2019 2017 2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001 1999 1996

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

TMMOB TÜRKİYE XII. ENERJİ SEMPOZYUMU


05.12.2019 - 07.12.2019 (Yer: DEMİR OTEL-Hz.Süleyman Cd.no:8 Sur/ Diyarbakır)

 

Genel Bilgiler

 TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU: ENERJİ, EKOLOJİ VE TOPLUMSAL BARIŞ

5-6-7 Aralık 2019 tarihlerinde Diyarbakır`da gerçekleştirilecektir. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından ve TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon kurulu ve EMO Diyarbakır Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan sempozyumun başlığı "Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış" olarak belirlenmiştir.

3 gün süresince Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış konularında uzman olan ve bilgilerini sunarken insandan, doğadan, barıştan, yaşamdan yana taraf olan konuşmacıları bir araya getirmeyi hedefleyen sempozyumda konuşmacılar görüşlerini 3 özel oturum, 3 teknik oturum ve 3 panel`de sunma ortamı bulacaklardır. Sempozyum,  düşüncelerini, bilgilerini paylaşmak ve tartışmak için herkesin konuşmacı olarak katkı sağlayabileceği FORUM ile tamamlanacaktır.

Yaşadığımız coğrafyadan Basra körfezine, Hint Okyanusu`na kadar Akdeniz`i de içine alan bütün bölge emperyalizm için zengin fosil kaynaklı enerji varlıklarının sömürü alanı olarak görülmektedir.  Sermaye bu varlıkları kendi kaynaklarına çevirebilmek için her türlü yerel işbirliğini sağlamakta, sağlayamadığı yerleri, saldırı ve çatışma yöntemleri ile savaş alanına çevirmektedir. Varlıklara el konulmasının sağlanmasından sonra, işletilmesi ve dönüştürülmesi aşamasında hiçbir ekolojik döngüye saygı gösterilmeden, bütün canlıların yaşam alanları, yaşam sürelerini nesillerle aşacak ve geri dönülemeyecek boyutlarda yok edilmektedir.

Sempozyumumuzun temel amaçlarından biri de bu katliamcı anlayışı sorgulamak ve sorumlularını kamuoyuna teşhir etmek olacaktır. Enerji, enerjide dönüşüm, çevre etkileri, enerji ekonomisi, toplumsal barış, enerji kaynakları ve savaş, yenilenebilir enerji, enerji ve hukuk gibi konular, hukukçu, gazeteci, teknik uzman, tarlada, fabrikada mücadele eden köylü, işçi, her kesimden davetli konuşmacıların katılımıyla tüm ayrıntılarıyla konuşulacaktır.

Enerji, kanlı siyaset ve savaş kelimelerinin bir arada olamayacağı, enerji ve çevre kelimelerinin çelişemeyeceği bir dünya için en azından şimdilik sınırlanamayan, sahiplenilemeyen rüzgar, güneş gibi enerji kaynaklarının yaşamımızda daha çok ama bilinçle yer alması, kentlerde enerji yönetiminin insandan yana dönüşümü, enerji mülkiyetinin halka devredilmesi, kooperatifleşme gibi konularda görüş ve önerilerimizi ortaya koyma, bilimsel tartışmaları yaşam alanları uygulamalarıyla birleştirerek açıklığa kavuşturma fırsatı bulacağımız sempozyumda yurtiçinden ve yurtdışından katılan konuşmacıları dinleme fırsatı bulacağız. Evini, doğasını, ülkesini,  geleceğini koruma mücadelesi içerisinde yer alan tüm insanların, sokakta, ormanda, dağlarda, tarlalarda, çocuklarına temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için verdikleri mücadeleleri kendi ağızlarından dinleme fırsatı bulacağız.

Sempozyum katılımcıların konuşmacı olacağı FORUM ile tamamlanacak ve bölgeden dünyaya ortak bir ses yükselecektir.

Enerji tüm dünyanın ortak malıdır ve bir avuç şirket ve işbirlikçinin çıkarları için kullanılamaz.

Dünya halklarının kardeşliği ve ortak mücadelesi, sömürüden ve savaştan kurtarılmış, hakça paylaşan bir dünya için yükselerek devam edecektir. Sempozyum web sayfasına http://tmmobenerjisempozyumu.org/2019/ linkinde ulaşabilirsiniz..     

                                                                                                                                 

Düzenleme Enerji Sempozyumu Kurulu   

 


 
 
 
 
    

Kroki


 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.