MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

LİBERALİZMDEN KAMUCULUĞA (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
FRANSA VE ALMANYA ENERJİDE ÖZELLEŞTİRMEYİ RAFA KALDIRIYOR
 

 

AVRUPA HAREKETE GEÇTİ

Avrupa`da Rusya-Ukrayna savaşının ardından başlayan enerji krizi sonrası Fransa, yüzde 84 hissesi devlete ait olan elektrik şirketinin yüzde 15.9 hissesini de "millileştirme" kararı aldı. Almanya ise kömür kaynaklarını devlet eliyle ön plana çıkarıp "dışa bağımlılığı" azaltmak için girişimde bulundu.

TÜRKİYE ÖRNEK ALMALI

EMO Başkanı Ulutaş, "Devletler, kamu çıkarı için enerji tekellerini kamulaştırmalı" derken tarihçi Dr. Kehale, "Türkiye de bunu yapabilecek güçte. Ama bu güç, özel şirketleri kurtarmak için harcanırsa devletin, halkının yararına bir karar alması olanaksızlaşır" ifadelerini kullandı.

Fransa‘nın elektrik şirketlerini kamulaştırma kararı ‘enerji güvenliği‘ tartışması başlattı

Öncelik yurttaşın yararı

Avrupa enerji krizi yaşarken Fransa özelleştirdiği şirketi satın alıp "kurtarma hamlesi" yaptı. Enerjide dışa bağımlı Türkiye için ise uzmanlar, "Öncelik şirketlerin değil kamu yararı olmalı" dedi.

Avrupa‘da özel enerji şirketleri krizle karşı karşıya. Fransa‘da elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF‘nin yüzde 15.9 hissesi yaklaşık 9.7 milyar Avro karşılığında "yeniden millileştirme" kararı aldı. Şirketin yüzde 84 hissesini elinde bulunduran Fransa‘nın kamulaştırma nedeni olarak şirketin mali zorlukları da gösterildi. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası başlayan doğalgaz krizi sonrası Almanya ise ülkenin en büyük enerji şirketlerinden Uniper‘e kaynak aktarma hazırlığında.

‘Stratejik önemde‘

Almanya ayrıca "stratejik" öneme sahip enerjide kömür kaynaklarını ön plana çıkarıp "dışa bağımlılığı" azaltmak için girişimde bulundu.

Avrupa‘da bunlar yaşanırken gözler Türkiye‘ye de çevrildi. "Enerji güvenliği" tartışmalarının Türkiye‘ye yansımasını Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş değerlendirdi. Ulutaş, "Devletler, stratejik öneme sahip enerji yönetiminde, kamunun çıkarını göz önünde tutarak enerji tekellerini kamulaştırmalıdır" dedi.

‘Yurttaşa yüktür‘

Ulutaş, Türkiye‘nin enerji politikasını şu sözlerle anlattı: "Buradaki yapı çok daha kötü durumda, ikamesi bulunmayan elektriğin dağıtımında, özelleştirme uygulamalarıyla bölgesel tekeller yaratıldı. Dağıtım hatlarında bakımlar yapılmıyor. Bu durum geçen yıl görüldüğü gibi orman yangınlarına neden olabiliyor. Ya da Isparta örneğinde olduğu gibi uzun süreli kesintiler yaşanabiliyor."

"Fransa‘daki örneğine karşı olarak sermayedarlara kâr ettirmek için değil, yurttaşın faydasına uygun kamulaştırmalar yapılmalıdır" tespiti yapan Ulutaş, Türkiye‘deki özelleştirmelere ilişkin "Bizdeki özelleştirmeler, çok büyük krediler ile Avro ve dolar cinsinden yapıldı. Türk Lirası‘nın değerini yitirmesiyle bu masraflar da yurttaşın faturasına zam olarak yansıtıldı" dedi.

Türkiye‘nin enerji portföyünde fosil yakıtların (petrol, doğalgaz, kömür) payının büyüklüğüne dikkat çeken Ulutaş, "dışa bağımlılık" vurgusu da yaptı. Dünyada enerjide yaşanan krizden yurttaşın en az etkilenmesi için izlenecek yolu da anlatan Ulutaş, "yerli" ve "yenilenebilir enerjinin" önemine işaret etti. Ulutaş, "Böylesi uzun vadeli stratejik bir programı ancak kamu yapabilir" diye konuştu.

ATATÜRK‘ÜN FİKİRLERİ DÜNYAYA YÖN VERİYOR

Fransa ve Almanya‘dan gelen yeniden millileştirme hareketleri akıllara 1923-1938 arasında başarı ile uygulanan Atatürk‘ün "Devletçilik" ilkesini getiriyor. Devlet gerektiğinde özelleştirme, gerektiğinde kamulaştırma yapabilir. Burada esas olan kamu yararıdır. Atatürk, "Biz kamu iktisadı kuruluşlarını kâr etmesi için kurduk, gerekli koşullar oluştuğunda satabiliriz" derken gerekli koşulun da kamu yararı olduğunu belirtmiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Osmanlı‘nın dış borçlarını öderken, 1929 dünya ekonomik krizi ile uğraşırken ulusal güvenlik gibi çeşitli nedenlerle yabancı şirketlerin elindeki çok sayıda şirketi bedelini ödeyip satın almıştır. Gerek ulusal güvenlik, gerekse halkın refahı için özelleştirilen şirketler Fransa‘nın yaptığı gibi satın alınabilir. Türkiye bunu yapabilecek güçtedir. Ancak bu güç, özel şirketleri kurtarmak için harcanırsa devletin halkının yararına karar alması olanaksızlaşacaktır.

 


 YOUTUBE- CANAN KAYA İLE ARKA PLAN

21.09.2022
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM, DENETLEME VE ONUR KURULU ORTAK TOPLANTISI

TÜRKİYE ZAM BATAKLIĞINDAN ÇIKAMIYOR

YOLUN SONUNA GELİNDİ (BİRGÜN)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI ULUTAŞ: ELEKTRİK ZAMMI İÇİN DAĞITIM ŞİRKETLERİ BASKI YAPTI (SPUTNİKNEWS.COM.TR)

HALK TV- ANA HABER

FOX TV- ANA HABER

YOUTUBE- CANAN KAYA İLE ARKA PLAN

BİRGÜN TV- FATURALAR YÜZDE 250 ZAMLI: EN SOĞUK KIŞ KAPIDA!

TV 100- ANA HABER

KANAL B- ANA HABER

Okunma Sayısı: 49


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.