MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU 
EMO, Koronavirüs salgınından dolayı kapanan ya da üretimi düşen tesislere, elektrik tüketimlerinin azalması nedeniyle dağıtım şirketlerince reaktif cezalar uygulanması üzerine konuyu bir yazıyla EPDK’ya taşıdı. EPDK’nın farklı konularda Koronovirüs salgınını mücbir sebep olarak gördüğü anımsatılan yazıda, yaşanan olağanüstü koşullarda tüketicilerden reaktif bedel alınmaması ve ikili anlaşmalarda yer alan cezai hükümlerin uygulanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek imzasıyla 13 Mayıs 2020 tarihinde EPDK`ya gönderilen yazıda, dünyada ve ülkemizde Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, birçok tesisin kapandığı ya da kısmi çalışma sistemi ile faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi. Özellikle üretimi düşen endüstriyel ve ticari tesislerde, doğal olarak elektrik tüketiminin önemli oranda azaldığı, ancak bu ani azalma nedeniyle, reaktif tüketimin takibinde sorunlar yaşandığı ve reaktif uygulamasına tabi abonelere, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda dağıtım şirketleri tarafından reaktif cezalar uygulanmaya başlandığı kaydedildi.

İlgili yönetmelik hükümleri ve EPDK`nın 04.04.2020 tarih ve 31089 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan "Koronavirüs salgınının, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği`nin 35. Maddesi ve Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği`nin 19. Maddesi kapsamında "mücbir sebep" olarak kabul edildiğine ilişkin kararına atıf yapılan yazıda, şöyle denildi:

"Öncelikle mücbir sebep; önceden öngörülemeyen, tarafların kontrolü dışında meydana gelen, ifa güçlüğü oluşturan ve bu sebeple de taraflara sözleşmeyi feshetme, kısmen veya tamamen ifadan kaçınma, askıya alınan veya ifa için ek süre talebi öne sürme gibi çeşitli haklar tanıyan sebep olarak tanımlanabilir. Öte yandan; daha önce etkili olan salgın hastalıklar ve diğer olağanüstü hallere ilişkin yargı kararları dikkate alındığında mücbir sebep iddialarının somut olay bazında, olayın koşulları dikkate alınarak karara bağlandığı görüldüğünden, Koronavirüs salgınının da mücbir sebep olarak kabulünün mümkün olması söz konusudur."

Benzer durumun iletim sistemi kullanıcıları için de geçerli olduğu belirtilen yazıda,  Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği`nin "Mücbir sebepler" başlıklı 33. Maddesi anımsatıldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemik salgın ilan edilen Koronavirüs`ün olağanüstü bir durum yarattığı ve mücbir sebep kapsamında olduğu vurgulanan yazıda, mücbir sebebe uygun düzenlemelerin yapılması ve önlemlerin alınmasında, kamu ve özel tüm kesimlere sorumluluk düştüğü kaydedildi.

EMO Yönetim Kurulu`nun 12 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı toplantıda, yaşanan olağanüstü koşullarda, Koronavirüs salgını sebebiyle, tüketicinin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak elektrik tüketiminin aşırı derecede düşmesi sebebiyle reaktif bedel ödemek zorunda bırakılmasının değerlendirildiği belirtilen yazıda şöyle denildi:

"Yapılan değerlendirme sonucunda; dönemsel durumlardan kaynaklı, ekonomik anlamda tüketiciyi daha da zorlayacağı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) farklı konularda Koronavirüs salgınını mücbir sebep olarak gördüğü dikkate alınarak, Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasların ilgili maddelerine atıfta bulunularak, "Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği" gereğince; mücbir sebep nedeni ile salgının devam ettiği süre boyunca tüketicilerden reaktif bedel alınmaması ve ikili anlaşmalarda yer alan cezai hükümlerin uygulanmaması yönünde gerekli düzenlemelerin yapılmasına dair Kurumunuza talepte bulunulmasına karar verilmiştir. Talebimizin değerlendirilip, uygulamanın buna göre yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz."

EMO`nun EPDK`ya gönderdiği yazıya ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz.

 

 

Dosyalar

Reaktif Bedeller-EPDK Yazı (925 KB)ULUSAL KANAL-ANA HABER

03.08.2021
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA - ÇARPILMAYA KARŞI KORUYUCU MALZEMELER

TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE CEVAP ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR!

TMMOB 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

YÖNETİM ZAFİYETİ KESİNTİ GETİRDİ

GELECEĞİMİZ YANIYOR, ORMAN YANGINLARINA ENGEL OLALIM!

HALK TV- HAFTA SONU HABER

ULUSAL KANAL- ANA HABER

SIRA GELDİ, TEİAŞ`A ÇÖKMEYE (ORHAN BURSALI/CUMHURİYET)

EMO’DAN “TEİAŞ” TEPKİSİ (ENERJİTİME.COM)

EMO 47. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Okunma Sayısı: 337


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.