2013 2009 2007 2005

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

II. İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ULUSAL SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ


İletişim duygu, düşünce ve bilgilerin telefon, televizyon, radyo ve bilgisayar gibi her yolla başkalarına aktarılması amacıyla yürütülen bilgi alışverişi, bilişim ve haberleşme olarak tarif edilebilir.
 
TMMOB EMO Adana Şubesi, Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik − Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ve TÜBİTAK tarafından II. İletişim Teknolojileri Ulusal Sempozyumu (İTUSEM)  17─18 Kasım 2005 tarihinde Çukurova Üniversitesi Balcalı kampüsünde gerçekleştirilmiştir.
 
Ülkemizde ve Dünyada iletişim alanındaki teknolojileri ve politikaları, bilimsel, teknik, toplumsal yönleriyle değerlendirilen sempozyuma üniversitelerden akademisyen ve öğrenciler, kurumlardan mühendis ve kurum temsilcileri, meslek odalarından oda temsilcilerinin yoğun bir katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 
İTUSEM’ DE,  ülkemizde ve  dünyada hızlı bir gelişme gösteren iletişim teknolojileri alanında yapılan bilimsel ve teknik çalışmaların tartışılmasına zemin oluşturulması; üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarındaki araştırmacılar arasındaki bilgi alışverişinin sağlanması, sektördeki gelişmeler,topluma etkileri, konu ile ilgili hukuksal sorunlar ve önlemlerin tartışılacağı akademik bir platform  oluşturulması ve aynı zamanda sektördeki çeşitli kuruluşların bir araya getirilmesi hedeflenmiş bu hedefe uygun bilimsel bildiriler, paneller ve söyleşiler gerçekleştirilmiştir.

16 kişilik yürütme kurulu, 75 kişilik danışma kuruluyla gerçekleştirilen İTUSEM’ de 56 sunum, 1 poster bildiri, 100 e yakın akademisyen tarafından hazırlanmış ve sunulmuştur.
 
Sempozyum kapsamında Göksel AYMAZ’ın “Modern Dünyada İletişim ve Sosyo-Kültürel Ortam” konulu söyleşisi ve diğer panelistler tarafından “Ulusal İletişim Politikaları ve Özelleştirme” konusu irdelenmiştir. Sempozyum açılışında gerçekleştirilen Dr. Fikret YÜCEL’in  “İletişim Teknolojilerindeki Gelişmeler ve Türkiye İletişim Politikalarının Öyküsü” konulu sunumu ilgiyle izlenmiş ve Türkiye’nin iletişim alanındaki yanlış politikalarını açıkça ortaya koymuştur.
 
Sempozyumdaki bildiriler:
 
*Yayıncılık
*İletişim kavramı ve teknikleri
*Uygulamalar ve Servisler
*İletişim altyapısı
 
adı altında dört ana konudan oluşmuş;
 
Akıllı anten sistemleri, Sınır ağı tasarımı, Uydu sistemleri, Filtreler, Propagasyon, Bluetooth kablosuz iletişim teknolojileri, Elektromanyetik radyasyon ölçümleri, Dijital radyo ve yayıncılığı, Enerji iletim hatlarından ses ve veri iletimi, Mobil iletim, Optik, Radar sistemleri, Kaos, Uzaktan izleme, VoIP teknolojisi, Yapay sinir ağları,  Telekomünikasyon politikalarıyla ilgili ve benzer birçok konu sunulmuştur.
 
 
Yeni iletim teknolojileri öncelikle mobil iletişim ve internet teknolojileri, çok hızlı değişen ve hızla yenilenen pahalı yatırımlar gerektiren teknolojileridir. Mobil iletişim teknolojileri üzerinden veri iletişimi her geçen gün daha yüksek hızlara erişmektedir. Ancak üretici firmaların yeni teknoloji belirlenmesinde ve yaygınlaşmasında büyük oranda çıkar etkisi görülmektedir.
 
Sempozyumda ortaya çıkan sonuçlardan birisi ülkemizin teknolojiyi üretmekten çok teknolojiyi tüketen, bu yöntemle ülke kaynaklarını çok uluslu iletişim şirketlerine aktaran bir görünüm arzetmiştir.
 
Çözüm için sorunların doğru tanımlanarak, dünyadaki gelişmeleri iyi izleyerek ülkemizin ekonomik ve sosyal özelliklerine yanıt veren yeni iletişim politikaları oluşturulmalı ve kaynaklar kararlı bir biçimde bu amaca uygun olarak aktarılmalıdır. 

 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.