MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DENEYİMLİ KADROLAR BİRER BİRER GÖREVDEN ALINIYOR...


BASIN AÇIKLAMASI

 
Basına ve Kamuoyuna,

Hükümet, ülkenin altyapısını oluşturan kamu kurum ve kuruluşlarında deneyimli kadroları birer birer görevden alıyor.


58. Hükümet Türkiye'de yıllardır kamu yönetiminde yaşanan bir hastalığı yeniden yaymakta bir sakınca görmüyor. Son aylarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'nda görev yapan çok sayıda yönetici görevden alındı. Görevden alınanlara baktığımızda çoğunun çalıştıkları kurumlardan yetişmiş, basamakları paraşütle değil birer birer çıkmış deneyimli kadrolar olduğunu görüyoruz. AKP hükümeti de, kendi yandaşı olmayanları görevden almakta ve yandaşlarını göreve getirmektedir. Görevden alınanların yerlerine yapılan bazı atamalar da kurum içerisinden değil, dışardan yapılmaktadır.
 

Yönetimlerin hiç değişmeyen bu hastalığı yüzünden kamu kurum kuruluşlarının içi boşaltılmaktadır. Kamu yönetiminde süreklilik esastır. Siyasetçiler ve hükümetler gelip geçicidir, oysa ülkenin binbir emek ve para harcayarak yetiştirdiği uzman kadroların kalıcı olması esastır. Her hükümet değişikliğinde yapılan bu görev değişiklikleri, tüm süslü laflara rağmen kamu kurum ve kuruluşlarını arpalık olarak görme zihniyetinin hala değişmediğini göstermektedir.

Teknik elemanların yoğun olduğu TEDAŞ, EÜAŞ, DSİ, EİEİ, Türk Telekom gibi kamu kuruluşlarında bir taraftan son 10 yıldır yeni eleman alımına gidilmezken, mevcut kadroların yaşadığı imkansızlıklar ile kendi uzmanlık alanlarında görev yapmalarının önüne engeller çıkartılmaktadır. Özellikle enerji ve iletişim tesislerinde deneyimli elemanların birer birer tasfiye edilmesi nedeniyle yaşanan ekonomik zarardan kimse bahsetmemektedir. Elektrikteki kayıp ve kaçakların yarattığı zararlardan sürekli sözedilmekte ancak eleman azlığı ve deneyimli kadroların tasfiyesi nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında, tesislerde, santrallarda, trafolarda, iletim hatlarında oluşan zararların ne dereceye ulaştığı kimsenin aklına gelmemektedir. Birkaç yıl önce Afşin-Elbistan Termik Santralı'nda yaşanan, bakım hizmetlerinin özelleştirilmesi, eleman azlığı ve deneyimsizlik nedeniyle yaşanan arıza ve bunun ülkeye maliyeti derhal unutulmuştur.

Enerji ve iletişim alanında hizmet verecek kadroların yetişmesi kolay değildir. Üniversitelerden mezun olan mühendisler, ülkenin en önemli kuruluşlarında uzun yıllar boyunca çalışarak, eğitim görerek deneyim kazanmaktadırlar. Bu bilgi ve deneyimin gelecek kadrolara aktarılabilmesi, herhalde birkaç yılda bir yapılan kadro tasfiyeleriyle sağlanamaz.

Yolsuzluğa, görevini kötüye kullanmaya, kaynakları peşkeş çekmeye bulaşmadıkça, ülkenin altyapısını oluşturan en önemli iki kurumda yapılan bu kadro değişimi bile bile ülkeye zarar vermektir. Kamuda uzun yıllar aynı kurum içerisinde özveriyle çalışarak uzmanlaşan ve belirli görevlere gelmiş olan teknik kadroların herhangi bir gerekçe gösterilmeden veya haklarında bir soruşturma vs. olmadan görevden alınmaları Hükümetin iktidara gelirken verdiği sözlere ne derece sadık kaldığının da göstergesidir. AKP Hükümeti şeffaflaşmadan, kamunun bilgiye sahip olma hakkından, kamu idareciliğinin artık daha farklı yapılacağından ve meslek kuruluşlarıyla işbirliği yapmaktan sık sık bahsetmekteydi. Oysa bu yapılanlar, kamu yönetimine yapışmış bir hastalığın aynen tekrar edildiğinin çarpıcı bir göstergesidir.

Elektrik Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
7 Mart 2003FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İPEK FOX TV’YE ELEKTRİK ZAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

FOX TV- ÇALAR SAAT

FOX TV- ANA HABER

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK ZAMLARI KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI FOX TV ANA HABER BÜLTENİ’NDE DUYURULDU

Okunma Sayısı: 1279


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri