2007

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇUKUROVA BÖLGESİ ENERJİ FORUMU


05.04.2007 - 05.04.2007 (ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO SALONU)

 

Genel Bilgiler

SUNUM

        Son günlerde bölgemizde ve ülke genelinde sıkça yaşanan elektrik kesintileri ile elektrik enerjisi teminindeki sorunlar bir kez daha ülke gündemini oluşturmuştur.

         2005 yılı sonunda Türkiye genelinde 161 Milyar kWh elektrik enerjisi tüketilmiştir. Yüksek nüfus artışı, hızlı kentleşme ve devam eden endüstriyel gelişme sebebiyle elektrik enerji sektörü en hızlı büyüyen sektörlerden biri konumuna  gelmiştir. Şurası açıktır‘ ki kalkınmanın temeli enerjidir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler enerjisini doğru kullanmak zorundadır.

         Ülkemizde son 20 yıl içerisinde yıllık elektrik enerjisi talebi ortalama % 7.18 artış göstermektedir Arz talep dengesinin sağlanması için her yıl 2798 MW yeni kapasite gerekmektedir.Asıl sorun bu  talebin hangi yolla karşılanacağıdır.

         Bugün itibarı ile kurulu gücümüz yaklaşık 38.843 MW olup kurulu gücün yakıt cinsine göre dağılımında Doğalgaz % 45,3 ile ilk sırada, Linyit % 26,7 ile ikinci sırada, Hidroelektrik % 24 ile üçüncü sırada ve Sıvı yakıtlı % 3,4 ile dördüncü sıradadır. Buradan‘ da görüldüğü gibi yıllık elektrik enerjisi üretimin  % 48,7‘ si dışa bağımlı kaynaklarla üretilmektedir.

         2010 yılına yönelik yapılan tahminlere göre elektrik enerjisi üretiminde doğalgaz yine birinci sırada yer almaktadır. Elektrik enerjisinin üretiminde dışa bağımlı bir kaynak kullanılmasının doğuracağı sakıncalar kısa bir süre önce doğalgaz sıkıntısı ile yaşanmış ve bu konuda çok önemli bir örnek teşkil etmiştir.

         Bu nedenle Türkiye‘nin elindeki seçenekler değerlendirilirken yerli kaynaklara, öncelikle yenilenebilir yerli kaynaklara ağırlık verilmesi bir zorunluluktur.

         5 Nisan 2007 tarihinde Odamız tarafından düzenlenecek Çukurova Enerji Forumunda bölgemizin elektrik enerjisi sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte tartışarak çözümüne katkı koyacağımız kanaatindeyiz.

         Bu forumu 6 Nisan 1997 tarihinde trafik teröründe kaybettiğimiz İbrahim ATALI, Tevfik OKUMUŞ, Mehmet AYSAN ve Celal POLAT‘ın anılarına ithaf ediyoruz.

          YÜRÜTME KURULU           


 

Fotoğraf albümü

 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.