MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 70

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR) 
İktidar çıkaracağı elektrik düzenlemesine EMO`dan gelen tepkiye, `Benim babam elektrikçiydi, oto elektrikçisiydi, az çok biliyorum` yanıtını verdi.
 

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi‘nin Meclis‘teki komisyon görüşmeleri sırasında, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, Elektrik Mühendisleri Odası ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ‘ı hedef alan ifadeler kullandı.

Kamu zararı uyarısında bulunmuştu

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Alt Komisyonu‘nun 13 Ekim 2020 tarihli toplantısında, EMO‘nun söz konusu düzenlemeye ilişkin görüşlerini aktarmıştı.

Özdağ, kanun teklifinin 44. maddesiyle ilgili olarak, "Covid-19 pandemisi gerekçesiyle bile olsa, kamusal kaynakları uzun yıllara yayılan sürelerde kullanan ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlerin oluşturduğu kamu zararlarını göz önüne almadan şirket teminatlarının olduğu gibi iade edilmesinin kamu zararına yol açacağı" uyarısını yapmıştı.

İktidardan komik yanıt: Az çok biliyorum

Komisyonun TBMM İnternet sayfasında yayımlanan tutanaklarına göre, maddelerin oylanması sırasında Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin‘in EMO‘nun görüşünü hatırlatması üzerine, Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş önce "Yok, yok; öyle bir şey yok. Bu arkadaş elektrik mühendisiydi herhâlde değil mi?" diye sorup, "Evet" yanıtını aldığında da, şunları söylüyor:

"Arkadaş konuyu bilmiyor gibi geliyor bana. Arkadaş çok güzel siyasi tespitler yaptı; çevreydi, şunlar bunlar ama elektrikle ilgili bir şey konuşmadı. Benim babam elektrikçiydi, oto elektrikçisiydi, az çok biliyorum. Ama şimdi elektrik üreticisiyim. O arkadaş elektrik mühendisi, benim babam oto elektrikçisiydi. Arkadaşın konuştuğuna bakıyorum, ben kendi bilgilerimi değerlendiriyorum -orada elektrik mühendisi arkadaşlar var- hakikaten daha iyi biliyorum gibi geliyor."

Elitaş da bu kanundan faydalanacak mı?

EMO Yönetim Kurulu, Elitaş‘ın açıklamasına tepki gösterirken, "Elektrik üreticisi olarak bu kanun teklifinden faydalanacak mı merak ediyoruz" diye sordu. 

‘Oto elektrikçisini de elektrik mühendisini de bilmiyor‘ 

EMO açıklamasında şöyle denildi:

Bu durumun etik sorunları ortada iken mesleki sorumlulukları olan elektrik mühendisleri ile oto elektrikçilerini karşılaştırarak, hem oto elektrikçilerinin hem de elektrik mühendislerinin mesleklerini bilmediği anlaşılmaktadır.

Odamız, mühendislik alanımızla ilgili mesleki değerleri olan, doğanın ve toplumun çıkarlarına da dikkat ederek çalışmalarını sürdürmektedir. O yüzden de EMO araba lastiği gibi toksik petrol türevinin yakılmasına ve bunun yenilenebilir olarak kabul edilmesine, belediye çöpünün olduğu gibi biyokütle yakıtı olarak değerlendirilmesine karşı çıkarken, Komisyon Başkanının bu konularda "çevreydi, şunlar bunlar söylemi", kanun teklifinin nasıl bir bakış açısıyla hazırlandığını da ortaya koymaktadır.

Elektrik sektörünü ilgilendiren bir kanun teklifi ile ilgili olarak EMO kamunun bütün belgelerini ve raporlarını inceleyerek görüş oluştururken, Komisyon Başkanı, bir tek bilimsel veri, enerji sektörüne ilişkin tek tablo içermeyen, sadece belli bir çevre için hazırlandığı itiraf edilen torba kanun teklifini görüştürmeye devam etmektedir.

Sayın Elitaş, EMO temsilcimizin teknik ve mesleki açıklamalarını "siyasi tespit" diye niteleyerek etkisizleştirmeyi hedeflemiştir. Oysa siyaset yaşamın, mühendisliğin dışında değil, hangi niyet ve nasıl yaptığınızla ilgili olarak o mesleğin özüne dairdir.

Siyaseti ayrıcalıklı bir zümrenin hakkı olarak gören; ülkesi ve toplum çıkarları için değil, sahip oldukları ayrıcalıkları genişletmek için araç olarak kullananların doğal olarak kendilerinden başka hiçbir grup ya da kişinin bu alana girmesine, üstelik de denetim mekanizmasını işletmesine izin vermek istemeyeceği açıktır. Böylece kendi iktidarlarına hareket serbestliği sağlanan ortamlarda kamu yararı için yükselen itirazlar da "siyaset yapıldığı" suçlaması ile karşılaşmaktadır.

EMO olarak Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş`a, her mesleğin saygıdeğer olduğu, dolayısıyla birini diğeriyle kıyaslayarak küçümseyemeyeceğini hatırlatıyor; Sayın Elitaş ve milletin temsilcileri olarak TBMM`de bulunan tüm milletvekillerimizi, şirketleri değil halkı önceleyen, doğaya ve yaşam hakkına saygılı politikalar üretmeye çağırıyoruz.

(sol.org.tr; 21.10.2020) 

 

Bağlantılar

sol.org.tr/haber/enerji-komisyonunda-babam-oto-elektrikcisiydi-tartismasi-17485
 


HALK TV-HABER BÜLTENİ

30.11.2020
 


Çok Okunanlar


“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ELECO 2020 BAŞLIYOR

ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALI VE C6 GRUP KARBON TESİSİ İÇİN BİLİRKİŞİ KEŞFİ

3 ODA, KANUN TEKLİFİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ (YAPİ.COM.TR)

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

LASTİK YAKMAMA EYLEMİ

FOX TV- ÇALAR SAAT

Okunma Sayısı: 152


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.