MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

 SIKÇA SORULAN SORULAR

   · 

GENEL

   · 

SMM

   · 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

   · 

MİSEM

   · 

EMO E-POSTA

   · 

FERDİ KAZA SİG.

   · 

İMZA YETKİSİ

   · 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

   · 

SORUN SÖYLEYELİM

   · 

ENERJİ KİMLİK BELG.

   · 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

   · 

YAPI DENETİM

   · 

E-İMZA

   · 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

   · 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

   · 

EMBK

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÜYELİK İŞLEMLERİ


    

NASIL ÜYE OLABİLİRİM? KİMLER ÜYE OLABİLİR?

    

ÖĞRENCİ ÜYELİK

    

AİDATIMI NASIL ÖDEYEBİLİRİM?

    

KİMLİK YENİLEME VE ÜYE NAKİL FORMU

    

KREDİ KARTI İLE ÜYELİK AİDATIMI ÖDEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

    

NASIL İSTİFA EDEBİLİRİM?

 
NASIL ÜYE OLABİLİRİM? KİMLER ÜYE OLABİLİR?


Türkiye‘deki ve denkliği YÖK tarafından tanınmış yurtdışındaki üniversitelerin; Elektrik, Elektronik, Elektrik - Elektronik,  Kontrol, Elektronik-Haberleşme, Telekomünikasyon, Biyomedikal ve Mikroelektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar üye olabilir. Üyelik için lisans diplomasındaki bölüm (unvan) esas alınır.

6235 sayılı TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ (TMMOB) KANUNU

Madde 33: Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir Odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

ÜYELİK BAŞVURU BELGELERİ

Türkiye içinde mühendislik öğretimi yapan kurumların verdikleri diplomaların noterden ya da fakülteden onaylanmış suretleri veya mezuniyet belgelerinin noterden ya da fakülteden onaylanmış suretleri (Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar ek olarak, Yüksek Öğretim Kurulu‘ndan (YÖK) aldıkları denklik belgesinin noter onaylı örneğini de ekleyeceklerdir).

Ayrıca Oda Yönetim Kurulu`nun 24 Temmuz 2017 tarihli toplantısında;

KARAR NO 40: Odamıza yapılan üyelik başvurularında; üniversitelerin yeni mezunlara geçici mezuniyet belgesi düzenlememesi, bu belgelerin turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı`nın veri tabanından elde edilmeye başlanması, bu şekilde elde edilen belgelerin üniversitelerce ya da noterlerce onaylanmaması nedeniyle, üyelik için bu şekilde başvuranların belgeleri ile ıslak imza bulunmayan e-imzalı belgelerin turkiye.gov.tr ya da evrak üzerinde belirtilen adresten doğrulanarak üyelik işlemi yapılmasına, doğrulama yapan Oda personelinin doğrulama yapıldığına dair belge üzerine "DOĞRULANMIŞTIR" notu (veya kaşesi) ile tarih ve imza atarak işlemlerin tamamlanmasına karar verilmiştir. OYK 24.07.2017 45/46

Nüfus kağıdı veya TC Kimlik Kartı fotokopisi (aslı ile birlikte)

Yukarıda şartları belirtilen mezuniyet veya diploma sureti (düzenlenmemiş ise turkiye.gov.tr adresinden alınmış doğrulanabilir döküm)

3 adet renkli vesikalık fotoğraf

Kayıt Ücreti. (2016 için 40 TL, 2017 ve 2018 için 45 TL)

Şube veya temsilciliklerimizden temin edilebilecek kayıt formu.

Aidat ödeme yükümlülüğü odaya kayıt olunduğu aydan itibaren başlamaktadır

Bu belgeler herhangi bir EMO birimine verilerek kayıt yapılabilir.

YILLARA GÖRE AİDAT TUTARLARI

*Geçmişe yönelik aidat borçları son yılın aidat tutarı üzerinden alınmaktadır

** Yeni kayıt esnasında geçmişe yönelik borç tahakkuk ettirilmez. Aidat yükümlülüğü üye olunan tarihten itibaren başlar.

2018 yılı için 15 TL/ay

2017 yılı için 15 TL/ay 

2016 yılı için 12 TL/ay

2015 yılı için 12 TL/ay

2014 yılı için 10 TL/ay

2013 yılı için 10 TL/ay

2012 yılı için 9 TL/ay

2011 yılı için 9 TL/ay

2010 yılı için 7,5 TL/ay

2009 yılı için 7,5 TL/ay

2008 yılı için 6 TL/ay

2007 yılı için 6 TL/ay

2006 yılı için 5 TL/ay

EMO ANA YÖNETMELİĞİ 

Oda Ödentileri ve Para Cezalarını Ödemeyenler

Madde 109- Oda ödentileriyle para cezalarını bildirim tarihini izleyen 30 gün içinde ödemeyenler hakkında, İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır. Ancak Oda üyelerinden alınacak aylık ödentiler zamanında ödenmediği taktirde, tahsil edildiği yılın aidatı üzerinden tahsil edilir.

YABANCI UYRUKLU MÜHENDİSLER

6235 sayılı Yasaya göre Türkiye sınırları içinde çalışmalarına izin verilmiş olan yabancı uyruklu mühendisler Oda‘ya geçici üye olurlar. Odanın amaçlarına uygun olarak yurtiçi ve yurtdışında çalışma ve yardımları görülen kişilere Oda Genel Kurulunun kararı ile fahri veya onur üyeliği verilebilir veya geri alınabilir. 

Geçici üye olarak kayıt yaptıracak yabancı uyruklu mühendisler, 6253 sayılı Yasanın 34. ve 35. maddelerine göre, yukarıdaki belgelere ek olarak, Çalışma Bakanlığı`ndan almış oldukları Çalışma İzni belgesini Oda‘ya verirler. Yabancı uyruklu mühendislerin aidatları ve kayıt ücretleri farklıdır.

Yabancı üyelerin işlemleri sadece EMO Genel Merkezi‘nde yapılır. İş ve işlemler için TMMOB Yabancı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Çalışma İznine Esas Değerlendirilmesi ve Geçici Üyelik Müracaatları Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır.

 
ÖĞRENCİ ÜYELİK


Emo-Genç‘e üye olabilmek için bulunduğunuz ildeki EMO birimine öğrenci kimliğiniz, nüfus cüzdanınız ve 2 fotoğrafla giderek üye olabilirsiniz. Öğrenci üyelerden aidat ve kayıt ücreti alınmaz. Öğrenci üyeler kontenjan dahilinde oda etkinliklerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanırlar.

Emo-Genç üyeliği lisans öğrenciliği yaşamınız bittiğinde sona erer. Bu tarihten sonra yüksek lisans öğrencisi de olsanız EMO üyeliği için kayıt yaptırmanız gerekir

 
AİDATIMI NASIL ÖDEYEBİLİRİM?


Odamızın aylık aidat tutarı 2016 yılı süresince 12 TL‘dir. Yıllık 144. TL‘dir. Yıllara yayılmış aidat borcunun ödenmesi sırasında her yıl için aidat borç tutarı ayrı ayrı hesaplanır ve geçmişe dönük son 5 yıl ve içinde bulunulan yılın borcu hesaplanır. 2017 yılından itibaren geçmişe dönük aidat hesabı içinde bulunulan aya ait tutar üzerinden hesaplanacaktır.

2008 için 60 TL (10ay X 6TL)
2009 için 90 TL (12ay X 7,5TL)
2010 için 90 TL (12ay X 7,5TL)
2011 için 108 TL (12ay X 9TL)
2012 için 108 TL (12ay X 9TL)
2013 için 120 TL (12ay x 10TL)
2014 için 120 TL (12ay x 10TL)
2015 için 144 TL (12ay x 12TL)
2016 için 144 TL (12ay x 12TL)
2017 için 180 TL (12ay x 15TL) 

Ödeme Bilgileri


Şubelerimizden Maximum, Bonus, World kredi kartları ile 9 taksitle ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden EMOP/Üye arayüzünden Maximum, Bonus, World, Paraf ve Axess kredi kartları ile 9 taksitle ödeme yapabilirsiniz.
 
