2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

V. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI SEMPOZYUMU GENEL BİLGİLER


V.YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ... 

Enerji kaynaklarının düzensiz kullanımı, doğaya yeterince önem verilmemesi, günümüzde dünyayı küresel ısınma ile yüz yüze bırakmıştır. Fosil yakıtların yakın zamanda tükenecek olması, fosil yakıt kullanımının atmosfere yaydığı emisyonların dünyanın ekolojik dengesini bozması, günümüzün en önemli sorunlarındandır. Yaşam için gerekli olan enerjinin temininin ve kullanımının doğru planlanmaması dünyayı iklimsel felaketlerin eşiğine getirmiştir. Bu nedenle enerji ihtiyacımızı karşılamak için doğru enerji planlamaları yapmak ve enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak zorunlu hale gelmiştir.

Toplumsal ve meslek sorumluluğu içinde çalışmalarını sürdüren odamız, dünyanın karşı karşıya bulunduğu enerji temin sorununda, gün geçtikçe önemi artan yenilenebilir enerji kaynakları konusunda araştırmaları, uygulamaları paylaşmak, konunun önemini kamuoyuna aktarabilmek amacıyla dört adet "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu" düzenlemiştir.

Yenilenebilir enerji kaynakları sempozyumunun beşincisi EMO Diyarbakır Şubesi tarafından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi‘nin işbirliği ile 19-20-21 Haziran 2009 tarihlerinde Diyarbakır‘da düzenlendi.

Sempozyum 19 Haziran cuma günü saat 09.00 da EMO Başkanı Musa ÇEÇEN ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir‘in Belediye Konferans salonu önünde biraraya gelerek Güneş Arabası ile tur atmalarıyla başladı.

Güneş Arabası tanıtıldı

Sempozyum öncesinde EMO Diyarbakır Şubesi gençleri ve Dicle Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisleri öğrencilerinin katkılarıyla yapılan Güneş Arabası basına tanıtıldı. EMO Genel Başkanı Musa Çeçen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Güneş Arabası‘na binerek bahçede kısa bir tur attı. Tamamen güneş enerjisiyle çalışan Güneş Arabası, güneş battıktan sonra 90 km‘lik yol yapma özelliğine sahip.

Program açılış konuşmaları ile start aldı. Sırasıyla; EMO D.Bakır Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nedim TÜZÜN, EMO Genel Başkanı Musa Çeçen, TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Kadir Dağhan, D.Bakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu söz alarak bir konuşma yaptılar.

Sempozyumun açılışında, EMO Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nedim TÜZÜN‘ün "Mühendislik mesleğinin doğaya, çevreye ve en önemlisi insana kıymet veren bir meslek olduğunu esas alarak yürütülen bu çalışmalarla meslek alanlarımızdaki gelişme ve yenilikleri paylaşmakta, meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerinin gelişimine katkı sunarak, sorunlarını tespit etmekte ve çözüm önerileri geliştirmekte olduklarını, bu yüzden insanlığın ihtiyacı olan enerjinin temini konusundaki kaynakların türü ve kullanım şeklinin çok önem arz etmeye başladığı bu dönemde, temiz, tükenmeyen, doğaya ve çevreye uyumlu yöntemlerle küresel iklim değişikliğinin yavaşlatılabileceği bir yöntem olan YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI‘ nın kullanımını " irdeledi.Şube Başkanımız Nedim TÜZÜN konuşmasının devamında Hasankeyf‘e ilişkin şu hususlara dikkat çekti.

‘Hasankeyf yerinde korunmalı‘

Ilısu Barajı‘nın yapımına finans desteği veren üç Avrupa ülkesinin, artan kamuoyu baskısı ve Türkiye‘ye kredi verme konusunda istediği 153 şarttan hiçbirinin yerine getirilmemesi gerekçesiyle projeden çekileceklerini anımsatarak, sürenin 6 Temmuz‘da son bulacağını belirtti. Tüzün "Biz bu süre dolmadan konuya taraf Avrupa hükümetlerinin vazgeçtiklerine dair nihai kararlarını açıklamalarını umuyoruz. Hükümetimizin de bu kadar olumsuzlukları olan projeden vazgeçtiğini ilan ederek Hasankeyf‘in yerinde korunarak geleceğe taşınmasına yönelik bir çaba içerisine girmesini diliyoruz" dedi. Konuşmanın tam metnine aşağıda dosyalar bölümünden ulaşılabilir.

Şube Başkanımızın ardından söz alan EMO Genel Başkanı Musa Çeçen de güneş ve rüzgar enerjisinin değerlendirilmeyi beklediğini söyledi. Türkiye‘de yaşanan toplumsal sorunlara atıfta bulunan Çeçen artık üzerinde devrim, barış, özgürlük yazan arabaları görmek istediklerini söyleyerek "Bu arabaların içerisinde kardeşlik, dayanışma, bir arada yaşayan farklı kültürler olarak herkesin kendi türkülerini söylemesini istiyoruz. Bu arabaları yapmamız lazım dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, EMO D.Bakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr Bilal Gümüş ile Muğla Üniversitesi‘nden Yrd.Doç.Dr. Rüştü Eke birer açılış bildirisi sundular.

1. Günde 2 sözlü, 2 poster olmak üzere 4 oturumun yanısıra bir de "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının Arttırılması Konusunda Yapılabilecekler" konulu bir panel düzenlendi.

2. Günde 4 sözlü, 2 poster olmak üzere 6 oturum, ayrıca "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Ülkemizin Enerji Politikalarındaki Yeri" konulu bir panel düzenlendi.

2 Gün süren Sempozyuma çok sayıda kişinin katılımı sağlandı. Sempozyum amacına ulaşması anlamında, katılan değerli katılımcıların da bildiri ve paylaşımlarıyla, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kullanımının arttırılması ve enerji politikalarındaki yeri ile ilgili somut ve uygulanabilir örneklere ulaşıldı.

En önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin etkisinin önemli ölçüde değerlendirilebilir olduğu coğrafyamızda; "Güneş Enerjisi" ana temalı olarak düzenlenen bu sempozyumla güneş enerjisi başta olmak üzere, yenilenebilir hidrolik enerji, rüzgar enerjisi, biyokütle-biyogaz, hidrojen enerjisi, jeotermal enerji, enerji ormancılığı ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bilimsel araştırmalar, uygulama örnekleri ve tüm güncel bilgiler katılımcılarla ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Ayrıca Sempozyumun son günü Misafirlerimizle birlikte, Mardin,Midyat ve Hasankeyf‘e, Sosyal gezi düzenlendi.

 SEMPOZYUM YÜRÜTME KURULU

 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.