2023 2019 2017 2015

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ


13.01.2023 - 14.01.2023 (YAŞAR ÜNİVERSİTESİ KONFERANS SALONU)

 

Videolar

PROGRAM YAYINLANDI 30.12.2022

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi’nin düzenlediği VI. Enerji Verimliliği Günleri, 13-14 Ocak 2023 tarihlerinde Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor. İki günlük etkinlik kapsamında bildiri oturumlarının yanında “Enerji Verimliliğinde ve Yenilenebilir Enerjide Yeni Finansman Çözümleri: EPS ile ESCO Modeli” başlıklı bir de panel düzenlenecek. Program detaylarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Dünyada yıllık nüfus artışından daha fazla enerji talebi artışı yaşanmaktadır. Ülkemiz de gittikçe artan bir enerji talebiyle karşı karşıya olup, nüfus artışıyla birlikte enerji kullanımı; sanayi, ulaşım ve binalarda hızla artmaktadır. Sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu fosil yakıtların hızla tükenmesi, enerjinin verimli kullanımını daha da önemli hale getirmektedir. Son yıllarda Türkiye enerji gereksiniminin yerli kaynaklardan sadece % 25‘i temin etmekte olup, kullandığımız enerjinin % 75‘i dışa bağımlıdır. Elektrik üretimindeki dışa bağımlılığımız ise % 50‘ler seviyesindedir. Ülkemizin enerji ithalatı toplam ithalatımızın %23‘ünü oluşturarak ithalattaki en önemli kalemlerimizden biridir. Dünyada en önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtların hızla tükenmesi, var olan kaynaklarının daha verimli kullanımı için enerji verimliliği çalışmalarını çok önemli kılmaktadır. Bununla birlikte, enerji verimliliğinin ürün ve hizmet üretiminde, istihdama, ekonomiye ve sosyal hayata katkısı da büyüktür.

Bu açıdan bakıldığında enerji verimliliği; yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, daha az fosil yakıt kullanımı, daha küçük karbon ayak izi ve daha az sera gazı emisyonu demektir. Mevcut tesislerde enerji verimliliğinin artırılması, yeni kurulacak sistemlerde enerji verimli teknoloji ve ekipman kullanımı ile enerji yoğunluğunun düşürülmesi, ülkemiz ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, sanayileşme ve denetimsizlik yüzünden halkın yaşamını tehdit eden çevre kirliliğinin engellenmesinde, gerek iklim değişikliği ve gerekse küresel ısınma ile etkin bir mücadele edilmesinde enerji verimliliği uygulamaların geliştirilmesi, dünyanın korunması için önemli bir adımdır.

Ülkemizde de 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı yönetmelikler yürürlüğe girmiştir. Enerji maliyetlerinin büyüklüğü, büyük oranda dışa bağımlı olan enerji ihtiyacımız nedeniyle enerjinin verimli, doğru, etkin kullanımı ülkemiz için büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda temiz ve yenilenebilir enerji üretimi ve kullanımı da büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede Şubemiz tarafından enerjinin verimli kullanılması ve yenilenebilir enerjiye yönelik uygulamalar hakkında gelişmelerin izlenmesi, ülkemizin bu alanlardaki hedefleri ve politikasının değerlendirilmesi, meslek alanımızdaki gelişmelerin incelenmesi ve kamuoyu oluşturulması amacıyla 13-14 Ocak 2023 tarihlerinde Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu‘nda "Enerji Verimliliği Günleri‘nin altıncısı gerçekleştirilecektir. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında hizmet üreten, uygulayan, denetleyen, tüm kişi, kurum ve kuruluşların etkinliğimize katılmalarını bekliyor, katkı ve önerilerini sunmaya davet ediyoruz.

Yürütme Kurulu

 


KONULAR 

  • Enerji Etütleri, Proje, Ölçme ve Değerlendirme
  • Enerji Yöneticiliği, Değişen Mevzuatlar
  • ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi
  • Fotovoltaik Sistemlerde Verimlilik
  • Karbon Salınımı ve Çevre

 


 

VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ

13-14 Ocak 2023

Online Kayıt: 

https://emoizmir.org/form/view.php?id=34533

 


 


Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu

Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Kampüsü 

Üniversite Caddesi No:37-39 Bornova - İzmir

Konum: https://goo.gl/maps/KUeGhicf6RfLLrJx6


Online Kayıt: 

https://emoizmir.org/form/view.php?id=34533


  


DESTEKLEYENLER

Yaşar Üniversitesi

 


 


 
 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.