Aidat borcunuzu İş Bankası Yenişehir Şubesi 4218-3703476 (TR410006400000142183703476) nolu hesaba havale/EFT yoluyla da ödeyebilirsiniz. Ödeme açıklamasında sicil numaranızı yazmayı unutmayınız.

Bu ücreti online olarak EMO E-Hizmetler bölümünden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. http://www.emo.org.tr/e-hizmetler

Bu bölümden giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir. Kullanıcı adı (uzun isimler ve çift isimliler hariç olmak üzere) ad.soyad olarak belirlenmiştir. Şifrenizi ise http://emo.org.tr/sifre.php adresinden kullanıcı adı, oda sicil numaranız ve sistemde kayıtlı cep telefonunuzu girerek cep telefonuza mesajla alabilirsiniz. Şifre sistemde kayıtlı cep telefonunuza geleceğinden başkalarının sizin bilgilerinize erişimi mümkün değildir.

Şubelerin iletişim bilgileri için : http://www.emo.org.tr/genel/bize_ulasin_02.php

İşsiz Mühendisler

İşsiz üyelerimizin, çalışmadıklarını SGK kayıtlarıyla belgelemeleri halinde ilgili döneme ait aidatlar alınmaz. (Nisan 2014‘den sonraki dönemler için geçerlidir.)

Emekli Üyeler

Emekli olduktan sonra aidat ödemesi sona eren üyelerimizin tekrar çalışmaya başlamaları halinde, aidat ödemeleri çalışmaya başladıkları günden itibaren başlatılır.

Öğrenimini (Yüksek Lisans, Doktora) Devam Ettiren Üyeler:

Çalışmadıklarını SGK kayıtlarıyla belgelemeleri halinde yüksek lisans ve doktora yapan üyelerimizden ilgili döneme ait aidatlar alınmaz.

Askerlik süresi

Askerlik hizmeti yapılan süre için belgelenmek kaydıyla aidat alınmaz.

Yurtdışında geçirilen süre

Yurtdışında geçirilen süre için(pasaport, vize gibi) belgelenmek kaydıyla aidat alınmaz.

Doğum iznindeki süre

Doğum izninde bulunulan süre için belgelenmek kaydıyla aidat alınmaz.

İstifa edip yeniden üye olma

TMMOB Ana Yönetmeliği gereğince yeni kayıt işlemi uygulanır.

 
KİMLİK YENİLEME VE ÜYE NAKİL FORMU


ÜYE KİMLİK YENİLEME FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

ÜYE NAKİL FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

 
KREDİ KARTI İLE ÜYELİK AİDATIMI ÖDEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?


Kredi Kartı ile Üyelik Aidatı Yatırma işleminin nasıl yapıldığını ayrıntılı görebilmek için tıklayınız.

 
NASIL İSTİFA EDEBİLİRİM?


Kamu çalışanı üyelerimiz ile mühendislik faaliyeti yürütmeyen üyelerimiz bu durumlarını belgeleyerek ve mevcut borçlarını ödeyerek üyelikten ayrılabilirler İstifa formunuzun ekine kamu çalışanı veya mühendislik yapmadığınıza dair belgeyi ekleyerek Şubenize şahsen, posta yolu ile  veya şubenizin web sayfasında ki faks numarasına gönderebilirsiniz.

Üyelikten istifa dilekçesini indirmek ya da görüntülemek için tıklayınız.

Mühendislik faaliyeti yürütmeyen üyelerimiz için, mühendislik faaliyeti yürütmediklerine dair işyerleri tarafından doldurulacak olan belgeyi indirmek ya da görüntülemek için tıklayınız.

 

NOT:Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği

 

Üyelikten ÇıkmaMadde 10- Üyelikten ayrılmak üzere Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak başvuranlar, 55 inci madde hükümleri gereğince üyelikten çıkarılanlar ve ölen üyelerin Oda ile ilişkisi kesilir. Ölen üye dışındakilerden aidat borçları tahsil edilir ve kimlik kartları geri alınır.

http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=28

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri