MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMEK PLATFORMU BAŞKANLAR KURULU BİLDİRİSİ, 12 MART 2003


BASIN AÇIKLAMASI

 
Emek Platformu Başkanlar Kurulu, 11 Mart 2003'de "bütçesi, savaş ve çalışma hayatında yaşanan güncel gelişmeler" gündemleriyle toplanarak aşağıdaki konuları kamuoyuyla paylaşmaya karar vermiştir.
 

* Kamuoyunda savaşa karşı gelişen ve sonuç alındığı da görülen örgütsel ve bireysel duyarlılık Emek Platformu tarafından desteklenmektedir. Emek Platformu Başkanlar Kurulu, bölgede çıkması muhtemel olan savaşın faturasını çalışanların, emeklilerin ve işsizlerin yani halkımızın ödeyeceğinin altını bir kez daha çizmektedir. Bu savaşın, bölgede nesiller boyu sürebilecek bir istikrarsızlık ve bunalım ortamı yaratacağı öngörüsüyle "savaşa dur" demeye kararlıdır. Mecliste ülkemizi bir savaşa sürüklemek üzere verilen tezkerenin reddinin yarattığı uluslararası itibarın daha fazlası yeni bir tezkerenin kabulü ile kaybedilecektir. Yeni bir tezkerenin Bakanlar Kurulu gündemine gelmesi durumunda Emek Platformu bütünlüğü içersinde tüm olanaklar seferber edilerek, ülke genelinde yeniden eylemlilik sürecine girilecektir. Bu amaçla başta Emek Platformu bileşenlerinin planladıkları olmak üzere, Emek Platformu'nun ilke ve hedefleriyle çakışan tüm savaş karşıtı eylemler desteklenecektir. 15 Mart'ta İskenderun ve İzmir, 21 Mart'ta Kocaeli'nde gerçekleştirilecek savaş karşıtı mitingler Emek Platformu tarafından desteklenmektedir.

* TBMM komisyonlarında tartışılan 2003 yılı bütçe tasarısının bundan önceki bütçelerden bir farkı yoktur. Bu bütçe IMF ve Dünya Bankası dayatmasıyla hazırlanmıştır. Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısında, 2003 bütçesinin çalışanların yaşam koşullarını daha da ağırlaştıracağı, üretime ve istihdama yeni darbeler vuracağı, yalnızca bir borç ve faiz ödeme bütçesi olduğu vurgulanmıştır. Bu nedenlerle, Emek Platformu Alternatif Programı'nın önemi daha da ortaya çıkmıştır. Tasarının TBMM Genel Kurulu'na indiği gün, Emek Platformunu oluşturan örgütlerin Başkanları Bütçe konusundaki alternatif görüşlerini ve güncelleştirilmiş Alternatif Programı, Güvenpark'ta bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulacaklardır. Aynı gün Başkanlar TBMM Başkanlığını ziyaret ederek, Bütçe ile ilgili görüşlerini ve güncelleştirilmiş Alternatif Programı milletvekillerine ulaştıracaklardır. Eşzamanlı olarak Emek Platformunu oluşturan örgütlerin yerel bileşenleri bölgelerinde kitlesel basın açıklamaları ile 2003 bütçesine karşı tepkilerini ve Emek Platformu Programı doğrultusundaki alternatifleri ortaya koyacaklardır.

* Çalışma hayatında kölelik düzenini dayatan, sendikal hareketi budayan ve halkımızın kazanılmış haklarını gasp edecek ağır düzenlemeler içeren İş Yasa Tasarısı'na karşı duruşumuza rağmen, Tasarı işverenlerin baskısıyla süratle yasalaştırılmak istenmektedir. Emek Platformu bileşeni işçi örgütlerinin taleplerinin karşılanmaması durumunda Emek Platformu, işçi ve kamu çalışanı örgütlerinin yapacağı tüm eylem ve etkinlere destek verecektir.

* Kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen ve esnek çalışmayı dayatmak üzere hazırlanan Kamu Personel Rejimi ve Yerel Yönetimler Reformunun istihdamla ilgili yaptığı düzenlemelerle ilgili olarak Emek Platformu bileşenlerinin geliştireceği eylem ve etkinlikler de Emek Platformu tarafından desteklenecektir.

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sami EVREN
KESK Genel Başkanı ve
Emek Platformu Dönem SözcüsüFOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

TMMOB BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINI KINADI

EMO’DAN KARADENİZ ÇIKARMASI (YALÇIN BAYER-HÜRRİYET)

İYİ BAYRAMLAR...

HİROŞİMA`NIN 74. YILINDA NÜKLEER SANTRALLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI (EVRENSEL.NET)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL TEHDİTTİR (GÜÇLÜ ANADOLU)

Okunma Sayısı: 1122


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri