MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 379

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KADIN MÜHENDİSLER: VAZGEÇMİYORUZ! 
TMMOB 7. Kadın Kurultayı’na hazırlık amacı ile düzenlenen İzmir Yerel Kadın Kurultayı, 25 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirildi. “Haklarımızdan, Eşitlikten, Adaletten Vazgeçmiyoruz” başlığı altında düzenlenen yerel kurultaya, TMMOB’a bağlı odaların İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli’de yaşayan kadın üyeleri katılım sağladı.
 

Tepekule Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilen İzmir Yerel Kadın Kurultayı`nın açılışında, 2008`den bu yana faaliyet gösteren TMMOB İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu`nun çalışmalarını özetleyen tanıtım filminin gösterimi yapıldı. TMMOB İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu Dönem Sözcüsü Güniz Gacaner Ermin, açılış konuşmasına, kadınların TMMOB`un, üyelerinin beşte birini oluşturduğuna dikkat çekerek başladı. Kadın dayanışması, ve örgütlenmesini daha güçlü hale getirmek istediklerini ifade ederek, Oda çalışmalarına katılımı ve Oda organlarında temsiliyeti artmak için çalışma yürüttüklerine vurgu yaptı. Kadınların hakları ve sorunlarına yönelik farkındalık artırmaya yönelik etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Ermin, mesleki, siyasi ve sosyal alanlarda eksikliği duyulan "kadın politikalarının" oluşturulmasına yönelik çalışma yürüttüklerini vurguladı. Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden özgür ve eşit bir toplumun oluşmasının da mümkün olmadığını ifade eden Ermin, kadınların TMMOB içerisinde örgütlülüğünün güçlenerek devam edeceği konusunda kararlılığını belirterek konuşmasını, "Haklarımızdan, eşitlikten, adaletten vazgeçmiyoruz" sözleriyle tamamladı.

TMMOB İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir ise konuşmasında, yaşamın her alanında her alanında olduğu gibi TMMOB çatısı altında da kadınlarla omuz omuza mücadele etmeninin önemine vurgu yaptı. 

TMMOB 46. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Akıncı Yüksel ise konuşmasında, bugüne kadar TMMOB içerisinde elde edilen kazanımları anlatarak bu yolda 16 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanan "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Disiplin Yönetmeliği`ne "psikolojik yıldırma/baskı/her türlü taciz uygulayanlara, cinsiyet ayrımcılığı yapanlar" ifadesinin eklendiğini, ilk İnceleme, Soruşturmacı Atanması ve Soruşturmanın Yöntemine ilişkin gerçekleştirilen değişikliklerle, kadınların kazanımlar elde ettiğini ifade etti. Cinsiyet ayrımcılığı sorunu çözülmeden, demokratik bir toplum yaratılmasının mümkün olmayacağını ifade ederek, kadın ve erkeğin eşit bir şekilde, yaşamı paylaşarak, omuz omuza mücadele etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sözlerini "Kadınlar örgütlü TMMOB daha güçlü" ifadeleriyle sürdüren Yüksel, "Adaletten, Eşitlikten ve Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz" şeklinde bitirdi.

Kurultayın ilk oturumunda KESK 9. Dönem Yürütme Kurulu Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, "İstihdam ve Ücretlendirilme Konusunda Cinsiyet Ayrımcılığı, Cinsiyetçi İş Tanımlamaları" başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Konuya ilişkin istatistikleri ve görüşleri aktararak, devletin kadınlara sermaye ile patriyarka arasındaki ilişkiyi bozmayacak şekilde iş hayatı öngördüğünü ifade etti. Mesleklerdeki kadın-erkek dağılımı farklarına dikkat çekerek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin meslek dağılımlarında da etkili rol oynadığını belirtti. Kadınların evde ücretsiz bakım hizmetlerinde de çalıştığını belirten Gezen, AKP Hükümetlerinin eğitim politikaların bu yükü artırdığını vurguladı. Bu oturumda ikinci konuşmacı olarak söz alan Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 29. Dönem Şube Sekreteri Selda Ünver, TMMOB Üye Profili Araştırması Raporu`na ilişkin sunumunu yaptı. Kasım 2019`da yayınlanan TMMOB MMO Oda Raporu ve TMMOB`ye bağlı odaların üye istatistiklerine ilişkin bilgi veren Ünver, mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınlara ilişkin istihdam, Oda üyeliği ve delege oranı konulara ilişkin istatistikleri aktardı. Mühendisler için istihdam sorunun büyüdüğüne vurgu yapan Ünver, kadın mühendisler için işsizlik sorunun daha yüksek seviyelere çıktığı ifade edildi.

Kurultayın ikinci oturumunda ise ilk olarak Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 15. Dönem Yönetim Kurulu Yazmanı Aysun Yıldız, "İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu Yapılanması ve Kazanımlar" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Yıldız, sözlerini şu sözlerle tamamladı: 

"TMMOB`da toplumsal cinsiyet bilincinin örgüt geneline yayılması ve kurultay kararlarının örgütün tümü tarafından benimsenmesi bu politikaların hayata geçmesi ancak kadınların örgütlülüğü ve dayanışmasıyla mümkün olacaktır! Anladık ki bu mücadele daha sürecek. Tüm bu kazanımları elde etmek uzun soluklu bir çaba istiyor. Ancak unutmamalıyız ki emekle kazanılan her şey çok değerlidir ve bir daha kaybetmeyi göze alamayız." 

Bu oturumda KESK 9. Dönem Yürütme Kurulu Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise "Karma Kurumlarda Kadın Örgütlenmesi" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Karma örgütlerde sınırların iyi çizilmesi gerektiğini ifade eden Gezen, kadın politikalarının öznesinin sadece kadınlar olmasının önemine vurgu yaparak, mücadelenin kararlıkla sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. "Kadın kadının yurdudur" sözünde ısrar ederek, kadınların tüm örgütsel mekanizmalarda yer alması gerektiğini ifade etti. 

Kurultay çalışmaları, iki oturumun konuşmacılarının yer aldığı soru-cevap bölümü sonrası düzenlenen serbest kürsü ile tamamlandı. Görüşlerini kürsüden paylaşan mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınlar, sözlerini "Haklarımızdan, Eşitlikten, Adaletten Vazgeçmiyoruz!" ifadeleriyle tamamladılar. 

 BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA SEMİNERİ / VİDEO HABER

24.11.2021
 


Çok Okunanlar


X. ASANSÖR SEMPOZYUMU
PROGRAM / KAYIT


BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA SEMİNERİ / VİDEO HABER

X. ASANSÖR SEMPOZYUMU: GELİŞEN TEKNOLOJİ, GÜVENLİK VE DENETİM TARTIŞILDI

X. ASANSÖR SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ / VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AUTODESK REVİT ELEKTRİK // VİDEO HABER

BATARYA İZLEME SİSTEMLERİ SEMİNERİ // VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: BATARYA İZLEME SİSTEMLERİ

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AUTODESK REVİT ELEKTRİK

ALÇAK GERİLİMDE SELEKTİVİTE SEMİNERİ / VİDEO HABER

Okunma Sayısı: 47


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.