MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 EKİM KATLİAMI PROTESTOLARINA VERİLEN CEZA VİCDANLARI YARALADI!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, 10 Ekim Ankara Katliamı‘ndan 2 gün sonra yaptıkları açıklama nedeniyle aralarında EMO İstanbul Şube 38-39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanımız Beyza Metin‘in de yer aldığı 6 kişi hakkında İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza kararına tepki gösteren bir açıklama yaptı. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

Katliamın sorumlularının değil, katliamı protesto edenlerin cezalandırıldığı bir adalet sistemi olamaz!

 

10 EKİM KATLİAMI PROTESTOLARINA VERİLEN CEZA VİCDANLARI YARALADI!

 

"Emek, Barış ve Demokrasi" talebiyle 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara`da toplanan yüzlerce katılımcıya yönelik canlı bombayla gerçekleştirilen, 103 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda insanımızın yaralandığı en kanlı terör saldırısı Ankara Katliamı`na yönelik protestoları nedeniyle aralarında EMO İstanbul Şubemiz 38 ve 39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin`in de bulunduğu 6 kişiye verilen hapis cezası vicdanları bir kez daha kanatmıştır.

10 Ekim Ankara Katliamı`ndan iki gün sonra yapılan açıklama nedeniyle 6 kişinin "Cumhurbaşkanı`na hakaret" gerekçesiyle yargılandıkları davanın 6 Eylül 2018 tarihinde görülen 9. duruşmasında; aralarında EMO İstanbul Şubemiz 38-39. Dönem Başkanı Beyza Metin ile birlikte Genel İş İstanbul Konut İşçileri Şubesi Başkanı Nebile Irmak Çetin, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya,  Dev Sağlık-İş Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Erdoan Demir, Bank-Sen 11. Dönem Genel Başkanı Önder Atay ve HDP eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Şamil Altan`ın olduğu 6 kişiye ceza verilmiştir. İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi; 11 ay 20 gün olarak açıkladığı hapis cezasını, suçun işlenişini göz önünde bulundurarak 7 bin lira para cezasına çevirmiştir.

10 Ekim Katliamı`nı gerçekleştirenlerin ve gerekli önlemleri almayan, hatta katliamda can kayıplarının artmasına yol açan uygulamaların sorumlularının yargılanması gerekirken, katliamı protesto eden insanlarımızın yargılanması yeterince acı ve utanç vericiyken, bir de bu yargılama sonunda ceza kararının verilmesi bir ülkenin temel yapı taşını oluşturan "adalet" duygusunu kökünden sarsmıştır.

Ülke tarihimize kara ve karanlık bir gün olarak geçen 10 Ekim Katliamı gibi başka katliamların olmaması ancak bu katliamların hesaplarının sorulmasıyla mümkündür. Bu hesabı sormak yerine katliama karşı hesap sorulmasını isteyen insanların yargılanarak cezalandırılması utanç vericidir. İlerleyen yargı süreçlerinde bu yanlıştan dönülmesini umut ediyoruz.  

10 Ekim Katliamı`nı protesto edenlerin değil, katliamı gerçekleştirenlerin, katliamın arkasındakilerin, katliama zemin hazırlayan ve gerekli önlemleri almayanların yargılanacağı adil, demokratik bir Türkiye için mücadele etme zorunluluğu açıktır. Başta EMO İstanbul Şubemiz 38-39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin olmak üzere ceza verilen 10 Ekim Katliamı`nı protesto eden yurttaşlarımızın yanındayız. 10 Ekim Katliamı`nda yaşamını yitiren canlarımızın acılı aileleri ve bu katliamda yaralanan, sakat kalan insanlarımızın haklı mücadelelerinin de her zaman yanında olacağız.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

07.09.2018



YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


KANAL D YAYINI

ŞİRKETLERE İNDİRİM VAR, HALKA YOK!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GAZİ İPEK: ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR, NÜKLEER SANTRALLER İNSANLIK SUÇUDUR (YURTSEVERLİK.COM)

ELEKTRİKTE ŞİRKETLERE YÜZDE 62 İNDİRİM YAPILDI, HALKA YANSITILMADI (SOL.ORG.TR)

ELEKTRİK ŞİRKETLERİNE İNDİRİM, HALKA ZAM (MEYDAN.ORG)

YOUTUBE YAYINI

Okunma Sayısı: 70


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18



Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.