MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ 
TMMOB 6. Kadın Kurultayına hazırlık amacı ile düzenlenen İzmir Yerel Kurultayı, 26 Mayıs 2019 tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi`nde gerçekleştirildi.
 

Açılış, TMMOB İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından hazırlanan TMMOB`ye bağlı odaların İzmir Şubelerinin kadın başkanlarının İzmir Yerel Kurultayı ve TMMOB 6. Kadın Kurultayı`na çağrı videosunun İzlenmesi ile başladı. Ardından TMMOB İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu`nun, kurulduğu tarih olan 2008 yılından bu yana yapmış olduğu çalışmaları içeren tanıtım sunumu İzlendi. Sunumun ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Açılışta TMMOB İzmir IKK Kadın Çalışma Grubu adına konuşan Dönem Sözcüsü Güniz Gacaner Ermin, kadınların çalışma ve toplumsal yaşamda, erkeklere oranla cinsiyetlerinden dolayı farklı konularda olumsuz anlayış, davranış ve tutumlarla karşılaştıklarını ve çalıştıkları işyerlerinde bir taraftan terfilerde ayrımcılığa maruz kalırken, diğer taraftan tacize, şiddete ve mobbinge uğradıklarını belirtti. Gacaner Ermin, "Biz TMMOB`li kadınlar olarak ‘Kadınlar Örgütlü, TMMOB Daha Güçlü` diyor ve örgütümüze, yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkma kararlılığında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı M. Işık Gürbulak ise konuşmasında, TMMOB 6. Kadın Kurultayı çalışma başlıklarının, TMMOB`de Kadın Örgütlülüğü, Kadına Yönelik Şiddet, güncele ve gündeme dair konular olduğunu belirtti. Gürbulak, "45. Dönem Kadın Çalışma Grubu olarak programımıza aldığımız ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri` ile ilgili çalışmalarımıza hız vermeyi ve sizlerin de katkısıyla tüm TMMOB üyelerine yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bir diğer kurumsal kazanımımız olan Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekretaryası (CATS) Yönetmeliği hazırlanarak hayata geçirildi" diyerek konuşmasını tamamladı.

TMMOB İKK Kadın Çalışma Grubu üyesi D. Ferda Yamanlar ise "TMMOB Organizasyon Yapısı" hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda, TMMOB`nin kuruluşunun yasal dayanakları, çalışma anlayışı ve organizasyon yapısı hakkında bilgi veren Yamanlar, Şube, Oda, TMMOB organlarında karar mekanizmalarının oluşum süreçlerini anlattı. Sunumda, 45. Dönem TMMOB yönetim kurulunda 4 kadın, 20 erkek üyenin yer aldığı, ancak denetleme ve yüksek onur kurulunda hiç kadın üyenin bulunmadığı belirtilerek, TMMOB tarihinde hiç kadın başkan olmadığı vurgulandı.

Yamanlar, "TMMOB içindeki kadın örgütlenmesinin hedefi; ‘toplumsal cinsiyet eşitliği` temelinde bir çalışma ve örgütlenme anlayışının yaşama geçirilmesi ve ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir kadın politikası oluşturulması yönünde farkındalık sağlanmasıdır" dedi.

Konuk konuşmacı KESK Eğitim-Sen Üyesi Çiğdem Oral Murathan "Geleceği Kadınlar Örgütleyecek" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Oral Murathan, 17. yüzyıldan bugüne dünyada kadın örgütlenmelerinin çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların uzun soluklu yılgınlık içermeden devam etmesi gerektiğini belirterek, sendikalar, sivil toplum ve meslek örgütlerinde kadın örgütlenmesinin, yaşanan sorunların çözümünde çok önemli olduğunu vurguladı.

Sunumun ardından öğle arasında canlı müzik performansında İç Mimarlar Odası üyesi Deniz Tezer`in şarkılarına, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası üyesi İrem Erten kemanıyla eşlik etti.
Öğleden sonraki oturumda, oluşturulan 6 masada TMMOB üyesi kadınlar ile odak grup çalışması yapıldı. Bu masalarda konuşulanlardan öne çıkan konu başlıkları, her masanın raportörleri tarafından salonda okunmak suretiyle paylaşıldı. Kurultayın sonuç bildirgesi ve çıkacak önergeler, odak grup çalışmasına ait yapılacak teknik çalışma sonrası paylaşılacak.
 YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

06.11.2019
 


Çok Okunanlar


EATON MOBİL TEKNOLOJİ GÜNÜ

5. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TRT HABER`DE YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELENMELİ - VİDEO HABER

ENERJİDE DOĞALGAZ HÜSRANI (DOKUZ EYLÜL GAZETESİ)

BÜYÜKŞEHİRLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

“EYSİ DİSİ” SAHNEYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

SMM VE MESLEKİ DENETİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

NÜKLEER TEHLİKEYE KARŞI MERSİN BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ

10 EKİM’DE KATLEDİLENLER İZMİR’DE ANILDI

Okunma Sayısı: 43


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri