MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER SANTRAL TÜRKİYE`NİN BAŞINA BELA OLACAK (BAŞKENT GAZETESİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından Çernobil Nükleer Santralı’nda 26 Nisan 1986’da meydana gelen kazanın 33`üncü yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, `Nükleer santraller temiz, güvenilir ve ucuz bir enerji kaynağı değildir! Radyoaktif atıklar için kesin, uygun ve kabul edilebilir bir arıtma yöntemi halen olmadığı gibi dünya üzerinde hiçbir yerde nihai depolama tesisi de yapılamamıştır.` denildi.
 

Zehra ŞAHINDOKUYUCU

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Çernobil Nükleer Santralı`nda 26 Nisan 1986‘da meydana gelen kazanın 33. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, uyarıda bulunularak, toplumdaki büyük dirence rağmen kurulmak istenen nükleer santrallerin ülkenin başına bela olacağı ifade edildi. Türkiye‘nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlı nükleer santrallere ihtiyacının olmadığına vurgu yapılan açıklamada, "Nükleer lobilerinin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanlarımızın tehdit altında bırakılması kabul edilemez. Mersin, Sinop ve İğneada‘da kurulması planlanan nükleer santral projeleri derhal durdurulmalı; piyasacı, yandaş sermayeyi gözeten politikalara son verilmeli ve zaten kısıtlı olan kamu kaynakları yararlı sonuçlar üretecek yatırımlara harcanmalıdır." değerlendirmelerinde bulunuldu.

BÜYÜK BİR FACİAYDI

Açıklamada, Çernobil Nükleer Santrali‘nda 26 Nisan 1986‘da yaşanan facianın etkilerine değinilerek, "Facianın ardından yüzbinlerce insan evinden ayrılmak zorunda kalmış, radyasyon nedeniyle can kayıpları ve sakatlanmalar yaşanmış, toprak, hava ve su radyoaktif elementlerle kirlenmiştir. Santraldan yayılan radyasyondan sadece Ukrayna, Belarus ve Rusya değil, Türkiye‘nin de içinde bulunduğu pek çok ülke etkilenmiştir. Üzerinden 33 yıl geçmesine karşın Çernobil halen yasaklı bölgedir. Çernobil‘in ardından 2011 yılında Fukuşima‘da yaşanan kazada, nükleer santralların tehlikeli sonuçları bir kez daha görülmüştür. Diğer santrallar için ‘arıza‘ olarak nitelendirilebilecek küçük sorunlar nükleer santrallar söz konusu olduğunda hızla "kaza"ya, sonrasında da ‘felakete‘ dönüşme potansiyeli taşımaktadır." ifadelerinde bulunuldu.

Nükleer santralların kurulum, üretim-işletim ve güvenlik maliyetlerinin çok yüksek olduğuna vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dünyada pek çok ülke nükleer santralları terk ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Tüm bunlara rağmen bugün ne yazık ki Çernobil ile kötü bir sicile sahip olan Rus nükleer sanayisi Akkuyu‘da çalışma yürütmektedir. Sinop için ise Fukuşima‘ya rağmen Japonya devrededir. Teknoloji ve yakıt açısından dışa bağımlı olan nükleer santralların Türkiye‘de kurulması, kaza riskinin de ithal edilmesi anlamına gelmektedir. Türkiye nükleer santrallara mecbur değildir. Hatta nükleer santralları tercih etmemek için fazladan sebepleri vardır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları alanında oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Üstelik nükleer ve kömürün yanında, güneş ve rüzgarın maliyeti daha düşüktür. Ancak nükleer ve kömüre yönelik teşvikler, alım ve fiyat garantileri yenilenebilir enerji alanının gelişmesini engellemektedir."

‘Türkiye‘de bugün enerji açığı bulunmuyor" denilen açıklamada hatta enerjide arz fazlası olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Dolayısıyla nükleer santral kurulması kararı enerji politikalarıyla ilgili değildir, tamamen siyasi bir tercihtir. Yeni yatırımlar bir yana enerji tasarrufu ve verimliliği ile önemli farklar yaratılması mümkündür. Nükleere aktarılacak kaynak çok geç olmadan başta güneş ve rüzgar olmak üzere yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımına sunulmalı; enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik politikalar ile kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yürütülmelidir."

(Başkent Gazetesi; 29.4.2019) FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

FOX TV- ÇALAR SAAT

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ MESLEK ANA DALI KOMİSYONU TOPLANDI

HİROŞİMA`NIN 74. YILINDA NÜKLEER SANTRALLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI (EVRENSEL.NET)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri