2017 2016 2015 2015 2012

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1. AKADEMİK KAMP 2012


17.05.2012 - 20.05.2012 (ŞİRİNCE MATEMATİK KÖYÜ - İZMİR)

 

Genel Bilgiler

www.akademikkamp.org 

AKADEMİK KAMP ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) akademisyen üyelerine yönelik ilk kez düzenlediği Akademik Kamp, 17-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında Nesin Vakfı`nın İzmir Şirince`de bulunan Matematik Köyü`nde gerçekleştirildi. Akademik Kamp`ın ana gündemini `Sinyal ve Görüntü İşlemede Son Gelişmeler`oluşturdu.

 

EMO üyesi 51 yüksek lisans ve doktora seviyesinde araştırmacının buluştuğu kampın ana gündemi olarak, sanatın teknolojiyle buluşma noktası olması nedeniyle giderek artan bir ilgi gören "Sinyal ve Görüntü İşleme" konusu ele alındı. Ana gündemin yanında ilk gün programı kapsamında bilim etiğinden, teknoloji tarihine, mühendislik eğitiminden mesleki örgütlenmeye varıncaya kadar uzanan sunumlarla Akademik Kamp‘a geniş bir perspektif kazandırıldı.

EMO-Üniversite işbirliğini güçlendirmeyi ve genç araştırmacıları, uzman akademisyenlerle buluşturmayı amaçlayan etkinliğin yılda iki kere, ülkenin değişik yerlerinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bahar ve kış kampları olarak düzenlenecek etkinliklerin ilkinde "Sinyal ve Görüntü İşlemede Son Gelişmeler" tartışıldı. Etkinlik kapsamında genç akademisyenler ile uzman akademisyenlerin eğitim, kongre ve benzeri etkinliklerden farklı olarak, daha doğrudan ve birebir iletişim kurabilmelerine olanak sağlanması hedeflendi.

Kampın açılışında EMO Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) Komisyonu Üyesi Orhan Örücü, Akademik Kamp‘ın oluşum süreci, amacı ve hedefleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Uğurlu ise akademisyenlerin birbirleriyle ve meslektaşlarıyla doğrudan iletişim kurabilmesinin önemine değinerek, katılımcılara teşekkür etti.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş ise mühendislik eğitiminin önemini vurgulayarak, EMO-üniversite işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Genç araştırmacıları, uzman akademisyenlerle buluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Göltaş, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasının hedeflendiği etkinliklerin önümüzdeki dönemde de sürdürüleceğini belirtti. Açılışta konuşan Prof. Dr. Tayfun Akgül ise katılımcılar adına Akademik Kamp‘ın hazırlık çalışmaları dolayısıyla EMO‘ya teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından kamp programı Prof. Dr. Tayfun Akgül‘ün "Bilim Etiği" konulu sunumu ile devam etti. Bilimsel makale yazımı, telif hakları, etik yaklaşım konularında çeşitli örneklerle bilgi veren Akgül‘ün ardından Prof. Dr. Hamit Serbest, "Bilim, Mühendislik ve Öğretim Kurumları" ve Prof. Dr. Ali Nesin "Mühendisler ve Matematik; pi ve e Sayıları" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. İlk gün çalışmaları Prof. Dr. Atilla Bir‘in "Anadolu‘da Teknoloji Tarihi" başlıklı sunumu ile tamamlandı.

İkinci gün Ayşin Baytan Ertüzün (Boğaziçi Üni.) "Durağan ve Gauss Olmayan veya Seyrek Sinyallerin Bayesçi Ayrışımı", Prof. Dr. Muhittin Gökmen (İTÜ) "Görüntü ve Yüz Tanıma", Prof. Dr. Tayfun Akgül "Karikatür-Fotoğraf Çakıştırma Çalışmaları" ve Prof. Dr. Bülent Sankur (Boğaziçi Üni.)  "Görüntü ve 3B Yüz Tanıma" başlıklı konuşmalarını sundular.

Üçüncü gün ise Yrd. Doç. Dr. Şevket Gümüştekin (İYTE) "Bilgisayarda Görü Uygulamaları, İçerik Tabanlı İmge ve Video Çıkarımı", Yrd. Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel (İTÜ) "İçerik Tabanlı İmge ve Video Çıkarımı", Prof. Dr. Aydın Akan (İÜ) "Sinyal İşlemenin Kablosuz İletişim ve Biyomedikal Uygulamaları",  Prof. Dr. Tayfun Akgül ve Dr. Süleyman Baykut (İTÜ) "Geosinyal İşleme" konularındaki deneyimlerini genç meslektaşlarına aktardılar.

Etkinliğin son gününde ABD‘deki Drexel Üniversitesi‘nden görüntü işleme alanının dünyaca tanınan ismi Prof. Dr. Banu Onaral ve Dr. Hasan Ayaz (Drexel Üni), "İşlevsel Optik Beyin Görüntülemede Sinyal İşlemciliği" başlıklı sunumu ile genç meslektaşlarının sorularını yanıtladı.

Akademik Kamp çalışmaları Efes Harabeleri ve Şirince Köyü‘ne düzenlenen geziler ve akşam yemeğinden sonra gerçekleştirilen söyleşi ile tamamlandı.

Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden Semih Poroy da kampta katılımcılarla beraberdi.

Sayılarla Akademik Kamp

•·        27 Yüksek Lisans, 24 Doktora Öğrencisi, Toplam 51 katılımcı
•·        35 ayrı üniversiteden katılım
•·        13 Öğretim Üyesi ders verdi.
•·        Kamp esnasında 13 ayrı konuda toplamda 32 saat ders yapıldı.
•·        Dersler 09:00da başlayıp, 22:00de sona erdi.


 

Fotoğraf albümü

 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri