2015 2013 2011 2009 2007 2005

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

II.ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE KALİTESİ SEMPOZYUMU


17.05.2007 - 18.05.2007 (KOCAELİ)

 

Genel Bilgiler

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE KALİTESİ SEMPOZYUMU EVK‘2007

17 - 18 MAYIS KARTEPE GREEN PARK RESORT HOTEL

KONAKLAMA : KARTEPE GREEN PARK RESORT HOTEL

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ

SERVİS SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

DUYURU : BİLDİRİ SONUÇLARI BELLİ OLMUŞTUR KABUL EDİLEN SÖZLÜ SUNUM VE POSTER SUNUM BİLDİRİLERİNİ GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYINIZ.

KABUL EDİLEN BİLDİRİLER

SÖZLÜ SUNUM İÇİN KABUL EDİLEN BİLDİRİLER

POSTER SUNUM İÇİN KABUL EDİLEN BİLDİRİLER

 

Enerjinin verimli kullanımı ve enerji kalitesi veya kalitesizliğinin çok büyük ekonomik boyutu olan alanlar olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalar, binalarda (konut+hizmet) %30-50, özellikle enerjinin yoğun kullanıldığı sanayide ise %25-30‘lara varan enerji tasarruf potansiyelinin olduğunu göstermektedir. Bir gelişmişlik göstergesi olan kişi başına tüketilen enerji miktarı, artık tek başına bir gösterge olarak kabul görmemektedir. Enerjinin verimli kullanıldığının bir göstergesi olan "Enerji Yoğunluğu" yani Gayri Safi Yurtiçi Hasıla başına tüketilen birincil enerji miktarı en önemli gösterge olmuştur. OECD ülkeleri ortalaması 0,19 iken ülkemizde bu oran 0,38‘dir. Bu durum, enerjiyi OECD ülkelerine göre iki kat daha verimsiz kullandığımızın bir göstergesidir.

Sempozyumun diğer konusu olan enerji kalitesine baktığımızda; ülkemizde enerjideki kalite sorunları ve kesintilerinin ekonomiye verdiği üretim kayıpları şeklinde doğrudan ve cihaz-ekipman bozulmalarına neden olmasıyla verdiği dolaylı kayıpların boyutunu hesaplamak şu an için mümkün görülmemekle birlikte çok yüksek değerlerde olduğu kesindir. Çok büyük ekonomik kayıpların yaşandığı bu sorun ile ilgili araştırma ve çalışmalar çok yetersiz ve azdır. Ancak, bu konuda araştırmalar yapmış olan ülkelerdeki verilere bakıldığında, enerji kalite sorunu o ülkelere göre daha fazla olan ülkemizdeki kayıpların büyük olduğu anlaşılmaktadır.

Diğer önemli bir konu ise, ülkemizin AR-GE‘ye kaynak ayırma anlamında yetersiz olan konumudur. AR-GE‘ye yeterli pay ayırmazken, dikey teknoloji transferi yani yüksek paralarla transfer edilmesine rağmen, sahip olunamayan teknoloji için fiyatların içine katılmış olan %25 ila %90 arasında AR-GE payı ile gelişmiş ülkelerin AR-GE çalışmalarına kaynak aktarmaktayız.

Üniversitelerle sanayiyi bir araya getirmeye çalıştığımız bu tür sempozyum ve kongre gibi etkinliklerle, büyük çoğunluğu birer AR-GE çalışmasına kaynak olabilecek bildirilerin, sanayi ve devletin işbirliği ve parasal kaynak ayırmasıyla katma değer yaratacak projelere dönüşmesi gerekmektedir. Kitaplarda ve raflarda kalan bu çalışmaların projelere dönüşmesi için çözüm üretmek belki yine bize kalıyor gibi gözükmektedir. Birincisini 2005 yılında, KOCAELİ ve SAKARYA Üniversiteleri ile birlikte başarıyla gerçekleştirdiğimiz ve yaklaşık 350 kişinin katıldığı sempozyumda 79 bildiri, davetli konuşmacı tarafından 1 adet çağırılı bildiri ve destek veren firmalar tarafından 6 adet çağırılı bildiri sunuldu. İki gün süren sempozyum boyunca "Elektrik Şebekelerindeki Enerji Kalitesi ve Enerji Kalitesizliğinin Ülke Ekonomisine Maliyeti" ile "Enerji Sektöründeki Özelleştirmelerin Yatırımlara ve Hizmet Kalitesine Etkileri" konulu iki adet panel düzenlendi. İkincisini 17-18 Mayıs 2007 tarihinde düzenleyeceğimiz Enerji Verimliliği ve Kalitesi Sempozyumunun sonuçlarının da katılımcılara ve ülkemize çok önemli katkıları olacağına inanıyoruz.

EVK‘2007 Yürütme Kurulu


 
 
 
 
    

Kroki


 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.