MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRT’DE İSTİHDAM FAZLASI PERSONEL YOKTUR! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), TRT’de 169 çalışanın `istihdam fazlası personel` olarak belirlenmesine tepki göstermek amacıyla, 23 Mayıs 2019 tarihinde TRT Ankara Radyosu önünde basın açıklaması düzenledi. Aralarında EMO üyelerinin de bulunduğu deneyimli personelin tasfiye edilmeye çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, TRT’nin özerk, demokratik ve kamusal yayın yapacak bir yapıya kavuşturulması için mücadele çağrısı yapıldı.
 

CHP milletvekilleri Ali Öztunç ve Servet Ünsal, İyi Parti Milletvekili Prof. Dr. Ayhan Altıntaş, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve TİP Milletvekili Barış Atay`ın da destek verdiği basın açıklamasında, "AKP elini TRT`den çek", "Emekçi kıyımı durdurulsun", "Yandaş TRT istemiyoruz", "TRT halkındın halkın kalacak" sloganları atılırken, "İktidara değil, halka hizmet eden TRT" ve "İstihdam fazlası değil yönetim hatası" yazılı dövizler taşındı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, alanda yaptığı açıklamada, TRT`de yaşanan usulsüzlere karşı Haber-Sen`le birlikte mücadele etmeye kararlı olduklarını ifade ederek, "TRT çalışanlarının istihdam fazlası personel olarak tasfiye edilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Ortak açıklama metnini ise Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir okudu. "İstihdam Fazlası Personel" uygulamasının, aralarında EMO üyelerinin de bulunduğu deneyimli personelin tasfiye edilmesinin, aracına dönüştüğüne vurgu yapılan açıklamada, geçen yıl da "sürgün tehdidiyle" 1774 personelin emekli edildiği belirtildi.  İstihdam fazlası ilan edilen kişiler arasından mühendis, sanatçı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı, müfettiş, muhabir, kameraman, memur, şeflerin bulunduğu vurgu yapılan açıklamada, "Çoğunluğu TRT`de yetişen, bilgi ve birikimlerini kuruma aktaran çalışanların, uzmanlık alanları dışında görevlendirilerek atıl bırakılmak istenmesi, kamu yönetiminde etik ve liyakat ilkelerine aykırı olduğu gibi, kurumsal hafızanın da yok edilmesine neden olacaktır" ifadelerine yer verildi. Devlet Personel Başkanlığı`na bildirilen listesini geri çekilmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şöyle denildi: 

"Bilinmelidir ki bir mühendis, ses sanatçısı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı ve diğerleri bu ülkede kolay yetişmiyor. Belli bir çabanın, emeğin, birikimin ürünü olan bu çalışanları hangi kuruma göndermeyi düşünüyorsunuz?"

"Tek Bir Sesin Sesi"
Anayasa`ya göre tarafsız bir kamu hizmeti yayıncısı olması gereken TRT`nin, Kanun Hükmünde Kararname ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle özerk yapısının bozulduğuna işaret edilen açıklamada, "Gelirleri, halkın vergileri ve bandrol ücretlerinden oluşan TRT, 31 Mart seçimlerinde de görüldüğü üzere ‘Tek Bir Sesin Sesi` olmuştur." Deneyimli personelin "istihdam fazlası" ilan edilerek havuza gönderilirken, TRT`ye kurum dışından personel alındığına dikkat çekilen açıklamada, "Kendi ‘yandaşlarını` yine ‘yandaş kurumlardan` TRT`ye aktaranlar bir yandan da dış yapımlarla kendi destekçilerinin cebini doldurmaktadır" ifadelerine yer verildi.  TRT`nin şirkette, çalışanlarının ise iş güvencesinden yoksun, yönetenlerin iki dudağı arasından çıkacak kararlarla çalışan kişilere dönüştürülmek istendiğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelerle sonlandırıldı:
 "TRT`yi siyasi kadrolaşma için mekan olarak görenler bilmeliler ki TRT emekçileri sahipsiz değildir. Sadece TRT çalışanlarının haklarının korunması için değil, TRT`nin özerk, demokratik ve kamusal yayın yapacak bir kurumsal yapıya kavuşturulması için tüm kamuoyunu duyarlı olmaya ve mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz."
 YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

06.11.2019
 


Çok Okunanlar


EATON MOBİL TEKNOLOJİ GÜNÜ

5. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TRT HABER`DE YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELENMELİ - VİDEO HABER

ENERJİDE DOĞALGAZ HÜSRANI (DOKUZ EYLÜL GAZETESİ)

BÜYÜKŞEHİRLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

“EYSİ DİSİ” SAHNEYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

SMM VE MESLEKİ DENETİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

NÜKLEER TEHLİKEYE KARŞI MERSİN BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ

10 EKİM’DE KATLEDİLENLER İZMİR’DE ANILDI

Okunma Sayısı: 27


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri