MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTEKİ TRT PAYI SANAYİCİNİN İTİRAZINA RAĞMEN KALICILAŞIYOR (REFERANS)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

Özel sektörün uzun zamandır kaldırılmasını istediği ve elektrik fiyatları üzerinde bir yük oluşturan TRT payı, kalıcı hale getiriliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan ve arz güvenliğini düzenleyen taslağa TRT payı ile ilgili bir madde de konuldu. Bu madde ile TRT payının teknik olarak uygulanış biçimi değiştirildi. Payın tamamen kaldırılmasını bekleyen özel sektör ise TRT payı ile ilgili olarak yeni bir uygulama biçimine gidiliyor olmasına tepkili. Hem sanayicilerin hem de özel sektör elektrik üreticilerinin şikayet ettiği ve elektrik faturaları üzerinden alınan yüzde 2'lik TRT payının yeni haliyle TRT Gelirleri Kanunu'na girmesiyle, özel sektörün bu maliyet kaleminin kaldırılma ümidi de iyice zayıflayacak. Yapılan düzenleme, en çok normal vatandaşın yükünü çektiği TRT payı ve Enerji Fonu bedellerinin, artık bütün müşteri gruplarına eşit şekilde uygulanmasını sağlayacak.

Mevcut düzen nasıl işliyor?

Serbest piyasada büyük enerji tüketimi olan sanayiciler, elektriği Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş (TETAŞ) ya da özel sektör elektrik üreticilerinden temin edebiliyorlar. Konut aboneleri yani normal vatandaş ise sadece TEDAŞ'dan elektrik alabiliyor. Ancak hangi müşteri grubunda olursa olsun elektrik kullanıcılarının faturalarına sadece elektrik üretim maliyeti değil; dağıtım, iletim bedelleri de yansıyor. Bunun yanı sıra, katma değer vergisi (KDV), Enerji Fonu ve TRT payı adı altında da bedel alınıyor. Ancak TRT payı ve Enerji Fonu müşteri gruplarına değişik şekillerde uygulanıyor. TEDAŞ abonesi olanlar yani konut aboneleri ve bazı sanayicilerde elektrik satış, iletim ve dağıtım gibi bütün bedeller toplanıyor ve bu toplam üzerinden yüzde 2'lik TRT payı faturaya ekleniyor. Elektriğini özel sektörden temin eden müşterilerde ise yüzde 2'lik TRT payı 'dağıtım bedeli' dışarıda tutularak hesaplanıyor. Doğrudan TETAŞ üzerinden elektrik alanlarda ise TRT payı 'iletim bedeli' dışarıda tutularak faturalandırılıyor. Bu durumda normal vatandaş, TETAŞ ve özel sektör abonelerine göre daha fazla TRT payı ödemiş oluyor.

Artık herkesten eşit alınacak

Taslak ile yapılmak istenen düzenleme ile TRT Gelirleri Kanunu'nda değişikliğe gidilecek. Yüzde 2 oranındaki TRT payı KDV, diğer vergiler, fon ve paylar hariç tutularak sadece enerji satış bedeli üzerinden hesaplanarak faturalandırılacak. Bu durumda artık bütün elektrik kullanıcıları aynı hesaplama yöntemi üzerinden TRT payı ödeyeceği için farklılık ve ayrıcalık ortadan kalkacak. Ancak bu durumda TRT'nin elektrik faturaları üzerinden elde ettiği gelirin bir miktar azalabileceği yorumu yapıldı. Yetkililer, kısa vadede bu düzenleme ile TRT gelirleri azalacak gözükse de, uzun vadede elektrik fiyatları arttıkça TRT'nin bu kalemden elde edeceği gelirin  artacağını çünkü bu yönde yapılan düzenlemenin TRT payının kaldırılmak istenmediği yönünde algılandığını bildirdiler.

Mevcut TRT Gelirleri Kanunu'nda elektrik tüketimi üzerinden yüzde 3.5 oranında gelir aktarılması öngörülüyor. Ancak yaklaşık 2 sene önce bir kararname ile bu oran yüzde 2'ye çekilmişti. Düzenleme ile böylece yeni TRT payı oranı olan yüzde 2 de, yasaya girecek ve kalıcı hale gelmiş olacak.

Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) Tarifeler Yönetmeliği'nde vergi ve yasal kesintilerin, ödeme bildirimlerinde yani faturalarda ayrı biçimde gösterilmesi öngörülüyor. Yapılan düzenleme ile yönetmeliğe uyum sağlanacak. Artık faturalarda elektrik bedeli ve üstündeki yükler ayrı ayrı gösterilecek. 

Bakan karşı ama taslak bakanlıktan

Düzenlemenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olması da tartışma yarattı. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in bu payın, elektrikten değil RTÜK bütçesinden kesilip TRT'ye aktarılmasını istediği biliniyor. Hatta Güler, 2005'te yaptığı bir konuşmada, "TRT’nin TEDAŞ’la ne işi var ki katkı payı alıyor? İşte bu zamanında yapılan bir yanlış daha. Bizim işimiz yanlışları düzeltmek zaten. Bu pay da tamamen kaldırılacak" demişti. Bununla birlikte TRT payının kaldırılması hem AKP Programı'nda hem de Acil Eylem Planı'nda mevcut. TRT payının tamamen kaldırılması yönünde bir süre önce Bakanlar Kurulu kararı hazırlandığı ancak Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın buna imza atmaması nedeniyle kararın çıkmadığı belirtildi.

Rekabet Kurulu'na itiraz edilmeli

Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı ve Akenerji Genel Müdürü Önder Karaduman, elektrik faturalarından TRT'ye para aktarılmasının yanlış olduğunu belirterek, "Özel televizyon kanal sahipleri bu uygulama nedeniyle haksız rekabet ile karşı karşıya. Bu kanal sahiplerinin Rekabet Kurulu'na (RK) gitmeleri gerekir" diye konuştu. Öte yandan özel sektör elektrik üreticileri bir süre önce TRT payının kaldırılması için Danıştay'a dava açtı.

TRT payı nereden elektrik alındığına göre değişiyor

MEVCUT DÜZEN

TEDAŞ'tan alanlar

Faturalar hesaplanırken satış, iletim ve dağıtım gibi bütün bedeller toplanıyor ve bu toplam üzerinden yüzde 2'lik TRT payı faturaya ekleniyor.

TETAŞ'tan alanlar

TETAŞ'tan alan abonelerin ödeyeceği faturalardaki TRT payı, iletim bedeli dışarıda tutularak hesaplanıyor.

Özel firmadan alanlar

Elektriğini özel sektörden temin eden müşterilerde yüzde 2'lik TRT payı dağıtım bedeli dışarıda tutularak hesaplanıyor.

YENİ DÜZEN

Payın hesaplanması

TRT payı KDV, diğer vergiler, fon ve paylar hariç tutularak sadece enerji satış bedeli üzerinden hesaplanarak faturalandırılacak.

Eşitlik geliyor

Bu durumda artık bütün elektrik kullanıcıları aynı hesaplama yöntemi üzerinden TRT payı ödeyeceği için farklılık ve ayrıcalık ortadan kalkacak.

TRT geliri düşecek

Ancak TRT'nin elektrik faturaları üzerinden elde ettiği gelirin bir miktar azalabileceği yorumu yapıldı.                                                                                (REFERANS, 08.05.2006)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMO’DA YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMBK SINAVLARI ERTELENMİŞTİR

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU 2. GÜN ÇALIŞMALARI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ

EMO 45. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

Okunma Sayısı: 7173


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri