MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI 
Geçen yıl yitirdiğimiz Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu Saymanı Şakir Aydoğan ve EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahsin Yılmaz’ı, aramızdan ayrılışlarının 1. yıldönümünde törenle andık.
 

 

EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu Sayman Üyesi iken 17 Ocak 2019 tarihinde yitirdiğimiz Şakir Aydoğan ve EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı iken 14 Ocak 2019`da kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Tahsin Yılmaz, 16 Ocak 2020`de EMO Konferans Salonu`nda düzenlenen törenle anıldı.

Törende ilk olarak EMO Ankara Şubesi 21. ve 22. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın söz aldı. Yalçın, "Geçtiğimiz yıl arka arkaya iki acı kayıp yaşadık. Tahsin Yılmaz ve Şakir Aydoğan`ı çok kısa aralıklarla kaybettik. İkisi de yönetim kurullarında faal olarak görev yaparken vefat ettiler. Acılar birleştirir, sevinçler birleştirir, birleşemediğimiz alanlarda da bu acılar bizi ortaklaştırıyor" diye konuştu.

Şakır Aydoğan ve Tahsin Yılmaz anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapılmasının ardından söz alan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal da, şunları söyledi:

"Beklenmedik ölümler karşısında insanın yaşadığı duygular daha karmaşık oluyor ve çok kolay ifade edilemiyor. Tahsin Bey ile yaklaşık 1 yıl boyunca aynı Yönetim Kurulu`nda beraber çalıştık, temsilcilik ziyaretlerine gittik, yönetim kurulu toplantıları yaptık. Onları kaybettiğimiz günün hemen ardından yaptığımız anmada da söylemiştim, Tahsin Yılmaz`ı bana bir kelime ile anlat deseler herhalde ‘vicdan` derdim. Biz Tahsin Bey`le çok tartışırdık, şakalaşırdık sonunda hep ona şunu söylerdim ‘sen vicdanlı bir adamsın. `Çünkü vicdanlı olmak için hakikatli olmak gerekiyor. Değerlendirmelerde bulunurken objektif değerlendirme yeteneğine sahip olmak gerekiyor. Bizler birbirimiz hakkında konuşurken çoğu zaman başka kaygılarla vicdanımızı kaybedip, vicdanımızı köreltip hakikat duygumuzu izole ediyoruz. Tahsin Bey önemli oranda bir olgunluğa sahip biriydi. Şakir Bey`le çok uzun süre çalışmadım. EMO Yönetim Kurulu`nda kısa süre ile çalışma fırsatı bulundum. Şakir Bey`i de tek kelime ile ifade et derseniz ‘çok disiplinli` biriydi diyebilirim. Görevleri başında onları kaybetmiş olmamız acılarımızı daha da derinleştirdi diye düşünüyorum. Her ikisini de saygıyla anıyorum."

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek de, Şakir Aydoğan ile bir süre çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Şakir Bey dediğinizde aklıma iki şey geliyor, beyefendi bir insan ve samimi bir insan. O dönem içinde biz çok uyumlu çalışma yürüttük. Geçen yıl da söylemiştim, Şakir Bey gözümüzün önünde eriyip gitti. Çok yakınımızdayken bunu fark edemedik bile. Sonra bir gün hasta olduğunu öğrendik kısa bir süre sonra da Şakir Bey`i kaybettik. Çok üzgünüz. İki arkadaşımızı da 68-69`lu yaşlarda kaybettik. Bu arkadaşlarımızın yaşadığı tarihsel sürece baktığımızda, 50`lerden 2020`lere gelen süreç bu ülkenin özel tarihini temsil ediyor. 50`lerden sonra Türkiye`de 60 ihtilali oldu, 71 ihtilali oldu, 80 ihtilali oldu. Bu dönemlerde Türkiye`de aydın kalmak, ayakta durmak, demokrat olmak çok zor iş. Burada demokrasi mücadelesine katkı koymak, özgürlük mücadelesinde buralarda olmak çok mühim. İki arkadaşımızı da her zaman taktirle anacağız.

60`la 80 dönemin kokusunu alan insanlar bu ülkenin demokrasi mücadelesinde çok önemli bir yere sahipler.  Bu ak saçlılar 60`la 80 arası aydınlanma döneminin bir parçası olan bu mücadeleyi temsil eden arkadaşlardır. Eminim ki bürokraside yaşadıkları dönemlerde iki arkadaşımız oralarda da çok büyük zorluklar çektiler ve fazlasıyla baskı gördüklerine eminim. Arkasında da liyakatsiz insanlarla yaşadılar. Bu da çok özgün bir durumdu. Bu ülke son 70 yılında önemli değişimler ve dönüşümler geçiriyor. Bu süreçlerde herkesin görünen görünmeyen emeği var. Emek veren tüm arkadaşlarımıza dostlarımıza, devrimcilere, demokratlara buradan selam göndermek istiyorum. Çok üzgünüz. Onları tekrar ailelerinin nezdinde anıyoruz, sevgilerimizi saygılarımızı sunuyoruz." 

Gazi İpek`in ardından kürsüye gelen TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Ataç konuşmasına şiir okuyarak başladı. Anma toplantılarında konuşma yapmanın zorluğuna işaret eden Ataç, şöyle devam etti:

"Hiçbirimizin ölümden kaçma imkanı yok. Nasıl doğduysak hepimiz öleceğiz ama zamansız ölümler, ani ölümler, bu tür ayrılıklar insanı çok ama çok üzüyor. Kaybetmiş olduğumuz her iki dostumuz da çok yakın birlikte mesai yürüttüğümüz, okul sıralarında beraber olduğumuz, acısıyla tatlısıyla güzel günleri beraber geçirdiğimiz, uzun bir yolculukta beraber olduğumuz arkadaşlarımızdı. Her şeyiyle bu yola beraber çıkmıştık, beraber yürüyorduk. Ama birden yok oldular. Her ikisi de iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir aile reisi, iyi bir demokrat, iyi bir yöneticiydi. Çalıştıkları her kurumda, her yerde kendilerinden övgü ile bahsedilen ülkemiz için, demokrasi için, özgürlük için katkı koyan dostlarımızdı. Ruhları şad olsun. İnanıyorum ki tüm arkadaşlar bu duygularla burada oturuyorlar ve beraber anıyoruz. Ama en zor kısmı tabi ailesi. Birden yok oluş, birden özlem, birden yokluk. Her zaman söyledik biz bir aileyiz. Biz arkadaşlar olarak dostları olarak mühendisler olarak bir aileyiz, aile olmaya devam edeceğiz."

Anmada söz alan Şakir Aydoğan`ın eşi Nurten Aydoğan duygularını şöyle anlattı:

"Geçen sene bir fırtına yaşadım. Şakir`i kaybettim. Geçen seneki anma törenine rahatsızlığımdan dolayı gelememiştim, kızımı ve oğlumu göndermiştim. Bu sene kendim gelmek istedim. Bu anma törenini hazırlayan, sunan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, sağ olun var olun. Bir varız bir yokuz, insanın aklına gelmezdi ama geldi. Çok çalışkan bir insandı, çalışmayı seven bir insandı ama buraya kadarmış. Hepinize çok teşekkür ediyorum, sağ olun."

Tahsin Yılmaz`ın eşi Fatma Yılmaz da "O unutulmaz bir insandı. Sizin gibi değerli dostlar edindiği için onunla ayrıyeten gururlandım inanın. Hepinize çok teşekkür ediyorum, çok sağ olun" diye konuştu.

Törende, Şakir Aydoğan ve Tahsin Yılmaz`ın hayatlarından kesitlerin sunulduğu video gösteriminin ardından, toplantıya katılanlar da Aydoğan ve Yılmaz ile ilgili anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştılar.YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 102


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.