MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO’DAN KORKUTAN UYARI: OTOMOBİL LASTİKLERİ SANTRAL YAKITI OLACAK (ENDENİZLİ.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu`nun hazırladığı 44 maddelik ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi` Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) tepkisini çekti. EMO Başkanı Bülent Pala teklif edilen tüm değişiklikleri incelediklerini, bazı maddelerin çevre felaketlerine yol açabileceğini, bazı maddelerin muğlak ifadeler nedeniyle hukuki sorunlar oluşturarak sektörü sıkıntıya sokacağını, bazı maddelerin ise tamamen yandaşı kollamak için teklif edildiğini öne sürdü.

ARAÇ LASTİKLERİ YAKIT OLARAK KULLANILABİLİR

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknolojileri Komisyonunda görüşülecek yasa değişikliğinde EMO`nun dikkat çektiği konulardan biri de atık lastiklerin yakıt olarak kullanılmasına ilişkin madde oldu. Kanun teklifinde atık lastiklerin biyokütle tanımı içinde yer aldığını söyleyen Pala, "Atık lastiklerin işlenmesi sonucu ciddi çevresel ve sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Atık araç lastiklerinin enerji üretiminde kullanılması son derece yanlıştır. Beraberinde getirdiği atıklar ise ayrı bir sorun. Yasa değişikliğinde atık lastiklerin işlenmesi ifadesinin yeniden gözden geçirilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK

Yeni düzenlemedeki ‘işleri hızlandırma` ifadesinin denetim mekanizmasını tamamen ortadan kaldıracağını söyleyen Pala, "Zaten enerji dağıtım sisteminin sağlıklı bir denetim mekanizması yok. İşleri hızlandırma ifadesi denetimleri tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu ifadelerin daha anlaşılabilir olması gerekir" diye konuştu. Yasa teklifinde yurt dışında kurulan enerji şirketlerinin Türkiye`deki şubelerinde ayrı birer şirket kurmalarına ve haklarını devredebilmelerine olanak tanındığını da kaydeden Pala, "Bu şirketler iç hukuktan muaf tutuluyor. Yine şirketlere var vatandaşa yok. Haksız koşullar oluşacak" ifadelerini kullandı.

ŞİRKETLERE KAYNAK AKTARMANIN YOLU YEKTEM

Yasa değişikliği ile YEKTEM`e (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) bünyesinde güçlü hidroelektrik ve rüzgar enerji santralleri barındıran işletmelerin dahil edileceğini söyleyen Pala, "Büyük santrallerin elektrik tarifeleri üzerinde oluşturduğu yük göz ardı ediliyor. Bu durum şirketlere kaynak aktarmanın yolu olarak seçiliyor. Bu yenilenebilir enerjiyi kullanan küçük işletmeleri desteklemek amacıyla kurulmuş bir mekanizma. Teşvik doğru ama teşviki oluşturan fiyatlar düzenlenmeli. Bu mekanizmaya dâhil olan öyle büyük santraller var ki sistem aşırı yük altında kalıyor. Yasa değişikliğinde ifadeler muğlâk. Tespitlerde sıkıntı var. Belli bir güç sınırı koymak gerekir. Mekanizma içindeki firmalar dolar bazlı teşvik alıyor. Buradaki yük yine sizin benim, çiftçinin, vatandaşın tarifesine yansıyacak. YEKTEM sadece küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı desteklemeli" diye konuştu.

İŞTE EMO`NUN İTİRAZ ETTİĞİ DİĞER MADDELER

Kanun değişikliği istemiyle bazı şirketlerin özel olarak kollandığını ifade eden Pala; "44`ncü maddede yapılması istenen geçici değişiklik tamamen hedef şirkete özel bir düzenleme. Kamu kaynaklarını kullanıp sorumluluklarını yenide getirmeyen şirketlere teminatlarının olduğu gibi iade edilmesini istiyorlar. Ortaya çıkacak kamu zararı umurlarında değil. Yine yandaş kollanıyor. 31`nci maddede şirketlerdeki sermaye payı değişikliklerini kamu bilgisi ve denetiminden çıkarıyorlar. Şeffaflık ilkesi ihlal ediliyor. Haksız rekabet koşulları oluşuyor. En önemlisi de tekelleşmenin varlığını ispat eden veriler kamunun gözünden kaçırılıyor" ifadelerini kullandı.

(endenizli.com; 13.10.2020)

 

Bağlantılar

endenizli.com/emodan-korkutan-uyari-otomobil-lastikleri-santral-yakiti-olacak/
 


TELE 1 – ANA HABER BÜLTENİ

23.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

ARTI TV YAYINI

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

Okunma Sayısı: 17


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.