MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SMM ÜYELERİMİZLE TEST ÖLÇÜM ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ 
SMM üyelerimizle 24 Haziran 2019 Pazartesi günü “Test Ölçüm Çalışma Yöntemleri” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda test ölçüm sürecinin işleyişi, otomasyon ve etiket sisteminin ölçüm hizmetlerinde nasıl kullanılacağı anlatılarak SMM üyelerimizin görüş ve önerileri dinlendi.
 

SMM üye toplantısını açılışını EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal yaptı. Ömürhan Soysal açılış konuşmasında şunları söyledi;  "EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu adına hepinize iyi akşamlar diliyorum. Geçtiğimiz aylarda test ölçüm hizmetleriyle ilgili olarak bir kez daha buluşmuş, Başkent Gazla yaptığımız doğalgaz topraklama görüşme üzerine sizleri bilgilendirmiştik. Bu dönem ağırlıklı olarak kurum ziyaretlerine yoğunlaştığımızı takip etmişsinizdir. Hem merkezimiz hem Ankara Şube olarak meslek alanımıza giren kurumları dolaştık. Test ölçüm hizmetleri kapsamında GAZBİR`le , Başkent Gazla görüştük. Bu ziyaretlerde ağırlıklı olarak test ölçüm hizmetlerini meslektaşlarımızın yapması gerektiğini belirten raporlar hazırlayıp kurumların yönetim kurullarına vermiştik. Gerek basın yoluyla yaptığımız bilgilendirmeler sonucu gerekse 2018 yılının sonunda Ankara`da elektriğe ve topraklamaya bağlı kazaların olması sebebiyle bu kurumlar ölçüm konusunda biraz daha duyarlı olmaya başladılar. Hatırlayacaksınız İzmir Caddesi ve Necatibey Caddesi`nin kesiştiği yerde yangın olmuştu, yine Necatibey Caddesi üzerinde yangın oldu. Türkiye`nin birçok yerinde kazalar yaşanmaya başlayınca kurumlar bu konuda biraz daha duyarlı davranmaya başladılar. Yaşanan bu tür kötü durumlardan ötürü böyle bir duyarlılığın gelişmesi her ne kadar bizim için yaralayıcı olsa da test ölçüm hizmetlerinde meslektaşlarımızın bu alanda hizmet üretecek olması bizim açımızdan pozitif bir gelişmedir. Bu konuda üyelerimize hizmet üretecek bir alan açtık.

Bildiğiniz gibi geçen dönem özellikle hizmet binamızın birinci katında kurulan test ölçüm merkezi adında bir birim eliyle EMO tarafından bu hizmetler üretilmeye başlandı. Biz yıllardır üyelerimizin meslek alanına giren faaliyetler konusunda Meslek Odası`nın hizmet üretmemesi gerektiğini, bu hizmetleri üyelerine vermesi, üyelerine iş alanı açması gerektiğini, Odaların burada üretilen hizmetleri denetlemekle yükümlü olduğu konusunda hep ısrarcı olduk.

Bu dönem başında da akreditasyon üzerinden yaşanan tartışmaları hatırlarsınız. Test ölçüm hizmetlerinin bizzat EMO tarafından üretilmesi sonucunda çok da hoş olmayan bir noktaya gelindi ve EMO üyelerimizle rekabet eder bir noktaya çekildi. Bunun üzerine biz bu konuda radikal karar aldık. EMO Genel Kurulu`nda akreditasyon kararının iptal edilmesiyle beraber test ölçüm hizmetinin meslektaşlarımıza verilmesi konusunda mevcut teknik alt yapımızı geliştirdik. Hukuki olarak da gerek TMMOB Ana Yönetmeliği`nden gerek Anayasa`dan kaynaklı olarak bu hizmetleri Meslek Odaları`nın değil üyelerimizin üretmesi konusunda ısrarcı olduk. Alt yapımızı hazırladıktan sonra sizlerle buluşmayı istedik. Bugünkü buluşmamızın gerekçesi budur. Özellikle otomasyonda geliştirmeler yapıldı. QR barkotlu etiketler üretip ölçüm yapılan tesislere bu etiketleri yapıştırarak vatandaşların üretilen hizmetin detaylarına ulaşabileceği dolayısıyla hem kamuoyunun hem bizlerin denetleyebileceği sistemi geliştirdik. Son bir aydır test çalışmalarını yapıyorduk. Geçen hafta konuyla ilgili bir simülasyon hazırlayıp Oda başkanına sunum yaptık. Test ölçüm hizmetlerinin nasıl işleyeceğine dair yöntemi anlattık. Oda başkanımız geliştirilen sistemi oldukça beğendi. Dolayısıyla bu modeli tüm EMO birimlerinde örnek oluşturabilecek hale geldik.

