MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 17 MAYIS 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `17 MAYIS DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNܒNDE YASAKSIZ İNTERNET` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde Yasaksız İnternet… 1865 yılında, 20 ülke tarafından Paris’te kurulan ve merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin kuruluş günü olan 17 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada Dünya Haberleşme ve Bilgi Toplumu Günü olarak kutlanmaktadır.
 


Gelişmiş ve çağdaş ülkeler "bilgi toplumu"nun gerektirdiği olanakları ve yöntemleri toplumun her bir hücresine yerleştirme çabasındayken, ülkemiz internet yasakları, sosyal medyadaki paylaşımlar yüzünden yargılananlar, alt yapı yetersizliği, internetin pahalı olması ve sürekli denetim altına alınmak istenmesi, sektördeki kamu yanlısı olmayan yaklaşımlar ve politikalarla anılmaktadır. Bu yüzden de ülkemiz Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Gelişim Endeksi`nde ne yazık ki kendine ortalarda bir yer bulmakta ve bu sıralamada gittikçe arka sıralara gerilemektedir.
 

Türk Telekom`un özelleştirilmesi döneminde EMO`nun, sendikaların hukuki ve meşru mücadelesinin ne kadar haklı olduğu görülmektedir

Sektörün en büyük altyapı sağlayıcısı konumundaki Türk Telekom`un başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Yok pahasına satılan, mallarıyla, değerleriyle, kasasındaki parayla Oger Gruba satılan Türk Telekom bugün iflasın eşiğindedir. Türkiye`deki bir grup özel bankanın Lübnanlı Hariri ailesinin şirketi Oger Telekomünikasyon`a ait Türk Telekom`un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu`na başvurması, Oger Şirketi`nin yüzde 55`lik hisseye teminat göstererek aldığı 4.5 milyar doların taksitini bile ödemeyip, yani Türk Telekom`un kasasını boşaltarak borçlarını yurttaşların sırtına yüklemesi, iletişim altyapısı sağlayan bir kuruluşun nasıl adım adım yok edildiğini göstermektedir.

Wikipedia Erişim Yasağı Kararının İçeriğini Türkiye`de Wikipedia`dan Okuyamazsınız!

En geniş bilgi kaynağı, internetin ansiklopedisi olarak da adlandırılan Wikipedia yasağı hala devam ediyor. Bilgiye erişim konusundaki yasaklamalar, iktidarın sırlarının dökülmesini engelleme girişimleri, yurttaşların bilgiye ulaşmasının engellenmesi, yönetenlerin seçtiği "hukukçuların" internetle ilgili olarak verdiği hukuk dışı yasaklama, erişime engelleme kararları 17 Mayıs Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu gününde Türkiye`de iletişimsizliğin son noktasıdır.

Diğer yandan ülkemizdeki internet yasakları, internete getirilmek istenen sansür uygulamaları özgür düşüncenin yaşama alanı bulduğu yeni mecraların iktidar tarafından yok edilmek istenmesi, "düşünce suçlarının" hâlâ yaygın olması -ki daha geçtiğimiz gün iki gazetecinin sudan bahanelerle gözaltına alınarak fotoğraf makinelerine el konulması-, Türkiye`nin nasıl bir karanlığa sürüklendiğini de gösteriyor.

İletişim ve haberleşme alanında ülkemizde düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun bağımsız olmaması ve sektörün düzenlenmesinde kamu yararı ve çıkarının gözetilmemesi sermaye gruplarının kasalarının dolmasına neden olmaktadır.

Yeni yatırımlarla geliştirilmesi ve teknolojik yeniliklerle desteklenmesi gereken temel iletişim ağının geleceğine ilişkin kaygılar artarken, yaşanan bu olumsuzluklar yurttaşlara hizmet kalitesinde düşüş ve pahalılık olarak yansımaktadır.

İnternete, en kolay yoldan, ucuz, yaygın ulaşmanın önünü açan yatırımların kamu eliyle, kamu yararına yapılması, özelleştirme yanlısı, sermayeye hazır kaynak aktaran politikaların terkedilmesi, sansürsüz, özgür ifadenin önündeki engellerin kaldırılması, internet üzerindeki yasakların yasaklanması her zamanki talebimizdir.

 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

24. Dönem Yönetim Kurulu

 

17.05.2019

 KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

13.01.2023
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI ALT YAPISI BAŞLIKLI SEMİNER DÜZENLENDİ

KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KOMİSYONU YÜRÜTME VE ÜYELERİYLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TEDAŞ ZİYARETLERİ

BAŞKENTGAZ İÇ TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ VE DOĞALGAZ TOPRAKLAMA ÖLÇÜMLERİ YAPAN SMM ÜYELERİMİZLE TOPLANTI YAPILDI

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZ KOMİSYONLARININ YÜRÜTMELERİYLE BİRLİKTE KOMİSYONLARIN VERİMLİLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ADALET BAKANLIĞI BİLİRKİŞİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KATODİK KORUMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

CHATGPT SOHBET ROBOTU (SOHBOT) SORULARIMIZI YANITLADI

Okunma Sayısı: 63


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.