MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SAMSUN ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI

Samsun‘da yapılması planlanan beş adet termik ve doğalgaz çevrim santralından ,Borasco A.Ş. tarafından Terme‘de   tesis edilecek 900 MW lık Doğalgaz Çevrim Santralı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek üzere "Samsun Çevre Birlikteliği" bir basın bildirisi hazırlamıştır.

Değerli Basın Emekçileri,        

 Doğalgaz , dışa bağımlı bir enerji kaynağıdır. Buna rağmen ,ülkemizde elektriğin %55‘i doğalgazdan üretilmektedir .Doğalgaz temiz enerji kaynağı değildir.Çevre Mühendisleri Odası bunu net olarak açıklamıştır.1000 kwh enerji üretirken atmosfere 602 kg CO2, 2.1 kg NOx ve 0.0032 kg SO2 salınacaktır.Borasco A.Ş. ‘nin tesis edeceği 900 MW ‘lık Doğalgaz Çevrim Santral‘ında  yılda 7800 GWsaat  elektrik üretileceği göz önüne alınacak olursa, günde yaklaşık 21 Milyon kwsaat elektrik üretilecektir.Bu durumda ise günde 12.642.000  kg CO2, 44.100 kg NOx ile 672 kg SO2 gazı atmosfere salınacaktır.
              Bu rakamları standartlara uygun bulanlar olabilir. Ancak, bu santraldan Çarşamba Ovası‘nın 15 km‘lik sahil bandında beş tane daha yapılacağını düşünürsek , sonucu kim nasıl kabullenecek! Takdirlerinize bırakıyoruz..
              Doğalgaz veya ithal kömürle çalışan elektrik üretim santrallarının Karadeniz‘in bu önemli ovasına tesis edilmesine bu nedenlerle karşı çıkıyoruz. Bizler; üretime ,yatırıma, sanayileşmeye karşı değiliz.Aksine, yanlış yer seçimine karşıyız.Yani,temiz enerji diye halkı aldatma pahasına doğalgazı dayatanlara karşıyız.   Tarım Ovasına yapılacak , aşırı enerji tüketecek, çevre kirliliği yaratan "fosil yakıtlı elektrik santrallarına ,demir-çelik, çimento, alüminyum, bakır ve petrokimya " gibi kirli sanayi yatırımlarına karşıyız.
               Bu karşı duruş,bölgemizin tarıma elverişli özelliği yanında insanımızın sağlığı açısından doğru ve haklıdır. Bölgemizin özelliğine uygun, tarıma dayalı sanayi kurulmasını, istihdam yaratıcı yatırımların yapılmasını talep ediyoruz.Temiz sanayi kurulması için ,çevreyi kirletecek ve insan sağlığını bozacak termik ve doğalgaz çevrim santralı gibi
yatırım yapılması gerekmez. Samsun‘un var olma sebebi Ovaların ve akarsuların korunması çabası ile 8 yıldır eğilmeden bükülmeden tamamen yasal çerçevede direnen Samsun Çevre Birlikteliği üyesi kuruluşları yatırım karşıtı göstermeye kimsenin hakkı yoktur.
               Kansorejen madde" Radon" gazının önemli kaynağının"Doğalgaz " olduğu bilinmektedir. Bölgemizde, insan sağlığı için  önemli bir tehdit olan radon gazının ölçümü ve denetimi yeteri kadar yapılmamaktadır. Uzun yıllar boyunca böylesine kirli havayı soluyan insanlarda kansere yakalanma riski de artacaktır.
              Siyasi iktidar, özelleştirme gibi yanlış enerji politikaları sonucu ülkemizi düşürdüğü enerji krizinden, ne pahasına  olursa olsun çıkarmak istemektedir.O nedenle planlamayı terk etmiştir. Oysa; bize göre, "enerji krizi yoktur, yönetim krizi vardır".Samsun‘daki durum da benzer boyuttadır.Samsun‘un elektrik üretiminde herhangi bir eksiği yoktur.Hatta çevremizde hidroelektrik santralları ve rüzgar santralları yapımı devam etmektedir.Ancak Samsun‘un "enerji alt yapısı " sorunu vardır.Yatırımcının önünü açmak lafla değil,enerji altyapısının eksiklerini gidermekle olur!
               Sonuç olarak bizler "Samsun  Çevre Birlikteliği" üyesi kuruluşlar Samsun‘a  yatırım yapılmasını, yoksulluğun ve işsizliğin  önlenmesi için zorunlu görüyoruz. Ancak , bu durumu fırsat bilip termik ve doğalgaz çevrim santralı gibi  kirli ve yanlış yatırımların bölgemize dayatılmasına da sonuna kadar karşı çıkacağız.
             İnanıyoruz ki; Tekkeköy‘lüler ve Çarşamba‘lılar gibi Terme‘liler de oyuna gelmeyecekler, geleceklerini satmayacaklardır. Samsun, yanlış yatırım çöplüğü olmayacaktır.
23.12.2008
SAMSUN ÇEVRE BİRLİKTELİĞİELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1955


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.