2008 2007

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İÇ ANADOLU ENERJİ FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ - İÇ ANADOLU BÖLGESİ ENERJİ FORUMU


 
EMO Ankara Şubesi’nin ve Şubeye bağlı 17 İl/İlçe temsilciliklerinin dört aydır sürdürdüğü, 8 alt forumla beslenen (Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Sivas, Kayseri, Kastamonu, Erzurum) İÇEF 28-30 Haziran 2007 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.
 

İç Anadolu Bölgesi Enerji üretim ve tüketim politikalarının ortaya koyulduğu, mevcut sorunların irdelendiği, sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi ve bölgeye yönelik enerji politikalarının oluşturulması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarına tartışma ortamı yaratan İÇEF enerjinin planlanması, üretimi, iletimi, dağıtımı, tüketimi gibi çok temel yanlarının ele alınmasının yanı sıra, özellikle geleceğe yönelik beklentilerin de dile getirildiği, kamu kurumları, üniversiteler, meslek örgütleri, sektör firmaları ve diğer kişileri kapsayan ve 8 alt forumun toplamını içeriyor.

Enerjinin planlanması, üretimi, iletimi, dağıtımı, tüketimi gibi çok temel yanlarının ele alınmasının yanı sıra, özellikle geleceğe yönelik beklentilerin de dile getirileceği, kamu kurumları, üniversiteler, meslek örgütleri, sektör firmaları ve diğer kişileri kapsayacak ve 8 alt forumun toplamını içeren İÇEF‘in açılış konuşmalarını sırasıyla EMO Nevşehir İl Temsilcisi Hamit Yılmaz Kara, EMO Ankara Şubesi Y.K Başkanı Ramazan Pektaş, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafooğlu yaptı.

Konuşmasında enerjinin en temel tanımıyla, vardan yok olmayan, yoktan var olmayan ama dönüşebilen, iş yapabilme gücü olduğunu belirten Pektaş, "Bu dönüşüm biz mühendisler için teknik anlamda bir dönüşümdür; yani, enerjiyi, ısıya, ışığa, harekete vb. dönüştürürüz. Ama bazıları dönüşüm deyince enerjiyi, güce ve ranta dönüştürmeyi algılamaktadır. Bunun örneklerini on yıllardır görmekteyiz, sanayi devrimi ile birlikte artan bu teknik olmayan dönüştürme hevesi bugün kendini en vahşi biçimlerde savaş olarak göstermektedir. Kömürün taş ile değiştirilmesiyle başlayan süreç sonunda, bugün enerji Afganistan‘da, Irak‘ta olduğu gibi insanların kanı, canı pahasına varillerle, borularla uzak mesafelere taşınıyor. Demokrasi götürme ve kitle imha silahlarından arındırma adı altında yapılan saldırı ile gerçekten kitlesel imha yöntemleri uygulanmış, 700.000 den fazla insan ölmüş ve halen ölmeye devam etmektedir. Bu ölümler ne uğrunadır aslında, yerin birkaç metre altında yatan dünyanın en zengin ve en ucuza çıkarılan petrol yatakları uğrunadır" dedi.

Enerji; ekonomik, ekolojik, yerel, kaliteli, sürekli, güvenilir olmalıdır.

Ülkemizde de durumun dünyadan farklı olmadığını belirten Pektaş, beyaz enerji yolsuzluğu, AKTAŞ hukuksuzluğu, Yİ-YİD‘ler, nükleer maceralar, özelleştirmeler, erke dönergeci, petrol yasaları, 1 YTL‘ye mazot gibi başlıklarla enerjinin Türkiye‘de gündeme geldiğini söyledi.

Çevremizi fosil yakıtlarla daha fazla kirletmeyi öneren bu yaklaşımların karşısında, temiz ve tükenmez, yani yenilenebilir enerji kaynaklarını ısrarla hatırlatmak gerektiğini vurgulayan Pektaş, fosil yakıtların dünyayı kirlettiğini, eninde sonunda tükeneceğini ve bu kirli enerji yerine, yenilenebilir kaynakların gündeme getirilmesi, çevresel etkilerin en aza indirilmesi gerektiğini belirtti.

Taşeronlaştırma ve Özelleştirme Enerjide Kanayan Yara

Enerjide bir başka kanayan yaranın da taşeronlaştırmalar, özelleştirmeler ve özelleştirme girişimleri olduğunu söyleyen Pektaş, enerjinin kamusal ve insani bir hak olduğunu, enerji sektörünün tümüyle sermaye kuruluşlarının kar güdüsü ve insafına terk edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Nükleer Siyasi Bir Dayatmadır

Pektaş, Sıkça gündeme gelen nükleer santralların tercihinin teknik bir tercih ya da zorunluluk değil, siyasi bir tercih ve muhtemel nemalanma beklentisi olduğunu bildirerek, "Riskleri, yüksek maliyetleri, dışa bağımlılığı, yıllar süren yapım aşaması, yüksek işletme maliyetleri, atık sorunu, çevresel etkileri gibi teknik analizlerle yanlışlığı ortada olan bir maceranın, yakın zamanda, enerji gereksinimimize bir çözüm olamayacağını bilmemek ise açıklanabilir değildir" dedi.

Enerji alanının, bu ve benzeri birçok konuda tartışma ve çalışma gerektiren bir alan olduğunu belirten Pektaş, bütün bu konularda, İÇEF‘in önemli işlevler göreceğine inandığını söyledi.

Pektaş‘ın ardından kürsüye çıkan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi‘nin misyonuna uygun bir noktada, kültürel çalışmaların odağı haline geldiğini belirterek, İÇEF‘te ele alınacak konularla, forum sonuçlarının ülke ülkeye önemli kazançlar sağlayacağını kaydetti. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu söyleyen Ünver, İÇEF‘e katkı sunan herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Son açılış konuşmasını yapan Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafooğlu ise İÇEF‘in Nevşehir‘de yapılmasından büyük onur duyduğunu ifade etti. Nevşehir‘in enerji kaynakları ve bunların kullanım alanları hakkında bilgi veren Vali Hacumustafaoğlu, Nevşehir‘de elektrik üretim santrali olmadığını bildirdi. Bölgenin yapısı gereği jeotermal enerji kaynaklarının oldukça fazla olduğunu vurgulayan Hacımustafaoğlu, Nevşehir‘in bazı yörelerinde bu kaynaklardan elektrik enerjisi elde edildiğini söyledi. Konuşmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine de değinen Vali, İÇEF ve benzeri forumlarda Türkiye‘nin kalkınması için gerekli temiz ve sağlıklı enerji kaynaklarının değerlendirilme tartışmalarının yapılmasını ve çözüm yollarının bulunmasını umduğunu belirtti.

Vali Hacımustafaoğlu‘nun konuşmasının ardından başayan İÇEF üç gün boyunca 9 oturum ve 2 panel halinde gerçekleşti. Forumda Türkiye‘nin ve İç Anadolu bölgesinin enerji politikaları, enerji sorunları, çözüm önerileri ele alındı. 500‘den fazla kişinin katıldığı foruma çoğunluğu akademisyen ve elektrik mühendislerinden oluşan 38 konuşmacı katıldı. 3 gün boyunca devam eden forumda enerji politikaları üzerine çeşitli sunumlar yapıldı. Forum boyunca gerçekleştirilen 2 panelden birinde nükleer enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları ele alınırken, diğerinde ise enerji kullanma hakkı ve kamusal yaklaşım konusu görüşüldü.

Sunumlara linkten erişebilirsiniz.

 

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/etkinlikler/enerjiforumu/etkinlik_metin.php?etkinlikkod=28&metin_kod=366
 


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

01.07.2024
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

İZMİR`DE İKİ VATANDAŞIMIZIN ELEKTRİK AKIMINA KAPILMASI SONUCU MEYDANA GELEN ACI OLAYIN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

Okunma Sayısı: 2485


Tüm Sempozyum Haberleri

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.