MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI 
1 Mayıs İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda geniş bir katılım ile kutlandı. İşçiler, emekçiler, iktidarın kıdem fonu oluşturma girişimine karşı “Kıdem tazminatına dokunma” sloganları ile yürüdüler. TMMOB, EMO, EMO Ankara Şubesi üyeleri Atatürk Kültür Merkezi önünden pankartlarla, sloganlarla mitingin yapıldığı Tandoğan Meydanı’na yürüdüler.
 

KESK, DİSK, TMMOB, TTB, Birleşik Kamu İş ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Atatürk Kültür Merkezi‘nde önünde, Türk-İş`e sendikaların Ankara Şubeleri ise Sezenler Sokak‘ta toplanarak Tandoğan Meydanı‘na yürüdü. Krizin faturasını kabul etmeyen emekçilerin 1 Mayıs‘taki en önemli talebi ise "Kıdem tazminatıma dokunma!" oldu.

1 Mayıs Tertip Komitesi‘nde yer alan sendika ve meslek örgütleri "Memleketimiz ve geleceğimiz için Yaşasın 1 Mayıs" ortak pankartıyla alandaydı. Yürüyüş boyunca sık sık "İnsanca yaşam istiyoruz", "Yaşasın 1 Mayıs" "Kıdemime dokunma", "Faşizme Karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

TMMOB "Mühendisler mimarlar, susmadı susmayacak" sloganlarıyla Tandoğan‘a yürüdü. Emeğin ve doğanın talanına karşı birlikte mücadele çağrısında bulunan mimar ve mühendisler de kıdem tazminatına dokunulmaması uyarısında bulundu.

Soma‘da yaşamını yitiren 301 maden işçisinin isimlerinin yazılı olduğu pankartın yer aldığı mitingde "Kaza değil, kader değil, cinayet" denilirken, 10 Ekim Ankara Katliamı‘nda yakınlarını yitirenler ve yaralıların kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği de "10 Ekim`i unutma unutturma" sloganlarıyla yürüdü.

Miting alanında 1 Mayıs Tertip Komitesi`nin ortak metnini Çankaya Belediyesi işçisi Nermin Yurttaş okudu. 2001 ekonomik krizinin yarattığı atmosfer üzerinden iktidar olan AKP`nin her defasında krizin bedelini emekçilerin sırtına yüklemesine "artık yeter" demek için bir araya geldiklerini ifade eden Yurttaş, yeni ekonomi programı ve yapısal reformlar adı altında emekçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmek istendiğini dile getirdi. İşsizlik fonu yağmasından sonra yine "fon" adı altında kıdemi tazminatı hakkının gasp edilmeye çalışıldığını söyleyen Yurttaş, mücadele ederek kazanılan hakların gaspına yine mücadele ederek sahip çıkmak gerektiğini vurguladı. Yurttaş, emekçilerden alınan vergilerin patronlara teşvik olarak verilmesine karşı adil bir vergi sistemi kurulmasını, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, vergi dilimi soygununa son verilmesini istediklerini açıkladı.

Krizle birlikte korkunç boyutlara ulaşan işsizlik sorununa karşı yeni istihdam alanlarının yaratılması gerektiğini belirten Yurttaş, "İşsizlik fonundaki para sermayeye değil tamamıyla işsizlere verilmelidir" dedi. Ayrıca artan iş cinayetlerine karşı işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin etkin bir şekilde alınmasını isteyen Yurttaş, kadın işçilere eşit ücret verilmesi, taşeron çalışmanın yasaklanması, iş güvencesinin sağlanması taleplerini sıraladı.

Tek adam rejiminin inşasıyla yasama, yürütme ve yargının bir kişinin sözüne baktığını belirten Yurttaş, "Bu ülkede anayasal bir hak olan grevi yasaklamakla övünen bir iktidar var" dedi. Her alandaki yandaş örgütlenmelerin toplumu kutuplaştırdığını ifade eden Yurttaş, hapishaneler akademisyenler, gazeteciler, siyasetçilerle dolarken tacizcilerin, katillerin, kadına şiddet uygulayanların serbest bırakıldığını söyledi.  Yurttaş, "Cezaevlerinde mahkûmların en temel Anayasal haklarını kullanmak için açlık grevi yapmak zorunda kaldığı, çocuklar ölmesin dediği için Ayşe öğretmenin hapse atıldığı, barış talebinin yargılandığı ve cezalandırıldığı, gazetecilerin cezaevine girmek için kuyruk oluşturduğu, KHK`lar ile işten atılan yüzbinlerce kamu emekçisinin açlığa mahkum edildiği bir ülkede barış, kardeşlik, özgürlük ve adalet talebi ile 1 Mayıs`ta alanlardayız" dedi.

Türkiye`de ve dünyada emperyalist işgallerin son bulması, halkların kardeşliği için alanlarda olduklarını ifade eden Yurttaş, "Etnik, dinsel, mezhepsel farklılıklarımızla bir arada yaşamı savunduğumuz için alanlardayız. Toplumu kutuplaştırarak siyasi ikbal peşinde koşanlara, kendi beka sorunlarını, ülkenin bekası diye bizlere yutturmaya çalışanlara karşı 1 Mayıs alanlarını doldurduk" dedi.

Ortak metnin okunmasından sonra Çankaya Belediyesi işçilerinin oluşturduğu Grup Teneke ve Moğollar sahne aldı.

 

 TED ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI PROF.DR.ERDEM YAZGAN’DAN SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI’NA KATILIM ÇAĞRISI

18.09.2019
 


Çok Okunanlar


SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 2019 İÇİN ONLİNE KAYITLAR BAŞLADI!

ÇOCUKLAR İÇİN ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ

EŞLİ LATİN DANSLARI KURSU BAŞLADI

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 5 - 6 EKİM 2019`DA ANKARA`DA

AYDIN YÖRESİ HALK OYUNLARI KURSUMUZ BAŞLIYOR

ODTÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR.FATOŞ YARMAN VURAL’DAN SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI’NA KATILIM ÇAĞRISI

ÜYELERİMİZLE EYMİR’DE BULUŞTUK

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİKTE YENİ TEKNOLOJİLER WEBINAR DÜZENLENDİ

BİLKENT ÜNİVERİSTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ.DR.SELİM AKSOY’DAN SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI’NA KATILIM ÇAĞRISI

EMO`DAN ANKET ÇALIŞMASI: KRİZ MÜHENDİSLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Okunma Sayısı: 114


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri