MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTROMANYETİK RADYASYONDAN KORUNMAK İÇİN PRATİK ÖNERİLER


 
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyeleri kullanıcılar Elektromanyetik radyasyondan korunmak için patrik önerileri içeren bir araştırma sonucu yayınladılar. Prof.Dr.Nesrin Seyhan başkanlığındaki öğretim üyeleri, elektrikli ve elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyonun insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekerek, özellikle 16 yaşın altındaki çocuklarda sinir sistemin gelişmesinin devam etmesi nedeniyle cep telefonlarını kullanmalarını tavsiye ettiler. Düşük radyasyon yayan cep telefonlarının tercih edilmesi gerektiğini belirtildiği önerilerde, günlük cep telefonu ile konuşma süresinin en fazla 10 dakika ile sınırlanması vurgulandı. Elektromanyetik radyasyona karşı diğer önerileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.
 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi  Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof.Dr.Nesrin Seyhan, Yrd. Doç. Dr.Ayşe G.Canseven Kurşun,Yrd. Doç. Dr.Göknur Güler Öztürk, Araştırma Görevlisi Bahriye Sırav ve Yüksek Lisans Öğrencisi Elçin Özgür hazırladığı ve “www.emk.gazi.edu.tr” adresinde bulunan Elektromanyetik Alanların İnsan Sağlığına etkileri bölümünde aşağıdaki pratik bilgiler yer aldı.

Cep telefonuna dikkat
Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun. Gerekmedikçe cep telefonları kullanmayın. Üzerinizde açıkken bulundurmayın.(Kalp üstünde, bel ve göğüste bulundurmayın.) Günlük konuşma süreniz 10 dakikayı geçmesin. Cep telefonunu kendinizden en uzak mesafeye bırakın. Tercihen 1 metre mesafeden kulaklıkla konuşun. Acil durumlar dışında vücudunuzda açık taşımamaya özen gösterin veya kapalı tutun, gerektiğinde siz arayın.
Kalp pili kullanıcılarında cep telefonu ve radyo frekans kaynakları etkili bulunmuştur. Cep telefonu kullanımının beyin aktivitesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Çocuk yaşta (16 yaş altında) sinir sistemi ve başın  gelişimine devam ediyor olması dolayısıyla, çocukların ve gençlerin yetişkinlerden daha çok risk altında olduğu bir gerçektir. Bu nedenle 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmaları önerilmemektedir.
Özgül Soğurma Oranı (SAR) 1 W/kg daha az olan cep telefonu modellerini tercih edin.  (Ayrıntılı bilgi için: http://www.emk.gazi.edu.tr/ceptel.htm)

Elektrikli ev aletleri
Elektrikli aletleri kendinizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın. Elektromanyetik etki mesafe ile hızla azalacaktır. Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun ya da fişten  çıkarın. "Stand by" (bekleme)  konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratacaktır.  Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metre uzakta durun. Gerekmedikçe kullanmayın. Televizyon  ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 metre uzakta bulunun. Televizyon ve bilgisayar monitörlerinin  elektromanyetik alanı daha büyüktür. Komşunuzda bu aletlerin nereye yerleştiğine dikkat edin. Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yakınında bulunmayın. Elektrikli tıraş makinesini şarjlı kullanmayı tercih edin. “Ekonomik (halojen ve floresan) lambaları kendinizden uzakta tutun; gece lambası ve okuma lambası olarak kullanmayın.

Ofis  makinelerine dikkat
Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen gösterin ya da ekran filtresi kullanın, mümkünse plazma ekran tercih edin. Lap Top bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük elektromanyetik alana sahiptir. Uzakta şarj edilmesi tavsiye edilir. Fotokopi makinelerinden (yüksek manyetik alan) en az 50 cm uzakta durun.

Sağlıklı bir uyku için
Yatağınızı elektromanyetik alanlardan olabildiğince uzağa koyun. Yatak odasında başucunuzdaki duvarla komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın. Elektrikli saat/radyo/alarm`ı başucunuzda bulundurmayın. Elektrikli battaniye kullanmayın ya da yatmadan önce battaniyeyi ısıtıp, sonra fişten çekerek kullanın.

Saç kurutma makinesi
Güçlü elektromanyetik alanlar pineal bezden melatonin salgılanmasını  etkiler. Saç kurutma makinasının manyetik alanı yüksektir bu  nedenle, sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanın.Uyku düzeninizin bozulmaması için yatarken kullanmamayı tercih edin.

Belirtilere dikkat
Elektromanyetik alanlara hassasiyet gösterenlerde çeşitli reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu reaksiyonlar boğazda kuruluk hissi, göz problemleri (ağrı ve görme bozukluğu), baş ağrısı, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu, yorgunluk olarak sıralanabilir.İSTİHDAM FAZLASI PERSONEL DENİLEREK HAVUZA GÖNDERİLMEK İSTENEN EMEKÇİLER İÇİN TRT ANKARA RADYOSU ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ

23.05.2019
 


Çok Okunanlar


YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENECEK

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALARI KİTABI TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

MÜGE KAPSAMINDA ELEKTRONİK BAKIM ONARIM LABORATUVARI YAPISI VE TAVSİYE EDİLEN CİHAZ VE EKİPMANLARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA ELEKTRİKTE İŞ GÜVENLİĞİ - MAHALLİ TOPRAKLAMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİMİZDE ARDUİNO VE AYDINLATMA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNDE İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ SUNUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÜÇ FİDANI SAYGIYLA, ÖZLEMLE ANIYORUZ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

NÖROBİLİM VE ROBOTLAR SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 7686


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri