MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASINA VE KAMUOYUNA


BASIN AÇIKLAMASI

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), son günlerde ülkemizin değişik bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarının, ciddi bir soruşturma yapılmadan Enerji Nakil Hatlarından kaynaklandığı şeklindeki açıklamalara tepki gösterdi. EMO Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, Orman Bakanlığını, her yangının ardından suçu Enerji Nakil Hatlarında meydana gelen arızalara bağlama kolaycılığından vazgeçmeye ve ormanlık alanların korunmasına yönelik asli görevlerini yerine getirmeye davet etti.
 

Son günlerde Balıkesir ve Marmaris'te meydana gelen orman yangınları ile ülkemizin en değerleri alanları yok olmaya devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığı'nın Haziran ayına kadarki verilerine göre, Türkiye'de Ocak ayından bu yana 471 orman yangını çıkmış ve 638 hektar orman alanı zarara uğramıştır. Yangınların çıkış nedenleri ile ilgili olarak yapılan sıralamada, insan faktörü önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan incelemelerde çıkan orman yangınlarının ihmal ve dikkatsizliklerden kaynaklandığı, yangınlarda, çoban ve anız ateşi ile sigara izmaritlerinin yanı sıra yıldırım düşmesinin de etkili olduğu, bir kısım ormanlık alanların ise kasten yakıldığı ifade edilmektedir.

Durum böyle iken, hiçbir ön araştırma yapılmadan ve uzmanlardan oluşmuş bir heyet kurularak inceleme ve soruşturma raporları hazırlanmadan en son meydana gelen Balıkesir ve Marmaris bölgelerindeki yangınların Enerji Nakil Hatlarından kaynaklandığını ileri sürmek, doğru bir yaklaşım değildir.

Özellikle yetki ve sorumluluk sahibi kişi ve kurumların ciddi bir araştırma yapmadan kamuoyunu yanıltan alel acele açıklamalar yapmalarını doğru bulmuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Kepsut'ta yanan yaklaşık 2500 hektarlık alan ile ilgili olarak Orman genel Müdürü Cahit NASIRLI yangının yüzde doksanbeş ihtimalle TEDAŞ'ın Enerji Nakil Hattındaki tellerin sıcak nedeniyle genleşerek kısa devre yapmasından kaynaklandığını belirtmişti.

Oysa, Balıkesir bölgesindeki yangınla ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporunda, yangının Enerji Nakil Hatlarından kaynaklandığına dair bir tespit bulunmamaktadır. Hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye de intikal etmiştir.

Bu konuda TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nün basına yansıyan açıklamalarında da, söz konusu yangının Enerji Nakil Hatlarından kaynaklanmadığı belirtilmiştir.

Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili yapılan ilk tespitlere göre de, yangının çıkış nedeni olarak, Orman Bakanlığına ait sosyal tesisin trafosunda meydana gelen arızanın sebep olduğu belirtilmektedir.

Burada esas sorgulanması gereken konu "Elektrik Tesisleri Kuvvetli Akım Yönetmeliği"ne göre, trafo abonesi abonesi olan tesislerde bulunması gereken elektrik mühendislerinin yerine, sorumsuz ve yetkisiz kişilerin bulundurulmasıdır. Orman Bakanlığı da bu nedenle suçlu ve haksızdır.

Yine Bodrum'un yokuş başı mevkiinde çıkan orman yangınının söndürülmeyen piknik ateşinden çıktığı ve bu konuda iki kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştır.

Elbette Enerji Nakil Hatları veya kent içi dağıtım şebekelerinden meydana gelen arıza ve kaçaklar yangınlara neden olabilir.

Ancak, bu durumun tespiti konunun uzmanları tarafından bilirkişi raporlarıyla belgelenmeli ve kamuoyu böyle bir incelemenin sonuçları üzerinden bilgilendirilmelidir.

Bugün ormanlık alanlarımızın korunmasına yönelik olarak alınması gereken önlemler vardır. Özellikle ormanlık bölgelerde, Enerji Nakil Hatlarının geçtiği yerlerde, hattın altına gelen belli bir bölgedeki ağaçların kesilerek güvenlik hattının oluşturulması ve riskin bu şekilde azaltılması gerekmektedir.

Ayrıca, karayolunun yakınında bulunan Ormanlık arazilerin güvenliği açısından yol kenarlarının sürekli temizlenmesi gerekmektedir.

Tüm bu önlemler alınmadığı zaman, orman yangını çıktığı anda verilen mücadelede kullanılan ekip ve ekipmanlar ile yanan ormanlık alanın kendisi, ülke ekonomisi açısından daha büyük bir maliyet ve kayıp oluşturmaktadır.

Sonuç olarak; ülkemizde her orman yangını sonrasında, yangının çıkış gerekçesini bütün yönleriyle inceleyerek değerlendirmek yerine, yeterli bilgiye sahip olmadan, meydana gelen olayın sebebinin Enerji Nakil Hatları olduğunu söylemek, tam bir kolaycılık ve sorumluluktan kaçma örneğidir.

Bu tür açıklamaların; bundan sonra meydana gelebilecek benzer olaylara da gerekçe oluşturması açısından yanlış ve bilinçsiz açıklamalar olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla,

20 Ağustos 2002, ANKARA

Elektrik Mühendisleri Odası
Yönetim KuruluFOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

TMMOB BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINI KINADI

EMO’DAN KARADENİZ ÇIKARMASI (YALÇIN BAYER-HÜRRİYET)

İYİ BAYRAMLAR...

HİROŞİMA`NIN 74. YILINDA NÜKLEER SANTRALLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI (EVRENSEL.NET)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL TEHDİTTİR (GÜÇLÜ ANADOLU)

Okunma Sayısı: 2218


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri