MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GÜNDEM


Geri Dön

Karar No : 31

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

 

TOPLANTI TARİHİ : 19.01.2017

TOPLANTI NO : 45/31

TOPLANTI YERİ : ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ

TOPLANTI SAATİ : 18:00

KATILANLAR

Hüseyin YEŞİL x Bahadır ACAR x Hüseyin ÖNDER x  İbrahim AKSÖZ x 

Yusuf GÜNDOĞAN x Kadir ÖZKAN x Kübülay ÖZBEK x 

KARAR NO 1: Odamız 45. Olağan Genel Kurul Delegesi 236 üyenin olağanüstü genel kurulun toplanması istemiyle noter aracılığıyla yaptıkları başvuruları Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilmiştir. Sözü edilen aynı içerikteki başvuruların değerlendirilmesi sonucunda; Olağanüstü genel kurul isteminin 45. Olağan Genel Kurul`da alınan A Tipi Muayene Kuruluşu ve Personel Belgelendirme Kuruluşu kurulması kararların yeniden görüşülerek yeni bir karar alınması,  Odanın mali durumunun görüşülmesi ile Oda Yönetim Kurulu seçimlerinin yenilenmesi talep edilmektedir.

 

A Tipi Muayene Kuruluşu ve Personel Belgelendirme Kuruluşu Oda bünyesinde uzun yıllar tartışılmış, önceki genel kurullarda çalıştaylar yapılması öngörülmüş, konu bütün yönleriyle tartışılmış ve bu çalışmalar sonucunda 45. Olağan Genel Kurul`a taşınan Şube Genel Kurulu önergeleri birleştirilerek görüşülmüş ve kabul edilmiştir. Anılan kuruluşların oluşturulması süreci, ilgili mevzuatla belirlenen bir prosedüre bağlı olup, Oda Yönetim Kurulu da Genel Kurul`un verdiği görev çerçevesinde bu prosedürü uygulamaktadır. Olağanüstü genel kurul için imza toplayan bir grup delege, Olağan genel kurulun bitiminden itibaren bu kararların uygulanmaması için Yönetim Kurulundan istekte bulunmuşlar, uygulamayı engelleyici tutum sergilemişlerdir. EMO Ana Yönetmeliğinin 34. Maddesine göre Oda Yönetim Kurulu Oda Genel Kurulu`nun kararlarını uygulamak ile görevlidir. Bu nedenle Oda Yönetim Kurulu, Genel Kurulun verdiği görevleri yerine getirmek için gerekli çalışmalarda bulunduğundan hukuka aykırı bir işlem yapmamıştır. Bazı üyeler genel kurul kararlarının iptali istemiyle dava da açmıştır. Bu davalar sonucunda yargı yerlerince verilen kararlara göre işlem yapılacağı da doğaldır. Genel kurulda alınan kararlarla ilgili olarak, usulüne göre dava açılabilmesi dışında yöntem bulunmamaktadır. Olağan Genel Kurul`da alınan kararların değiştirilmesi istemiyle Olağanüstü Genel Kurul isteminde bulunulması haklı bir neden olarak görülemez.

 

Odamızın mali durumu da Olağan Genel Kurulda belirlenen bütçe çerçevesinde yürütülmekte olup, örgütün zaafa uğraması ya da mali kriz anlamına gelecek sorun bulunmamaktadır. Olağanüstü genel kurul talebinde bulunan delegelerin, Oda`nın mali kriz içerisinde bulunduğu iddiası asılsız olup, olmayan bir krizden çıkmak için çözüm önerisinde bulunmak amacıyla olağanüstü genel kurul toplantısı istenmesi de iyi niyetten uzak bir yaklaşımdır.

 

EMO Ana Yönetmeliği`nin 12. Maddesinde Oda Genel Kurulunun iki yılda bir yapılacağı, 27. Maddesinde Oda Yönetim Kurulu üyelerinin Genel Kurulca seçileceği düzenlenmiştir. Oda organlarının seçimleri yargı gözetimi altında yapılmakta, seçim sonuçlarına ilçe seçim kuruluna itiraz edilmesi olanaklı bulunmakta ve organ seçimleri yargı yerince kesinleştirilmektedir. Yalnızca delege sayısının % 20 si oranındaki delegenin imzası ile Oda organ seçimlerinin yenilenmesi olanaklı değildir. Bu istemin geçerli bir nedene dayanması da zorunludur. Aksi halde seçim sonuçlarını beğenmeyen % 20 oranındaki delege ile sürekli genel kurul sarmalına girilmesi ve yönetim kurulunun görevlerini yapamaz hale gelmesi gibi bir sonuca ulaşılır ki bu durum hukuk tarafından koruma göremez. Haklı ve inandırıcı bir nedene dayanmaksızın Oda Yönetim Kurulu seçiminin yenilenmesi gündemiyle olağanüstü genel kurul isteminde bulunulması hakkın kötüye kullanılması anlamına gelecektir.

Olağan genel kurulda usulüne göre alınmış kararların tekrar görüşülmesi, bu kararları uyguladığı gerekçesiyle Oda Yönetim Kurulu seçimlerinin yenilenmesi ile asılsız mali kriz iddiası içeren olağanüstü genel kurul isteminin iyi niyetten uzak olması, Oda içi birlik, beraberlik, bütünlük ve dayanışma ilkelerine aykırı bulunması, haklı ve inandırıcı bir nedene dayanmaması nedeniyle istemin reddine (Kadir Özkan ve Kübülay Özbek`in karşı oyuyla)

karar verilmiştir.

Başkan Başkan Yrd.   Yazman       Sayman

Hüseyin YEŞİL Bahadır ACAR Hüseyin ÖNDER İbrahim AKSÖZ     

Üye              Üye                    Üye

Yusuf GÜNDOĞAN Kadir ÖZKAN Kübülay ÖZBEK

Karşı Oylar

1. http://www.emo.org.tr/ekler/7559043b673649a_ek.jpg

2. http://www.emo.org.tr/ekler/4adc6cb9efc79d8_ek.jpg

3. http://www.emo.org.tr/ekler/81a9b5ab48c8b8a_ek.jpg

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri