MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO 64 YAŞINDA! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu’nca Odanın 64. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, EMO’nun kurulduğu günden bu yana olduğu gibi bundan sonra da mühendislik mesleği, kamu yararı ve ülkemizin gelişimi için her platformda çalışmalarına devam edeceği vurgulandı. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

EMO 64 YAŞINDA!

 

İlk Genel Kurulu`nu 26 Aralık 1954 tarihinde gerçekleştiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 64. kuruluş yılına ulaşmıştır. EMO, Anayasa`nın verdiği yetkiyle meslek alanımızın düzenlenmesi, denetlenmesi ve kamu yararının gözetilmesi; meslektaşlarımızın sicillerinin tutulması ve meslektaşlar arasında dayanışmayı sağlama konusunda görev yapmaktadır.

Elektrik, elektronik, kontrol ve biyomedikal mühendislerinin meslek örgütü olan EMO tüm toplumu ve ülkenin gelişmesini ilgilendiren alanları bünyesinde barındırmaktadır. Tüm çalışmalarında ülke, meslek ve meslektaş sorunlarından hareketi kendisine temel ilke edinen EMO gücünü sadece üyesinden almaktadır. EMO bünyesinde 10 ayrı mühendislik unvanı, 89 farklı iş alanı bulunmakta olup; 14 şube ve 112 temsilciliğimiz ile 70 bini aşkın üyeye ulaşmıştır. EMO, mesleki alanlarımıza ilişkin sorunları, görüş ve önerilerini kamuoyuna bilimin yön göstericiliğinde sunmaktadır. Mesleki alanlarımızla ilgili dergi ve kitap gibi yayınlar çıkartıyor; kongre ve sempozyumlar düzenliyor; üyelerimize yönelik meslek içi sürekli eğitimler gerçekleştiriyoruz.

EMO ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda meslek alanlarındaki iş tanımlarına yönelik değerlendirmeler yapmakta, gerekli güncellemelerin mevzuata ve uygulama alanlarına yansımasını sağlamaya çalışmaktadır. Mesleki faaliyet alanları ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunların dışında değildir. Hem mesleki alanlarımızda hizmet üreten meslektaşlarımızın, hem de bu hizmetlerden yararlanan kamu ve halkımızın ortak yararının "bilim ve aklın egemenliğinden" geçtiğini biliyoruz. Ancak bilimin rehberliğinde teknolojik gelişme, ilerleme ve kalkınmanın sağlanabilmesi için öncelikle "özgür, demokratik ve barış içinde bir toplumda yaşama ihtiyacı" vardır. Ne yazık ki en ufak muhalif sesin bile baskı ve şiddetle susturulduğu, bilimsel düşüncenin yok sayılarak, geri yapılanmaların ortaya çıkarıldığı; eğitimin laiklikten uzaklaştırılarak imam hatipleştirildiği günümüz Türkiye`sinde bu ihtiyacın karşılanabilmesi mümkün görünmemektedir. Bu çerçevede EMO olarak öncelikle "demokrasi ve özgürlük" talep ediyoruz.

Meslek alanlarımızda gelişim sağlanabilmesi için eğitim büyük önem taşımaktadır. Ülkenin ihtiyacı ve planlama ilkesi gözetilmeden siyasi kaygılarla sürekli yeni üniversiteler açılması, mühendislik uygulamalarında da gerilemelere neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki yılda kaç mühendisin mezun olduğu değil, ne kadar iyi mühendis yetiştirildiği önemlidir. Dolayısıyla ülkenin kalkınması, dışa bağımlı ekonomiden kurtulması ve istihdamın artırılması için daha ilkokul seviyesinden başlayarak eğitimin kalitesi artırılmalı ve mutlaka bilimsel, bağımsız ve özerk bir üniversite yapısı kurulmalıdır.

EMO olarak enerjiden elektrikli ulaşım sistemlerine, iletişim teknolojilerinden elektromanyetik alanlara, asansöre, yangın ve parlayıcı/patlayıcı maddelere dek uzanan tüm alanlarımızda can yakıcı sorunlara karşı kamuoyunu bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Mesleki alanlarımızla ilgili kamu yararına aykırı düzenlemelere ve uygulamalara karşı hem hukuki hem de demokratik platformlarda gerekli uyarıları yapıp, itirazlarda bulunuyoruz. Ne yazık ki bugün mesleki alanlarımız rant odaklı yaklaşımlara teslim edilmekte, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamaları sınır tanımadan sürdürülmektedir. Türk Telekom`un içine itildiği özelleştirme batağı, yıllardır her platformda özelleştirmenin yanlışlığı ve bir ülkenin Telekom altyapısının stratejik açıdan şirketlere devredilemeyecek denli önemli olduğunu anlatmaya çalışan EMO`nun haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Gelinen noktada kamu yararını esas alan politikalarla Türk Telekom`da özerk bir yapılanmaya gidilmesi ve tekrar kamulaştırmanın değerlendirilmesi gerektiği ortadadır.

Türkiye`nin yaşadığı krizden meslektaşlarımız da doğrudan etkilenmekte, işsizlik tehdidiyle dayatılan düşük ücretler, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına maruz kalmaktadırlar. Acilen mühendislere yönelik istihdam planlaması yapılmalı ve katma değeri yüksek teknolojik ürünler alanında gelişme sağlamak üzere stratejik planlamaya gidilmelidir. Türkiye`nin ekonomik krizden çıkabilmesi, kalkınması, gelişmesi ve teknolojiyi tüketen değil üreten bir yapıya kavuşabilmesi için zaten sınırlı olan kaynakların etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak bir ekonomik sistemin kurulması zorunludur.

EMO, 64 yıldır olduğu gibi bugün de, mühendislik mesleği, kamu yararı ve ülkemizin gelişimi için her platformda çalışmalarına devam etmektedir. Bu süreçte kilometre taşlarını birlikte ördüğümüz ancak artık aramızda olmayan değerli mücadele arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Kurulduğu 1954 yılından bu yana onurlu çizgisinden ödün vermeyen; mühendislik mesleğinin gelişimi ve bilimin kamu yararına kullanılmasında öncülük yapan EMO, önümüzdeki yıllarda da TMMOB ve bağlı odaları ile birlikte ilkeli yürüyüşüne ve dik duruşuna devam edecektir.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

25 Aralık 2018YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


KANAL D YAYINI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GAZİ İPEK: ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR, NÜKLEER SANTRALLER İNSANLIK SUÇUDUR (YURTSEVERLİK.COM)

YOUTUBE YAYINI

Okunma Sayısı: 136


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.