MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MÜZİSYEN SERHASİ`NİN NÖBETTE BESTELEDİĞİ ŞARKI DİRENİŞİN SİMGESİ OLDU: AĞAÇ DA VATANA DAHİL! (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Muğla Milas’taki Akbelen Ormanı’nda iş makinaları çalışmaya devam ediyor. Muğla Valiliği’nin ‘Kesim bitti’ açıklamasından sonra iş makinaları alandan çıkmadı. Orman toprağı kazınmaya başlandı.
 

 

İkizköylüler tarafından yıllardır korunmaya çalışılan Akbelen Ormanı`nda iki yılı aşkındır nöbet devam ediyor. Buna karşın açılan davalardaki yürütmenin durdurulma kararının ardından kesim ekipleri polis ve jandarma korumasında ormana girdi. 24 Temmuz`da alana giren ekipler, 30 Temmuz`a kadar ağaçların çoğunu kesti. Henüz kaç ağacın kesildiği bilinmezken yaşam savunucularının aktardığına göre ormanın beşte üçü Limak Holding ve İÇTAŞ`ın ortak projesi olan YK Enerji termik santralına kömür sağlanması için yok edildi. Orman, Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası`nın verilerine göre elektriğin sadece yüzde 1.7`sini karşılayan bir santral için tahrip edildi.

İş makineleri alanda dün de çalışma yaptı. Her sabah olduğu gibi önce nöbet alanının etrafı abluka altına alındı. Jandarma kalkanlarının ardında kalan insanlar, iş makinelerinin alandaki çalışmalarını izledi. Daha önce kesilen ağaçların tomruklaştırma işlemleri ve kamyona yüklenmesine devam edildi. Kesilen ağaçlar kamyonlara yüklendikten sonra bir bir alandan çıkarıldı. Siya Siyabend adlı müzik grubunun kurucularından Murat Serhasi de Akbelen nöbetindeydi. Nöbet sırasında bestelediği "Hey komutan, bu ağaçlar da vatana dahil" şarkısı direnişin simgesi haline geldi. Bölgedeki yurttaşlar her fırsatta jandarma ve polis ekiplerine bu şarkıyla karşılık veriyor.

NÖBETE DEVAM

Her ne kadar AKP iktidarı ve iktidara yakın partiler tarafından ağaç kesiminin bittiği ve bundan sonra orada olanların provakatif eylem içinde olacağı söylense de yaşam savunucuları nöbeti bırakmamakta kararlı. Yaşam savunucuları ve köylülerin aktardığına göre on binlerce ağaç katledilmesine karşın hâlâ daha korunması gereken binlerce ağaç ve bitki örtüsü var. Ağaçların kesildiği noktalarda ise orman örtüsünün kazınarak maden yapılmadan önce korunması gerekiyor. Tam tersi durumda bölgeye maden yapıldığı an geri dönülemez bir kıyım ortaya çıkacak.

Öte yandan CHP`nin Akbelen`deki katliamın ele alınması amacıyla Meclis Başkanlığı`na başvurmasının ardından, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Genel Kurul`u 8 Ağustos`ta toplantıya çağırdı.

CİMER`E BAŞVURU İÇİN ÇAĞRI

İkizköylüler geçen günlerde Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkında İçişleri Bakanlığı`na suç duyurusunda bulundu. Buna karşın hâlâ desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen yurttaşlar, herkese Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi`ne (CİMER) şikâyette bulunmaları için çağrı yaptı.

ODTÜ ÖĞRENCİSİ SERBEST BIRAKILDI

Önceki gün jandarma müdahalesinin ardından gözaltına alınan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi Tolga Köseoğlu tutuklu yargılanmak üzere adliyeye sevk edildi. Köseoğlu serbest bırakıldı.


 TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BİLDİRİ ÖZETLERİ KİTABI ÇIKTI

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

KIBRIS ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HEYETİNDEN ODAMIZA ZİYARET

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI YAPILDI

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

Okunma Sayısı: 56


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.