Burada iki temel yaklaşımımızı var birincisi bütün bu hizmetleri üyelerimizin üretmesi. Bu hizmetleri EMO üretmeyecek, EMO sadece burada sizlerin yapacağı ölçümleri denetleyici konumda olacak. Bizim denetlemeye dönük olarak yasal alt yapısı Bilirkişilik Yönetmeliği`ne dayanan uygulayacağımız yöntemler var.

Bu hizmetleri siz üreteceksiniz biz sizin ürettiğiniz hizmetleri denetleyeceğiz. Bir ikinci denetleme yolu da , QR kodlu barkod üretildiği için vatandaş da yapılan hizmeti denetleyebilecek. Herhangi bir sahtekârlık olması durumunda vatandaş durumu bize bildirebilecek.

İkincisi belki de çok daha kritik kısmı, göreve geldiğimiz bu 18 aylık dönem boyunca Enerji Bakanlığı`nı, TEDAŞ`ı, TSE`yi, GAZBİR`i Başkent Gaz`ı gezerken kurum yöneticilerine ‘kendi konularında uzman olan meslektaşlarımız işlerini layıkıyla yapacaktır` teminatını verdik. Biz denetim görevimizi yerine getireceğiz. Bundan sonraki süreçte bu işlerin layıkıyla yapılması, test ölçüm hizmetlerinin kamuoyunda tartışılmayacak bir nitelikte üretilmesi konusunda size çok büyük sorumluluk düşüyor. Ürettiğimiz hizmetin tek başına ticari faaliyet olmadığı, kamunun can ve mal güvenliğini de tehlikeye sokabilecek boyutta olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Bu konuda çok dikkatli ve ürettiğiniz işin tartışılmayacak nitelikte olmasına özen göstermenizi EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu adına sizden özellikle istirham ediyorum. Bu konuda suiistimallere göz yummayacağız. Yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa yapacağız ve bu konuda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız."

Ömürhan Soysal`ın açılış konuşmasının ardından EMO Ankara Şubesi Müdürü Neşe Akkoç, otomasyon ve etiket sistemlerinin ölçüm hizmetlerinde nasıl kullanılacağını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Neşe Akkoç sunumda, "Test ölçüm nedir? EMO test ölçüm hizmetleri, 2018 yılı EMO Ankara Şubesi ve bağlı temsilciliklerde test/ölçüm/bilirkişilik verileri, test ölçüm taleplerinin EMO Ankara Şubesi`ne ulaşım yöntemleri, test ölçüm iş akış şeması, SMM etiket örneği, etiketlendirme nasıl yapılmalı, SMM`nin sorumluluğu, EMO`nun sorumluluğu" başlıklarını anlattı.

Toplantı SMM üyelerimizin konuyla ilgili görüşlerini aktarması ile sona erdi.BİLGİSAYAR DESTEKLİ İÇ TESİSAT PROJE HAZIRLAMA KURSU DÜZENLENECEK

12.10.2019
 


Çok Okunanlar


ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI ALPER TAŞDELEN’İ ZİYARET ETTİK

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL’I ZİYARET ETTİK

ÇOCUKLAR İÇİN ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ AÇILACAK

ROBOTİK KODLAMA EĞİTMEN EĞİTİMİ AÇILACAK

NKP MERSİN BULUŞMASI

ÜRETİMDEN KULLANIMA, ASANSÖRLER HER AŞAMADA DENETLENMELİ!

VI. ELEKTRİK TESİSAT ULUSAL KONGRE VE SERGİSİ İÇİN İZMİR`E GİDİYORUZ

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 10 EKİM-DER 10 EKİM ANKARA GAR KATLİAMI ANMA PROGRAMI

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARININ FAİZSİZ ERTELENMESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

ÜYELERİMİZLE EYMİR’DE BULUŞTUK

Okunma Sayısı: 114


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri