2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

III. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI SEMPOZYUMU


19.10.2005 - 21.10.2005 (MERSİN)

 

Genel Bilgiler

Üretim sürecinin gerçekleştirilmesi ve yaşamın çağdaş koşullarda sürdürülmesi enerjiye bağlıdır. Tüm sektörlerin doğrudan ve dolaylı enerji talepleri olup, bu taleplerin aksamadan karşılanması önemlidir. İnsanoğlu geçmişte yaşamını sürdürürken, sınırlı ihtiyaçlarını doğal çevreden karşılamıştır.İhtiyaçlarını doğal kaynaklardan karşılayan insanoğlu, nüfus artışıyla birlikte artan ihtiyaçlarını karşılama çabasına girmiştir.Kullandığı doğal kaynakları enerjiye çevirmiş ve enerjiyi açığa çıkaran yakıtlara yönelmiştir.

Ne var ki günümüzde yakıtların çevreye ve insanlara verdiği zarar tartışılmaya başlanmış, bunun yanı sıra mevcut kaynaklar enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmıştır. Gerek çevreye, gerekse canlılara zarar vermeden enerji ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceği araştırması içine girilmiş ve “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” na yönelim hızla artmıştır.

Önümüzdeki yıllarda dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunların başında enerji sorunu gelmektedir.21yüzyılın en önemli unsurlarından biri enerji olacaktır.Ülkelerin gücü üretebildikleri enerji ile tanımlanabilecek,ülkelerin bağımsızlıkları öz kaynaklarından üretecekleri enerji miktarlarıyla eşdeğer olacaktır.İşte bu anlamda,III.’ sü TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile yapılacak olan, III. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi’ nde;

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının araştırma,inceleme,planlama ve uygulama projelerini ortaya çıkarmak, sempozyumda kısa ve uzun sürelerde nelerin yapılabileceğini bilimsel olarak değerlendirip tartışmaya açmak, uygulanabilme potansiyeline sahip teknoloji yatırımlarına yönelik çalışma programlarının TUBİTAK, ENERJİ BAKANLIĞI, ÖZEL SEKTÖR, ÜNİVERSİTELER ve diğer Araştırma Kuruluşları ile işbirliği içerisinde “Yenilenebilir Enerji Kaynağı” yaratmak amaç olacaktır.

“Enerji Politikaları, Enerji ve Çevre, Güneş Enerjisi, Yenilenebilir Hidrolik Enerji, Rüzgar Enerjisi, Jeotermal Enerji, Biyokütle-Biyogaz, Dalga Enerjisi, Hidrojen Enerjisi, Enerji Ormancılığı ve Diğer Yenilenebilir Enerji Kaynakları” başlıklarını içeren sempozyumda...oturumda, 43 adet sözlü, 17 adet poster ve ..... çağrılı bildiri sunumu yapılacaktır.Ayrıca sempozyumda katılımcıların sektörle ilgili firmaları tanımaları, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin ürünler hakkında bilgi almaları ve ilgili firmalara da tanıtım yapabilmeleri için sergi alanları da oluşturulmuştur.

Yeryüzündeki canlılık, çeşitlilik ve güzelliğe bağımlı olduğumuz ve tüm bunların yeni kuşaklara tahrip edilmemiş ve hatta iyileştirilmiş olarak aktarılmasından sorumlu olduğumuz bilincine sahip olmakta birleşerek,
Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda amacına ulaşacağına inandığımız sempozyumda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla...


Uğur TULAY
Yeksem 2005 Yür. Kur. A
Yür. Kur. Başkanı


 
 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.