MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

LİSANSSIZ ÜRETİM TESİSLERİNE DAĞITIM BEDELİ AVANTAJI 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), çatı ve cephe uygulamalı güneş santralları da dahil olmak üzere lisanssız üretim kapsamındaki yenilenebilir enerji tesislerine uygulanan veriş yönlü dağıtım bedelini işletmedeki ilk 10 yıl için kaldırıldı. Kendi ürettiği enerjiyi tüketen abonelere, dağıtım bedelinde yüzde 50 indirim uygulanacak. Tüketimin üretimi aşan kısmı için ise abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesi geçerli olacak.
 

Resmi Gazete`de 26 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan değişiklikle Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarının 16. maddesine aşağıdaki fıkralar eklendi:

"(5) 12/5/2019 tarihli ve 30772 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki üretim tesislerinden, 12/5/2019 tarihi itibarıyla yapılacak başvurular neticesinde bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan ve üretimi ile tüketimi aynı ölçüm noktasında olan, YEK Destekleme Mekanizmasına tabi, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde üretilip bu tesislerle ilişkilendirilen tüketim tesislerinde tüketilen elektrik enerjisine ilişkin olarak, tüketim tesisinin ihtiyacını karşılayan üretim miktarı için tüketim tesisinin abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesinde %50 oranında indirim yapılır ve tüketimin üretimi aşan kısmı için ilgili abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesi uygulanır. Tüketimin üretime eşit veya tüketimin üretimden fazla veya az olduğu durumlarda veriş yönünde dağıtım bedeli üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren on yıl süre ile % 100 indirimli uygulanır.

(6) Beşinci fıkra hükmü 21/6/2018 tarihinden itibaren bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan ve tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasında olan, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı 10 kW`a kadar (10 kW dahil) yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı elektrik üretim tesisleri için de uygulanır."

EPDK tarafından yayımlanan ve 1 Temmuz 2019`dan itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesinden dağıtım sistemine bağlı üreticiler için 2 farklı veriş yönlü fiyat öngörülüyor. Üreticiler için veriş yönünde çift terimli dağıtım tarifesinde dağıtım bedeli kWh başına 1,0794 kuruş iken, tek terimli tarifede ise 1,4641 kuruş olarak yer alıyor. Usul ve esaslarda yer verilen tarihlerden sonra bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan tesisler için bu veriş yönlü dağıtım bedelleri işletmeye girişle birlikte 10 yıl boyunca uygulanmayacak. Hem üretici hem de tüketici konumunda olan bu aboneler, kendi tesislerinde ürettikleri enerjiyi kullanırken de dağıtım bedelini yüzde 50 indirimli ödeyecekler.

Öte yandan EPDK, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında 10 kilovat ve altı çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılacak onay ve kabul işlemlerinin bedelini de belirlendi. Elektrik dağıtım şirketlerinin ilgili başvuru sahiplerinden söz konusu tesislerin onayı için 120 lira, kabulü için 159 lira tahakkuk etmesine karar verildi.

Konuya ilişkin EPDK kararlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-5.pdf

 

Bağlantılar

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-5.pdf
 


YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

06.11.2019
 


Çok Okunanlar


GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. DAĞITIM BAĞLANTI SİSTEMİ YAZILIMI

2020 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

EATON MOBİL TEKNOLOJİ GÜNÜ

EBSO ELEKTRİK PİYASASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLİYOR

SMM VE MESLEKİ DENETİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

İZMİR KENT SUÇLARI HARİTASI YAYINLANDI

YAPI İZİNLENDİRMELERİNDE KULLANILACAK BELGELER

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11. ULUSLARARASI ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ KONFERANSI (ELECO 2019) DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 256


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri