MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS’TA ALANLARDAYDIK


HABER


 
1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü ülke genelinde on binlerce kişinin katıldığı coşkulu mitinglerle kutlandı. Emekçilerin kıdem tazminatı ve BES dayatmasına karşı tepkilerinin damga vurduğu mitinglerde, “insanca yaşam ve çalışma koşulları” talep edildi. Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi ve şubeleri mitinglere etkin katılım sağladı.
 

 

Ankara`da tertip komitesinde yer alan KESK, DİSK, TMMOB, TTB, Birleşik Kamu İş ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde; Türk-İş`e bağlı Yol-İş, Tez-Koop-İş, Basın-İş, TÜMTİS sendikalarının Ankara Şubeleri ise Sezenler Sokak`ta toplanarak Tandoğan Meydanı`na yürüdü. Yürüyüş sırasında "İnsanca yaşam istiyoruz", "Yaşasın 1 Mayıs" ve "Kıdemime dokunma" sloganları atıldı.

TMMOB kortejinde "Mühendisler mimarlar, susmadı susmayacak" sloganları atılırken; emeğin ve doğanın talanına karşı birlikte mücadele çağrısı yapan mimar ve mühendisler, kıdem tazminatına dokunulmaması uyarısında bulundular.

Mitingde, Soma`da yaşamını yitiren 301 maden işçisinin isimlerinin yazılı olduğu pankart açılarak, "Kaza değil, kader değil, cinayet" mesajı verildi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği de 10 Ekim Katliamı`nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartla mitingde yerini alırken, "10 Ekim`i unutma unutturma" sloganları atıldı.

Miting alanında 1 Mayıs Tertip Komitesi`nin ortak açıklaması okundu. Açıklamada, işsizlik fonu yağmasından sonra yine "fon" adı altında kıdem tazminatı hakkının gasp edilmeye çalışıldığı belirtilerek, mücadele ederek kazanılan hakların gaspına yine mücadele ederek sahip çıkılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, emekçilerden alınan vergilerin patronlara teşvik olarak verilmesine karşı adil bir vergi sistemi kurulması, asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve vergi dilimi soygununa son verilmesi istendi.

Daha sonra Çankaya Belediyesi işçilerinin oluşturduğu Grup Teneke ve Moğollar sahne aldı.

İstanbul

1 Mayıs işçi bayramı için sabah saatlerinde toplanan binlerce işçi ve emekçi üç koldan mitingin yapılacağı Bakırköy Salı Pazarı Meydanı`na doğru yürüyüşe geçti. Alana girişler devam ederken saat 14.00 gibi 1 Mayıs programı başladı. Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Kriz bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklanmalı, çalışma saatleri düşürülmeli, grev hakkı tam ve eksiksiz olarak tanınmalıdır" görüşünü dile getirdi.

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, emekten, barıştan, demokrasiden, laiklikten yana olanların ittifakını kuracaklarını vurgulayarak, "Üreten biziz, yöneten de biz olacağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, emekçilerin, alın terinin, bileğinin bayramını kutlarken, "İnşallah şehrimizde 1 Mayıs`ı doya doya özgürce, mutlu bir biçimde, hep birlikte bir arada olduğumuz günlerde kutlamak dileğiyle" diye konuştu.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz 1977`de Taksim`deki 1 Mayıs`ta hayatını kaybedenleri anarak, TMMOB olarak işçi ve emekçilerin yanında olduklarını kaydetti. Koramaz, "Tek adam rejimi altında hiç bitmeyecek bir saltanat kuracaklarını sanıyorlardı. Yanıldılar. Bu yanılgıları karşımıza Türkiye tarihinin en büyük ekonomik ve siyasal krizi olarak çıktı. Şimdi de bu krizin hesabını bizlere ödetebileceklerini sanıyorlar. Yine yanılıyorlar" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de platforma çıkarak alana gelenleri selamladılar.

İzmir

Sendikalar, odalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri İzmir`de 4 ayrı noktada toplanarak Gündoğdu Meydanı`ndaki miting alanına yürüdü. Yürüyüşler sırasında sık sık "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Kıdeme uzanan elleri kıracağız", "İş, ekmek, özgürlük", "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Kıdem haktır gasp edilemez", "Savaşa değil sağlığa bütçe" sloganları atıldı.FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

FOX TV- ÇALAR SAAT

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ MESLEK ANA DALI KOMİSYONU TOPLANDI

HİROŞİMA`NIN 74. YILINDA NÜKLEER SANTRALLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI (EVRENSEL.NET)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)

Okunma Sayısı: 54


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri