MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SAYAÇLAR DEĞİL, SAYAÇ MÜHÜRLERİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR


BASIN AÇIKLAMASI

 

BASIN 2011-12

SAYAÇLAR DEĞİL, SAYAÇ MÜHÜRLERİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR

 

Gediz EDAŞ İzmir İl Müdürlüğü`nün damga süresi dolan mekanik sayaçların periyodik muayenesi adı altında yönetmeliklere aykırı olarak elektronik sayaç takma uygulaması devam etmekte, çeşitli yazışma ve uyarılara rağmen artarak süren uygulama ile aboneler zarara uğramaktadır.

İzmir ilinde yaygın olarak süren uygulamada abonelerin 10 yıllık damga süresini doldurmuş mekanik sayaçları çoğu zaman abonelere bilgi verilmeksizin sökülerek yerlerine elektronik sayaçlar takılmaktadır. Bu sırada düzenlenen "EPDK Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği`nin 16.maddesi uyarınca sayacınız 3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu`nun 9.maddesi ve Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği`nin 9.b) maddesi gereği 10 yılda bir periyodik muayene alınması gerektiğinden sökülmüş ve yerine kurum malı yeni elektronik sayaç takılmıştır" açıklamalı bir Sayaç Değiştirme Tutanağı bırakılmaktadır. Ancak bir çok yerde bu tutanağın düzenlenmediği ve abonelerin bilgilendirilmediği bilgisi edinilmiştir. 

Abone bu açıklama çerçevesinde işlem yapılacağını beklerken, takip eden aylar içinde aboneye gönderilen ve bazı uygulamalarda elektrik tüketim bildiriminde görünmeyen ancak ödeme noktasında faturadan farklı biçimde tahsilât makbuzuna yansıtılan ilave bedel ödettirilmektedir. 

Dağıtım şirketi bu konu ile ilgili;

1) Tutulan tutanakta sayacın periyodik muayene nedenli söküldüğü ve bu nedenle "yerine" kurum malı sayaç takıldığı belirtilmesine rağmen sökülen bütün sayaçlar arızalı ve kullanılmaz çıkmakta bu işlemin uygulandığı her aboneye yeni sayaç faturası çıkarılmaktadır. 

2) Sökülen sayaçların muayenesi sonrası sayaca ait (doğruluk sınıfını yakalayamıyor, yedek parçası yok, tamiri veya kullanılması mümkün değil, vb.) tespitlerin yer alacağı muayene raporu abonelere verilmemektedir. 

3) Sökülen sayaçlar aboneye verilmese bile mevcut bir rapor doğrultusunda sökülmüş olduğu kabulü halinde arızalı sayaçların abonelere teslimi yapılmamakta ve akıbeti hakkında bilgi verilmemektedir.

4) Sökülen her sayaç arızalı ve kullanılmaz kabul edilmektedir. Bu durum GEDİZ EDAŞ`ın bu uygulama için ihale yoluyla temin ettiği ve alımını yaptığı sayaç sayısı ile ne kadar ilintili olduğu açıklanmalıdır.  

5) Sayacı değiştirilen abonelere gönderilen fatura bildirimindeki tutar, ödeme noktasında tek fazlı sayaçlara göre 37,00 TL fazla olmaktadır. Bildirim kadar bedel ödeyeceğini bilen abone sayaç değişikliğine ait hiçbir bilgi içermeyen ilaveli faturayı ödemek zorunda kalmaktadır. 

6) Sayaç değiştirme işlemi taşeron şirketler tarafından yapılmaktadır. Kamu yararı yerine ticari karların öne çıkması sonucu, taşeron firma daha kısa sürede daha fazla sayaç değiştirme isteğiyle gerekli bilgilendirme işlemini yapmamaktadır. Tutanakların tamamına yakınında yasal olarak doldurulması gereken abone veya temsilcisinin adı, soyadı ve imzası bölümü boş bırakılmaktadır. Ayrıca sayaç değiştirilmesi için elektriğin kesilmesi aşamasında bile aboneler bilgilendirilmemektedir. 

7) Abonelerin sayacı kendilerinin temin etmesi halinde, sayaca ait bilgileri içeren abone adına düzenlenmiş fatura istenirken; Şirket, aboneye taktığı sayacın bilgileri içeren bir fatura düzenlememektedir. 

8) Taşeron firma bazı yerlerde tutanak düzenlenmesi ve belge isteklerini aşmak için takılan sayaçların Şirkete ait olacağını, bir bedel alınmayacağını, masrafın iade edilmeyerek sökülmüş olan sayaç ile karşılanacağını söylemektedirler. 

9) Kiralama nedenli abone değişikliklerinde yönetmeliklere uyup aboneliği üzerine alan kiracı geçici süre (çoğu kez 10 yıldan az) kullanacağı, mal sahibine ait demirbaş olan sayaç bedelini, kendisine gönderilen fatura içinde ödemektedir. 

 

GEDİZ EDAŞ İzmir İl Müdürlüğü 03.01.2011 tarih 0001 sayılı "Damga Süresi Dolmuş Sayacınız Hk." Konulu bir yazı hazırlamışsa da bu yazı çoğu aboneye ulaşmamıştır. Ayrıca yazıda Elektrik Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 18.maddesinde "…..Sökülen sayacın yeniden kullanılmaz durumda olduğuna ilişkin bir tutanağın tüketiciye ibrazı halinde tüketici tarafından temin edilen veya tüketicinin kabul etmesi halinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından temin edilen ve bedeli tüketici tarafından ödenen yeni bir sayaç takılır "hükümleri hatırlatılmaktadır. 

Ancak uygulama bunun tam tersidir. Aboneye, hem sökülen sayacın kullanılmaz durumda olduğu hem de kabul etmesi halinde şirket tarafından bedeli ödenmek üzere sayaç takılacağı yönetmelik emri olmasına rağmen yapılmamakta, işlem yanlış ve hukuksuz biçimde kısaltılmaktadır. Ayrıca abonelere yazı ekinde yaptıkları işlemin daha ekonomik olduğunu göstermek amacıyla bir çizelge verilmekte, periyodik muayeneye giden her sayacın arızalı olduğu tespitiyle 26,20 TL`lik bir tamir ve ayar bedeli alınmaktadır. Oysa Periyodik kontrolde muayene ve Damgalama bedeli 2,80 TL`dir ve sayacı tamiri gerekmiyorsa yalnızca bu bedel tahsil edilecektir. Bu durumda abonenin sayacının periyodik kontrolü ve yerine takılması 40,00 TL (yanlış olmasına rağmen iki kez sökme takma bedeli alınması dahil) mal olurken şirketin toplu alım yaptığı sayacın bedeli 31,44 TL`dir. 

Mekanik sayaçların 10 yıl sonrası arızalı kabul edileceği ve damga süresi biten sayaçların elektronik sayaçla değiştirileceği gibi zorunluluk olmamasına karşın, Şirket ‘in mevcut uygulamaları yanlış ve hukuk dışıdır. 

Bu nedenle GEDİZ EDAŞ`ın yalnızca belirlenen görev ve yetkileri çerçevesinde işlem yapabileceği açık olduğundan, tanımını yasa ve yönetmeliklerden almayan bu uygulama hemen durdurulmalıdır. 

EMO İzmir Şubesi

28. Dönem Yönetim Kurulu


 ALSANCAK ELEKTRİK FABRİKASI`NIN SATIŞINA İZİN VERMEYİZ (EVRENSELWEBTV)

16.03.2018
 


Çok Okunanlar


GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A. Ş. İŞLETME YÖNETİCİLİKLERİ ZİYARETİ

AYDIN VE MANİSA İL TEMSİLCİLİKLERİ ZİYARETİ

ELEKTRONİK MESLEK DALI ÜYE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 3052


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri