itibaren Belediye Kamyon Garajı önünde toplanmaya başlayan grup, buradan pankart, döviz ve sloganlar eşliğinde mitingin yapılacağı İskele Meydanı`na geldi.

Miting, Sinop NKP Dönem Sözcüsü Zeki Karataş`ın konuşmasıyla başladı. Nükleer santral ısrarına tepki gösteren Karataş, "Bu doğa harikası bölge nükleer çöplüğüne dönüştürülmek isteniyor. Bizler nükleer santral da, nükleer atık deposu da istemiyoruz. Nükleere inat yaşasın hayat" dedi.

Sinop Merkez Belediye Başkanı Barış Ayhan, nükleere karşı bugüne dek verdikleri mücadeleye aynen devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl Ukrayna`daydım, Çernobil`deydim. Bölgede yaşanan vahşeti kendi gözlerimle gördüm. O vahşeti görmeden önce birçok kitapta okumuştum. Ama maalesef orada gördüklerime hiçbir edebiyatçının kaleminin yeterli kalmadığına şahit oldum. O vahşeti gördüğümde, aslında okuduklarımın, gördüklerimin çok küçük bir kısmı olduğunu anladım. Unutmayın, nükleer santrallar patladığında ölecek insanlar, nüfus cüzdanlarına bakılarak seçilmeyecek. Son siyasi seçimlerde hangi partiye oy vermiş olduğuna da bakılmayacak. Çevremizdeki katliamla birlikte hep beraber vahşi bir şekilde öleceğiz. Biz burada bu mücadeleyi verirken sadece kendi çocuklarımız için değil, sizin çocuklarınız için de bu mücadeleyi veriyoruz."

Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz de Belediye Başkanı Ayhan`ı destekleyerek nükleer santral kurulmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, doğayı tüm ögeleriyle metalaştıran kapitalist sistemi eleştirerek "Bu sistemde ülkeyi yönetmeye çalışanlar da bizim doğamızı toprağımızı elimizden alarak, sermayedarların peşkeşine açarak yaşamın her alanını zehir edip yaşamı yok eden nükleeri dayatmaya çalışıyor" dedi.

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, sadece Çernobil ve Fukuşima örneklerinin bile nükleer santralların güvenilmezliği ve tehlikesini göstermeye yettiğine işaret ederek, "Nükleer santraller, doğanın ve insanlığın geleceğine karşı işlenen suçtur!" dedi. Siyasi iktidarın adeta ülkeyi zorla nükleer tehlikeye doğru sürüklediğini belirten Gül, Türkiye`nin nükleer enerji serüveninin, başından sonuna kadar büyük bir yalan üzerine kurulu olduğunu söyledi. Gül, Türkiye`nin nükleer enerjiye değil, yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilmesine, enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına, çevreye en az zarar verecek enerji kaynaklarına ve üretim teknolojilerine yatırım yapılmasına, üretim yapılacak alanlarda önce halka danışılmasına ve dışa bağımlılığın azaltılmasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı tiyatro gösterisi ile devam eden miting, çekilen halaylar ve müzik dinletisi ile sona erdi.

"Nükleere inat yaşasın hayat", "Yaşamı yok eden enerjilere hayır" yazılı dövizler taşınan mitingde, "AKP elini Sinop`tan çek", "Sinop nükleer santral istemiyor" sloganları atıldı. EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

30.08.2019
 


Çok Okunanlar


EMO HES TEKNİK GEZİSİ TAMAMLANDI

EMO’NUN HES TEKNİK GEZİSİ HABERİ FOX TV’DE YAYINLANDI

EMO HES TEKNİK GEZİSİ

EMO HES TEKNİK GEZİSİ RÖPORTAJLARI FOX TV’DE

ENERJİ SEKTÖRÜNDE KRİZ BÜYÜYOR: ACİLEN YENİDEN KAMULAŞTIRMALAR YAPILMALI (16PUNTO.COM)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

ÇAMUR AKIYOR (CUMHURİYET)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

EMO KARADENİZ’DE HES’LERİ İNCELEDİ: HES`LERİN YARATTIĞI TABLO VAHİM (EVRENSEL.NET)

EMO’DAN KARADENİZ ÇIKARMASI (YALÇIN BAYER-HÜRRİYET)

Okunma Sayısı: 76


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri