MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ`NE `OLUR` VEREN BİLİRKİŞİ SİNOP NÜKLEER`İ İNCELEYECEK (T24.COM.TR)Mersin‘de bulunan Akkuyu Nükleer Santrali‘ne bilirkişi olarak ‘olur‘ diyenlerin Sinop‘taki Nükleer Santrali projesine karşı açılan davaya bilirkişi olarak atanmasına Nükleer Karşıtı Platform‘dan tepki geldi. Platform raporun güvenilirliğine kuşku düşürüleceğini söyledi. 

Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nülkeer Santrali projesine karşı, projenin çevreye ve canlı yaşamına karşı risklerine, bu risklerin ÇED raporunda yeterince yer almamasına dikkat çekerek proje kapsamında hazırlanan ÇED raporunu yargıya taşıdı. Dava sürecinde Sinop İdare Mahkemesi‘nin belirlediği bilirkişi heyeti nükleer karşıtlarının tepkisini çekti.

Platformdan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Projesiyle ilgili hazırlanan ÇED raporuna karşı açılan dava için belirlenen bilirkişi heyetinde tartışmalı isimler yer almış ve bu durum tarafsızlık ve güvenilirlik açısından kamuoyunda soru işaretlerine yol açmıştır.

"Önceki raporlar tartışmalı"

Sinop İnceburun mevkiinde EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan, Sinop NGS projesinin ÇED olumlu raporuna yönelik açılan davalarda bilirkişi heyetinde yer alan 15 kişinin isimleri bildirilmiştir. Bu isimler arasında yer alan Ankara Üniversitesi`nden Nükleer Fizik Prof.Dr. Niyazi Meriç, Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Ayşe Nilsu Demir, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr.Yusuf Kağan Kadıoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesinden Prof.Dr. Yusuf Güneş, İTÜ İnşaat Fakültesinden Çevre Mühendisleri Prof.Dr. Kadir Alp, Prof.Dr. Mustafa Sait Yazgan, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi`nden Meteoroloji Mühendisi Prof.Dr. Ahmet Duran Şahin Aynı zamanda Mersin Akkuyu Nükleer Santralı ÇED olumlu raporuna karşı açılan davanın da bilirkişi heyetinde yer almış; santralın canlı yaşamı ve çevreye yönelik risklerini, bilimsel ve teknik kurallara aykırılıklarını gözardı ederek, uzmanlık alanları dışında ifadelerle rapor hazırladıkları gerekçesi ile tartışmalara konu olmuş isimlerdir.

"Mesele karşı olmak değil"

"Akkuyu NGS için daha önce olumlu görüş veren, santralın temel atma süreçlerinde basın üzerinden santralı öven ve Türkiye`nin nükleer santral konusunda geç kaldığını söyleyen bilirkişilerin Sinop NGS için hazırlayacağı raporun içeriği şimdiden şaibelidir. Akkuyu`daki VIP keşfe katılarak nükleer santral lehine görüş bildiren bilirkişilerin seçilmesi, mahkemenin yargılama sonunda vereceği karara şimdiden gölge düşürmektedir. Bilirkişi heyetinin Sinop`ta 7 Haziran 2021 tarihinde keşif yapacağı bildirilmiştir. Mesele sadece nükleer santrallara karşı çıkmak ya da yandaş olmak değildir. Sinop NGS`nin ülkemiz çıkarları, kamu yararı, çevre ve canlı yaşamının devamı açısından bilimsel veriler ışığında değerlendirilmesi ve konuya nesnel bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekmektedir."

"Bu kişiler tarafsız olamaz"

"Adil yargılama süreçlerini olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz söz konusu isimlerin tarafsız olamayacağı gerçeği, hazırlanacak raporun güvenilirliğine de kuşku düşürecektir. Prof. Niyazi Meriç ve Akkuyu NGS için olumlu görüş veren diğer bilirkişilerin heyetten çıkartılmasını talep ediyoruz. Dünyada ve Ülkemizin hiçbir yerinde; ne Akkuyu`da ne de Sinop`ta nükleer santral istemiyoruz."

 

 

Bağlantılar

t24.com.tr/haber/akkuyu-nukleer-santrali-ne-olur-veren-bilirkisi-sinop-nukleer-i-inceleyecek
 
955020
 


KRT TV- HABER AKTİF

09.07.2021
 


Çok Okunanlar


TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE CEVAP ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR!

İKİZDERE’DE DİRENEN YÖRE HALKI ZİYARET EDİLDİ…

EMO HESAPLADI - 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK ELEKTRİK FATURASI...(ENERJİEKONOMİSİ.COM)

HALK TV- HAFTA SONU HABER

ULUSAL KANAL- ANA HABER

TAM AÇILIMA ZAMLI BAŞLANGIÇ

SIRA GELDİ, TEİAŞ`A ÇÖKMEYE (ORHAN BURSALI/CUMHURİYET)

EMO’DAN “TEİAŞ” TEPKİSİ (ENERJİTİME.COM)

EMO 47. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜK TÜCCAR (IŞIK KANSU/CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 34


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.