2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

IV. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI SEMPOZYUMU


31.10.2007 - 02.11.2007 (GAZİANTEP)

 

Genel Bilgiler

  Başlangıçta insan, iş için gerekli enerjiyi kendi kuvvetinden alıyordu. henüz üretimin yalnızca öz gereksinim kadar olmasının yeterli olduğu dönemlerde bile kendi işini zorla ve zamanla bir ücret karşılığı diğer insanlara yaptıran üretim biçimi, ne yazık ki, bugün de benzer şekilde sürmekte. bilimin hızla ivme kazandığı ve teknolojiye dönüştüğü yakın geçmişimizin en görkemli buluşu, şüphesiz, o güne kadar işe yaramaz olarak bilinen bazı maddelerin aslında pekala insanın omuzlarına yüklenen bir çok işin daha kolay ve çabuk yapılmasına yardımcı olacağının akla gelmesi ve hayata geçirilmesi olmuştur.   
   
  Kimin için olduğu sorusunu bir kenara bırakırsak, üretim sürecinin kesintisizliği ve buna bağlı olarak yaşamın çağdaş koşullarda sürdürülmesi enerjiye bağlıdır ve gerekli ve yeterli enerji taleplerinin aksamadan karşılanması önemlidir.

  Ne var ki bu güne kadar kullandığımız bir çok enerji dönüştürme yönteminin çevreye ve insanlara verdiği zarar artık ciddi boyutlara ulaşmıştır. bunun yanı sıra mevcut kaynaklar enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaya başlamıştır.

  Özellikle yirminci yüzyılın acımasız ve neye mal olursa olsun daha fazla üretim, daha fazla kar güdüsünün, gerek çevreye, gerekse canlılara onarılamaz derecede zarar vermesi,  enerji ihtiyaçlarının insana daha yakışır şekilde nasıl karşılanabileceği sorusunu ve araştırmasını beraberinde getirmiştir ve "yenilenebilir enerji kaynakları" na yönelim hızla artmıştır.

  Ülkeler, kendi halkalarına ve dünya halkalarına daha güzel bir dünya sunabilmek için, mevcut öz kaynaklarından daha fazla enerji üretmeye yöneleceklerdir. işte bu noktada doğanın tüm ülkelere adil ve eşitlikçi davrandığı rüzgar, güneş gibi enerji kaynakları sınır tanımaksızın tüm insanlığın hizmetinde olacaktır.

  Tmmob elektrik mühendisleri odası gaziantep şubesi, gaziantep üniversitesi, sütçüimam üniversitesi ve tubitak işbirliği ile yapılacak olan "iv. yenilenebilir enerji kaynakları sempozyumu"nda; konu ile ilgili araştırma, inceleme, planlama ve uygulama projelerini ortaya çıkarmak, sempozyumda kısa ve uzun sürelerde nelerin yapılabileceğini bilimsel olarak değerlendirip tartışmaya açmak, uygulanabilme potansiyeline sahip teknoloji yatırımlarına yönelik çalışma programlarının ülkemiz bilim ve kamu kuruluşları, özel sector ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde ele alınmasını sağlamak sempozyumun temel amacı olacaktır.

  "Enerji politikaları, enerji ve çevre, güneş enerjisi, yenilenebilir hidrolik enerji, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle-biyogaz, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi, enerji ormancılığı ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları" ana başlıkları ile sunulacak olan bildiriler bilim ve teknoloji dünyasının tartışmasına açılacaktır.

  Çocuklarımızın bizi, kendi hırslarımız uğruna dünyayı ve canlıları felakete sürüklemiş bir kuşak olarak anmamaları için halen küçükte olsa bir fırsatımız olduğunu düşünüyor, konu ile ilgili tüm bilim insanlarının, mühendislerimizin, daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya düşleyen duyarlı tüm insanlarımızın sempozyuma destek olacağına inanıyor ve saygılarımı sunuyorum. 

Prof. Dr. Arif NACAROĞLU
YÜRÜTME KURULU BAŞKANI


 
 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.