2015 2013 2011 2009 2007 2005

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

I.ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE KALİTESİ SEMPOZYUMU


17.05.2005 - 18.05.2005 (KOCAELİ)

 

Genel Bilgiler

Enerjinin üretilmesinde ve tüketilmesinde verimlilik; ülkemiz ve dünya enerji kaynaklarının daha ekonomik kullanımı, çevreye olan etkisinin asgari seviyeye indirilmesi, dolayısıyla doğal kaynaklarının verimli kullanılması açısından hem stratejik hem de insanlığın geleceği açısından hayati öneme sahiptir.

Enerji verimliliği politikaları ve tedbirlerinin, sürdürülebilir bir enerji sisteminin en önemli unsurlarından biri olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından gittikçe artan bir şekilde kabul edilmektedir. Enerjinin üretimi ve tüketimi aşamalarında çevreye olan etkisi salt ülke meselesi olmaktan çıkmış, uluslararası anlaşmalarla tüm ülkeleri konuya taraf yapmıştır. Özellikle ülkemizde, enerjinin yoğun kullanıldığı sanayiide verimlilik anlamında en az %20-30 dolayında enerji tasarruf potansiyeli olduğu bilinmektedir.Ayrıca günümüz teknolojilerindeki hızlı gelişmeler sonucu daha kompakt, fonksiyonel ve bir o kadarda daha hassas cihazların hem sanayiide hem de bütün tüketim aşamalarında kullanılması nedeniyle kaliteli enerjiye olan ihtiyaç ta o oranda artırmıştır.

Özellikle elektronik ya da elektrik tabanlı arızaların kökenine inildiğinde, enerji kalitesizliğinin en önemli etkenlerden biri olduğu açıkça görülmektedir. Ülkemizde bu konuda yapılmış çalışmaların yetersizliği nedeniyle bunun boyutu bilinmemekle birlikte, bu arızaların özellikle sanayide neden olduğu ürün kalitesizliği ve imalat kayıplarının boyutunun, batıda bu konuda yapılmış araştırmalar göz önüne alındığında çok yüksek olduğu anlaşılmaktadır.

Enerji verimliliği ve kalitesinin artırılması ile, büyük bir katma değer yaratılabileceği gerçeğinden hareketle yapılacak bu ilk sempozyumun sonuçlarının ülkemize çok önemli katkıları olacağına inanıyoruz.

Saygılarımızla.

 


 
 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.