MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 8: TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTROMANYETİK RADYASYONDAN KORUNMAK İÇİN PRATİK ÖNERİLER


 
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyeleri kullanıcılar Elektromanyetik radyasyondan korunmak için patrik önerileri içeren bir araştırma sonucu yayınladılar. Prof.Dr.Nesrin Seyhan başkanlığındaki öğretim üyeleri, elektrikli ve elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyonun insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekerek, özellikle 16 yaşın altındaki çocuklarda sinir sistemin gelişmesinin devam etmesi nedeniyle cep telefonlarını kullanmalarını tavsiye ettiler. Düşük radyasyon yayan cep telefonlarının tercih edilmesi gerektiğini belirtildiği önerilerde, günlük cep telefonu ile konuşma süresinin en fazla 10 dakika ile sınırlanması vurgulandı. Elektromanyetik radyasyona karşı diğer önerileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.
 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi  Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof.Dr.Nesrin Seyhan, Yrd. Doç. Dr.Ayşe G.Canseven Kurşun,Yrd. Doç. Dr.Göknur Güler Öztürk, Araştırma Görevlisi Bahriye Sırav ve Yüksek Lisans Öğrencisi Elçin Özgür hazırladığı ve “www.emk.gazi.edu.tr” adresinde bulunan Elektromanyetik Alanların İnsan Sağlığına etkileri bölümünde aşağıdaki pratik bilgiler yer aldı.

Cep telefonuna dikkat
Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun. Gerekmedikçe cep telefonları kullanmayın. Üzerinizde açıkken bulundurmayın.(Kalp üstünde, bel ve göğüste bulundurmayın.) Günlük konuşma süreniz 10 dakikayı geçmesin. Cep telefonunu kendinizden en uzak mesafeye bırakın. Tercihen 1 metre mesafeden kulaklıkla konuşun. Acil durumlar dışında vücudunuzda açık taşımamaya özen gösterin veya kapalı tutun, gerektiğinde siz arayın.
Kalp pili kullanıcılarında cep telefonu ve radyo frekans kaynakları etkili bulunmuştur. Cep telefonu kullanımının beyin aktivitesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Çocuk yaşta (16 yaş altında) sinir sistemi ve başın  gelişimine devam ediyor olması dolayısıyla, çocukların ve gençlerin yetişkinlerden daha çok risk altında olduğu bir gerçektir. Bu nedenle 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmaları önerilmemektedir.
Özgül Soğurma Oranı (SAR) 1 W/kg daha az olan cep telefonu modellerini tercih edin.  (Ayrıntılı bilgi için: http://www.emk.gazi.edu.tr/ceptel.htm)

Elektrikli ev aletleri
Elektrikli aletleri kendinizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın. Elektromanyetik etki mesafe ile hızla azalacaktır. Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun ya da fişten  çıkarın. "Stand by" (bekleme)  konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratacaktır.  Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metre uzakta durun. Gerekmedikçe kullanmayın. Televizyon  ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 metre uzakta bulunun. Televizyon ve bilgisayar monitörlerinin  elektromanyetik alanı daha büyüktür. Komşunuzda bu aletlerin nereye yerleştiğine dikkat edin. Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yakınında bulunmayın. Elektrikli tıraş makinesini şarjlı kullanmayı tercih edin. “Ekonomik (halojen ve floresan) lambaları kendinizden uzakta tutun; gece lambası ve okuma lambası olarak kullanmayın.

Ofis  makinelerine dikkat
Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen gösterin ya da ekran filtresi kullanın, mümkünse plazma ekran tercih edin. Lap Top bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük elektromanyetik alana sahiptir. Uzakta şarj edilmesi tavsiye edilir. Fotokopi makinelerinden (yüksek manyetik alan) en az 50 cm uzakta durun.

Sağlıklı bir uyku için
Yatağınızı elektromanyetik alanlardan olabildiğince uzağa koyun. Yatak odasında başucunuzdaki duvarla komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın. Elektrikli saat/radyo/alarm`ı başucunuzda bulundurmayın. Elektrikli battaniye kullanmayın ya da yatmadan önce battaniyeyi ısıtıp, sonra fişten çekerek kullanın.

Saç kurutma makinesi
Güçlü elektromanyetik alanlar pineal bezden melatonin salgılanmasını  etkiler. Saç kurutma makinasının manyetik alanı yüksektir bu  nedenle, sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanın.Uyku düzeninizin bozulmaması için yatarken kullanmamayı tercih edin.

Belirtilere dikkat
Elektromanyetik alanlara hassasiyet gösterenlerde çeşitli reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu reaksiyonlar boğazda kuruluk hissi, göz problemleri (ağrı ve görme bozukluğu), baş ağrısı, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu, yorgunluk olarak sıralanabilir.EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMÜRHAN SOYSAL ARTI TV’DE ŞEHİR HASTANELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

15.03.2019
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 BAHAR DÖNEMİ MART AYI PROGRAMI BAŞLADI

AYDINLATMA HESABI, TASARIMI VE TEKNOLOJİK GELİŞİMİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO KIRIKKALE, KONYA,KAYSERİ İL TEMSİLCİLİKLERİNDE ARDUINO EĞİTİMİ DÜZENLENECEK

C DİLİ İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİNDE YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

MİSEM KAPSAMINDA ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

YENİ ZELANDA`DA BİR CAMİİDE İBADET EDENLERE YÖNELİK IRKÇI, FAŞİST, İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI KINIYORUZ...

2019 YILININ 8 MARTINDA BİZ KADINLAR YİNE BURADAYIZ, HER YERDEYİZ!.

LOKAL SÖYLEŞİLERİ 10: “80 SONRASI EMO” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

WIN EURASIA 2019 FUARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 7466


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri