MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
MÜGE EĞİTİMLERİ
 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRKİYE'NİN GELİR DAĞILIMI TANZANYA'DAN KÖTÜ (19.04.2005 - MİLLİYET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Türkiye, Tanzaya ve benzeri birçok ülkeden daha kötü duruma gelen gelir dağılımındaki adaletsizlikle dünyanın gelir dağılımı en bozuk 55'inci ülkesi konumuna geldi. Gelir dağılımı Türkiye'den daha bozuk ülkelerin büyük çoğunluğunu ise Afrika, Güney Amerika ve Asya ülkeleri oluşturuyor. Gelir dağılımında ABD'ye benzer bir gelişme gösteren Türkiye, girmek istediği AB ve diğer aday ülkeler arasında ise gelir dağılımı bozuk ülke görünümü sergiliyor.
 

Dünya Bankası'nın Dünya Kalkınma Göstergeleri 2005 raporunda yer alan verilere göre, Türkiye'de nüfusun en yoksul yüzde 20'lik kesiminin gelirden aldığı pay yüzde 6.1'de kalırken, en zengin yüzde 20'nin aldığı pay ise yüzde 46.7 düzeyinde seyrediyor.

İkinci en yoksul yüzde 20 gelirden yüzde 10.6, üçüncü yüzde 20'lik dilim yüzde 14.9 ve dördüncü yüzde 20'lik dilim ise yüzde 21.8 oranında pay alabiliyor.

Yüzde 10'luk dilimler

Ancak Türkiye ile ilgili asıl çarpıcı sonucu ise en zengin ve en yoksul yüzde 10'luk dilimlerin gelirden aldığı payların karşılaştırılmasıyla ortaya çıkarıyor.

Türkiye'de nüfusun en yoksul yüzde 10'unu gelirden yüzde 2.3 oranında pay alırken, en zengin yüzde 10'un aldığı pay ise yüzde 30.7'ye çıkıyor. Yüzde 20'lik dilimlerin karşılaştırılmasında 7.6 kat olan en yoksul ve en zengin kesim arasındaki gelir farkı, yüzde 10'luk dilimlerin karşılaştırılmasında 13 kata yükseliyor.

Türkiye'de gelir dağılımı araştırmalarını yapan Devlet İstatistik Enstitüsü, sonuçları Türk kamuoyuna sadece yüzde 20'lik dilimler halinde açıklıyor, dağlımdaki çarpıklığı daha fazla ortaya çıkaran yüzde 5'lik ve 10'luk dilimleri ise akıçlamaktan kaçınıyor. Sıfıra doğru indikçe gelir dağılımındaki adaleti, 100'e yaklaştıkça da adaletsizliği gösteren Gini katsayısı ise Türkiye için 40 olarak hesaplandı.

Dünya Bankası'nın 40 olarak esas aldığı Gini katsayısını DİE 2003 gelir dağılımı anketi sonuçlarına göre 42 olarak hesaplamıştı. Türkiye Dünya Bankası'nın esas aldığı Gini katsayıyla (40) karşılaştırılan 124 ülke içerisinde gelir dağılımı en adaletsiz 55'inci ülke konumuna geldi.

Gelir dağılımı Türkiye'den daha bozuk ülkeler arasında, Lesoto, Bostvana, Sierre Leone, Guetamala, Paraguay, Kolobmiya, Zimbabve, Panama, Honduras, El Salvador, Nijerya, Peru, Malezya, Bolivya, Filipinler, İran, Kenya, Senegal, Singapur, Kosta Rika, Madagaskar, Meksika, Arjantin, Şili Brezilya, Çin gibi ülkeler bulunuyor.

Gini katsayısı nedir

Kişisel gelir dağılımını ölçmek dünyada en yaygın olarak kullanılan Gini katsayısının büyümesi gelirin dağılımındaki eşitsizlikliğin arttığına işaret ediyor. Bir toplumda, gelir eşit olarak paylaşılmışsa Gini katsayısı "sıfıra"a eşit, toplumdaki gelirleri yalnız bir kişi almışsa Gini katsayısı 100'e eşit hale geliyor.

ABD'de dağılım Türkiye'den bozuk

ABD 40.8 olan Gini katsayısıyla gelir dağılımı Türkiye'den daha bozuk ülkeler arasında yer alıyor. ABD'de nüfusun en yoksul yüzde 10'u gelirden yüzde 1.9, en zengin yüzde 10'u ise yüzde 29.9 oranında pay alıyor.

Türkiye, dünyanın en büyük ekonomilerinin üyesi olduğu OECD içerisinde de Meksika ve ABD'den sonra gelir dağılımı en bozuk üçüncü ülke oldu. Meksika 54.6 olan Gini katsayısıyla dünyada da gelir dağılımı en bozuk 16'nci ülke konumunda bulunuyor. Meksika'da en yoksul yüzde 10'luk kesim gelirden sadece yüzde 1 pay alırken, en zengin yüzde 10'un payı ise yüzde 43.1'e kadar çıkıyor. İki kesim arasında 43 katlık fark bulunuyor.

Dünya ülkeleri arasında gelir dağılımı en bozuk ülkenin ise 70.7'ye yükselen Gini katsayısıyla Nambia olduğu belirlendi. En yoksul yüzde 10'luk kesimin gelirden yüzde 0.5 pay aldığı Nambia'da gelirin yüzde 64.7'ini en zengin yüzde 10'luk kesim sahip oluyor. En zenginlerle en yoksullar arasında 129 katlık gelir farkı bulunan Nambia'yı, Lesoto, Bostvana, Sierra Leone gibi ülkeler izliyor.MOTİVASYON VE GÜÇLENME, DUYGUSAL ZEKA, RUHSAL ZEKA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

11.06.2018
 


Çok Okunanlar


SAYILARLA MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2018 BAHAR DÖNEMİ

MOTİVASYON VE GÜÇLENME, DUYGUSAL ZEKA, RUHSAL ZEKA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

BİLGİSAYAR DESTEKLİ İÇ TESİSAT PROJE HAZIRLAMA KURSUNA KATILANLARA BELGELERİ VERİLDİ

YILDIRIMLI GECE (HABERTÜRK ANKARA, 12.06.2018)

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TÜRKİYE`DE ELEKTRONİK İZLEME SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI- MDK ÜYELERİ BELİRLENDİ

LOKAL SÖYLEŞİLERİ 4: “KÖY ENSTİTÜLERİNİ YENİDEN ANLAMAK” SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

EMO ÜYELERİ MİLLİ KÜTÜPHANE `SÜREKLİ GİRİŞ KARTI`NA SAHİP OLABİLİYOR!

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI 6 .YAŞINI KUTLADI

Okunma Sayısı: 4474


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri