MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

RESİM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ


HABER


 
Şubemiz`in Adana`da bulunan İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlediği yenilenebilir enerji kaynakları konulu resim yarışması sona erdi. Yarışmada dereceye giren öğrencileri ödülleri törenle verildi.
 

Şubemiz`in Adana`da bulunan İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlediği yenilenebilir enerji kaynakları konulu resim yarışması sona erdi. Yarışmada dereceye giren öğrencileri törenle verildi.

EMO Adana Şubesi‘nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mak, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak, ilköğretim okulları 6, 7 ve 8. sınıfta eğitim-öğretim gören öğrencilere yönelik yenilenebilir enerji kaynakları konulu, "Temiz Enerji, Temiz Çevre,  Temiz Gelecek" başlıklı resim yarışmasına 29 okuldan 207 öğrencinin 214 eserle katıldığını söyledi. EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak,  jürinin çok yoğun ve hassas çalışması sonucu dereceye girenlerin belirlendiğine dikkat çekerek, ödül alanları kutladı. Mak, şöyle konuştu:

"Enerji, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası. Dünyamızda kullanılan enerji kaynakları içinde kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar % 85 gibi bir oran ile en büyük paya sahip. Enerji üretmek için kullandığımız bu fosil yakıtlar aynı zamanda doğamızı da kirletiyor. Fosil yakıtlardan kaynaklanan atıklar, dünyamız üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor ve "Küresel Isınma" dediğimiz tüm dünyayı etkileyen küresel iklim değişikliklerine neden oluyor.

Atmosfere daha fazla karbondioksit salınması yeryüzü sıcaklığının artmasına ve bu da büyük sel felaketlerine, buzulların erimesine, iklimsel yapının değişmesine, doğal ve canlı hayatın çeşitliliğinin yok olmasına neden oluyor. Enerji elde etmek için yaşanan "nükleer felaketleri" de unutmamalı! Çernobil ve daha yakın zamanda Fukuşima nükleer santral patlamalarının yarattığı büyük kirlilik ve acılar çok taze ve yaşanmaya devam ediyor!

Bu sorunların çözümü "Yenilenebilir Enerji Kaynakları"nın daha yaygın kullanılmasıyla mümkün.

Başlıca yenilenebilir enerji kaynakları; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Hidroelektrik Enerji Santralleri, Jeotermal Enerji, Biyokütle-Biyogaz, Hidrojen Enerjisi olarak sıralanabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile bir yandan ihtiyaç duyduğumuz enerji temin edilirken diğer yandan temiz yöntemlerle enerji üretimi yapılacaktır. Böylece "Küresel Isınma"nın, tüm insanlığı olumsuz etkileyen iklim değişikliklerinin önlenmesi ya da yavaşlatılması sağlanabilecektir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarından olabildiğince yararlanmak artık bir tercih değil, zorunluluk olmalıdır.

Elektrik enerjisi kaynakları da tıpkı diğer doğal kaynaklar olan ormanlar, madenler, hava, su, denizler, akarsular gibi toplumumuzun ortak yaşamsal varlıklarıdır. Bu nedenle toplumun bu varlıklardan gereksinimleri oranında yararlanabilmelerinin bir insanlık hakkı olduğu unutulmamalıdır"

ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile ilgili resim yarışmasında derece giren öğrencilere ödülleri EMO Şube Başkanı Mehmet Mak, Başkan yardımcısı Prf. Dr. Turgut İkiz, yönetim kurulu üyesi Vehbi Levender Akköse ve EMO Üyeleri Mustafa Kemal Zateroğlu, Cüneyt Tekeli, Kamil Bahçeci, öğretmen Mehmet Yaşar Başaral tarafından verildi. İlk 3‘e giren öğrencilere ödül olarak netbook, mansiyon ödülü olarak da resim setleri verildi.

Resimleri İlk 3‘e giren öğrenciler

Vuslat Karan - İsmet İnönü İlköğretim Okulu

Elife Nur Erol - Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu

Özgür Yaşar - Meryem Mehmet Kayhan İlköğretim Okulu

Mansiyon Ödülü Alan Öğrenciler

Beyza Coşkun - Koza İlköğretim Okulu

Devrim Başaral - Adana İMKB İlköğretim Okulu

Beren Demirci - Özel Adana İlköğretim OkuluEMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ

BİNA VE TESİSLERDE ELEKTRİKSEL TEST VE GÜVENLİK YÖNTEMLERİ SEMİNERİ ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ.

İYİ PARTİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ.

BİNA VE TESİSLERDE ELEKTRİKSEL TEST VE GÜVENLİK YÖNTEMLERİ SEMİNERİ

ANAYASA’YA RAĞMEN ÇEVREMİZ YOK EDİLİYOR

TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

BASIN AÇIKLAMASI

SEÇSİS SEÇİM GÜVENLİĞİ SEÇİM SİSTEMİ

Okunma Sayısı: 3366


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri