MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GEZİ DAVASI BAŞLADI


HABER


 
Gezi eylemlerine ilişkin açılan dava 24 Haziran 2019’da Silivri’de görülmeye başlandı. Yoğun katılımın olduğu davayı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yöneticileri de takip ediyor.
 

İstanbul`da 2013 yılında Gezi Parkı`na Topçu Kışlası yapılmak istenmesine karşı protesto olarak başlayan daha sonra tüm Türkiye`ye yayılan eylemlere ilişkin açılan ilk davada 2015 yılında beraat kararı çıkmasına rağmen, Gezi Direnişi ikinci kez yargı önünde… Eylemlere ilişkin açılan ikinci dava 24 Haziran 2019 tarihinde Silivri`de görülmeye başlandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi`nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar katıldı. Aralarında Mimarlar Odası`ndan Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası`ndan Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odası avukatı Can Atalay`ın da olduğu 16 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen davayı, CHP ve HDP milletvekilleri, İsviçre, İsveç, Almanya, Kanada, Hollanda, ABD, Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin başkonsolosları, meslek odaları, avukatlar, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri izledi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) adına duruşmaya Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy, Yönetim Kurulu üyeleri Erhan Karaçay ve Beyza Metin ile Cemil Kocatepe, Pınar Hocaoğulları, Mehmet Tekin ve EMO İstanbul Şube Teknik Görevlisi Yasemin Yavuz Kaya katıldı.

Davada ilk önce Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu savunma yaparak, üzerlerine atılı suçlamaları reddettiler.

Daha sonra ara verilen duruşmaya öğleden sonra devam edildi.

Mimarlar Odası`ndan Ayşe Mücella Yapıcı savunmasında, aynı konudan 2. kez yargılandığını belirterek, "2013`te yargılanmama neden olan fezlekedeki, dinleme, delil ve teknik takip kayıtlarının tamamen aynıları bu iddianamede de yer alıyor. Ben bu deliller ile daha önce beraat ettim" dedi. İnsanların sahip oldukları hakları kullanması nedeniyle cezalandırılmasının istenemeyeceğini vurgulayan Yapıcı, "Herkes önceden haber vermeksizin gösteri ve toplantı hakkını kullanabilir. Barışçıl gösteriler haktır, suçlanamaz. Bir düşünce etrafında bir araya gelmek ve dayanışmaktır yaptığımız. Hükümet istifa demek suç değildir" diye konuştu.

"Gezi toplumun vicdanı haline geldi"

Duruşmaların ikinci günü 25 Haziran 2019`da savunma yapan Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, iddianameyi "Türkiye tarihinin, bu toprakların en onurlu toplumsal olaylarından birini karalama çabası" olarak niteledi.

Şehir Plancıları Odası`ndan Tayfun Kahraman, Gezi`yi büyüten unsurun destek çağrıları değil, hükümetin gerilimi yatıştırmaktan uzak açıklamaları olduğunu belirterek, "Gezi toplumun vicdanı haline geldi. Gezi Parkı yaşanan olaylarla birlikte kendiliğinden oluşmuştur. Bilinçli bir kurgu değildir. 10 milyon insana ne para yeter ne de organizasyon. İddianame başarısız bir senaryodur" diye konuştu.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme tutuklu sanık Yiğit Aksakoğlu`nun adli kontrolle tahliyesine, iş insanı Osman Kavala`nın ise tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 18-19 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

İlk dava beraatle sonuçlanmıştı

Daha önce Gezi Parkı direnişi sırasında yurttaşlara parkta toplanma çağrısı yapan Taksim Dayanışması`nda görev alan emek ve meslek örgütü temsilcilerine karşı "örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla dava açılmıştı. İddianamede Taksim Dayanışması`nın çağrısıyla insanların Taksim Meydanı`na ve Gezi Parkı`na toplanması "halkı kışkırtmak" olarak değerlendiriliyordu. Davaya bakan İstanbul Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi 29 Nisan 2015`te, aralarında EMO İstanbul Şubesi 38 ve 39. Dönemler Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin, Mimarlar Odası`ndan Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu`nun da bulunduğu, yargılanan 26 kişinin tamamı için beraat kararı vermişti. CEM TV - ANA HABER

04.10.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

İLETİŞİMDEKİ DEPREM DAHA YIKICI OLDU!

MEHMET MAK’A KUTLAMA ZİYARETİ

NKP MERSİN BULUŞMASI

`BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ VE BARIŞTIR`

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

EMO MİSEM KOMİSYONU TOPLANTISI

SEYFETTİN ATAR’A KUTLAMA ZİYARETİ

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI ALPER TAŞDELEN’E ZİYARET

Okunma Sayısı: 175


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri