MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRT`NİN TASFİYE LİSTESİNE TEPKİ (GAZETEDUVAR.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
169 TRT çalışan `İstihdam Fazlası` olarak DPT`ye bildirildi. TRT Radyosu önünde eylem yapıldı.
 

Serkan Alan  salan@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – ‘İstihdam Fazlası Personel` olarak Devlet Personel Başkanlığı`na 169 TRT çalışanının bildirilmesine tepki gösteren Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber- Sen) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Sıhhiye`deki TRT Radyosu önünde basın açıklaması düzenledi.

"Emekçi kıyımı durdurulsun", "Zafer direnen emekçinin olacak", "AKP elini TRT`den çek", "Yandaş TRT istemiyoruz" sloganlarının atıldığı açıklamaya katılanlar, "TRT ‘halk`tır ‘şirket` değil", "İktidara değil halka hizmet eden TRT", "İstihdam fazlası değil yönetim fazlası" dövizleri taşıdı. 

Açıklamaya CHP Kahramanmaraş Milletvekilli Ali Öztunç, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da katılarak destek verdi. "TRT`de İstihdam Fazlası Personel Yoktur" başlığıyla iki kurum adına Haber – Sen Genel Başkanı Musa Özdemir`in okuduğu açıklamada, "Bir yandan istihdam fazlası denilerek TRT emekçileri havuza atılırken bir yandan da bu kuruma dışarıdan devamlı personel alımı yapılmaktadır. TRT birilerinin ‘arka bahçesi` değildir. ‘Arpalığı` hiç değildir. Kendi ‘yandaşlarını` yine ‘yandaş kurumlardan ‘ TRT`te aktaranlar bir yandan da dış yapımlarla kendi destekçilerinin cebini doldurmaktadır" denildi.

‘MONTAJCI, YÖNETMEN BU ÜLKEDE KOLAY YETİŞMİYOR`

"Geçen yıl emekliliğe teşvik adı altında, perde gerisindeyse sürgün tehdidiyle bin 774 personelini emekli eden TRT, bu kez 169 emekçiyi ‘istihdam Fazlası Personel` olarak listelemiştir" denilen açıklamanın satır başları şu şekilde:

TASFİYEDEN VAZGEÇİLMELİ: "Resmi Gazete`de 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile sözde emekliliğe teşvik ile birlikte getirilen "istihdam fazlası personel" uygulaması kapsamında TRT`de aralarında mühendis, sanatçı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı, müfettiş muhabir, kameraman, memur, şef, teknisyen ve teknikerlerin de bulunduğu 169 kişi istihdam fazlası personel olarak belirlenmiştir. Bizler EMO ve HABER-SEN olarak TRT yönetimine açık çağrı yapıyoruz: Kamu hizmeti yayıncılığından yana, yetişmiş, deneyimli, üretmekten yana olan emekçilerin tasfiyesinden derhal vazgeçmelidir."

ALBAYRAK`IN YANINA MI GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?: "Bilinmelidir ki bir mühendis, ses sanatçısı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı diğerleri bu ülkede kolay yetişmiyor. Belli bir çabanın, emeğin, birikimin ürünü olan bu çalışanları hangi kuruma göndermeyi düşünüyorsunuz? Tarım ve Orman Bakanlığı`na mi, Çevre Bakanlığı`na mi, Sağlık Bakanlığı`na mi yoksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın damadı Berat Albayrak`ın yanına Hazine ve Maliye Bakanlığı`na mı?"

SADECE TRT İLE SINIRLI KALMAYACAK İDDİASI: Personel kıyımının sadece TRT ile sınırlı kalmayacağı önümüzdeki günlerde başka kurumlarda da benzer uygulamaların başlayacağı iddia edilmektedir. TBMM`yi devre dışı bırakan, ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnameler ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yöneten AKP, yılların birikimi ve alın terini bir çırpıda yok etmek istemektedir. TRT fiilen şirkete dönüştürülürken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar iş güvencesinden yoksun, özlük hakları bulunmayan, yönetenlerin iki dudağı arasından çıkacak kararlarla çalışır hale getirilmek istenmektedir. TRT`yi siyasi kadrolaşma için mekan olarak görenler bilmeliler ki TRT emekçileri sahipsiz değildir. Sadece TRT çalışanlarının haklarının korunması için değil, TRT`nin özerk, demokratik kamusal yayın yapacak bir kurumsal yapıya kavuşturulması için tüm kamuoyunu duyarlı olma mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.

(gazeteduvar.com.tr; 23.5.2019) 

 

Bağlantılar

www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/05/23/trtnin-169-kisilik-tasfiye-listesine-tepki/
 


EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

30.08.2019
 


Çok Okunanlar


EMO HES TEKNİK GEZİSİ TAMAMLANDI

EMO’NUN HES TEKNİK GEZİSİ HABERİ FOX TV’DE YAYINLANDI

EMO HES TEKNİK GEZİSİ

EMO HES TEKNİK GEZİSİ RÖPORTAJLARI FOX TV’DE

ENERJİ SEKTÖRÜNDE KRİZ BÜYÜYOR: ACİLEN YENİDEN KAMULAŞTIRMALAR YAPILMALI (16PUNTO.COM)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

ÇAMUR AKIYOR (CUMHURİYET)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

EMO KARADENİZ’DE HES’LERİ İNCELEDİ: HES`LERİN YARATTIĞI TABLO VAHİM (EVRENSEL.NET)

Okunma Sayısı: 35


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri