MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB, BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA YAZI GÖNDEREREK USULSÜZCE ALINAN BEDELLER HUSUSUNDA UYARDI. 
TMMOB Türkiye genelinde tüm belediye başkanlıklarına 21 Şubat 2019 tarihinde bir yazı göndererek belediyelerin mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerimizden “müelliflik kaydı”, “mühendislik çalışma ruhsat harcı” gibi isimler altında ücretler alınmasının hukuka aykırılığına vurgu yaparak varsa bu tip uygulamalardan ivedilikle vazgeçilmesini talep etti.
 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA

Odalarımız tarafından Birliğimize iletilen bilgilerden bazı Belediyelerin mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerimizden "müelliflik kaydı", "mühendislik çalışma ruhsat harcı" gibi isimler altında ücretler aldığı anlaşılmaktadır.

Meslek mensuplarının kayıt ve sicillerini tutma ve denetleme görevi 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu ile TMMOB`ye bağlı meslek odalarına tanınmış bir yetkidir.  Kanun uyarınca  "Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler."

Nitekim 3194 sayılı İmar Kanununun Uygulama Yönetmeliği olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde de Yasa ile Birliğimize ve bağlı odalarımıza tanınan bu yetkiye atıflarda bulunulmuştur. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin "Yapı Projeleri" başlıklı 57. maddesinin 18. Fıkrası "Proje müellifliği ve yapım işlerinin denetimine dair fenni mesuliyet üstlenen mimarların ve mühendislerin, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, ilgili meslek odasına kayıtlı olmaları, büro tescillerini yaptırmaları gerekir." şeklinde düzenlenmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 68. Maddesinin 16. Fıkrası ise "(16) Fenni mesullerin sicilleri, ilgili meslek odalarınca, ilgili idareden alınacak iş bitirme belgeleri de dikkate alınarak tutulur ve yeni bir fenni mesuliyet üstlenilmesinde bu siciller dikkate alınır."şeklinde düzenlenmiştir.

Öte yandan gerek 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda gerekse 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin belediyelerce tutulacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu bağlamda TMMOB`ye bağlı Odalar dışında, başka bir kurum ya da kuruluşun kayıt, tescil, çalışma izni vb. işlemler yapması da bu işlemler için bir ücret alması da yasal değildir.

Yasal dayanağı bulunmayan müelliflik kaydı/yenileme işlemleri ile bu işlemlerden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığı kesinleşmiş yargı kararları ile de sabittir.

Mühendis, mimar ve şehir plancısı üyelerimizin mağduriyetine yol açan bu ve benzeri uygulamalardan kaçınılması, varsa bu tip uygulamalardan ivedilikle vazgeçilmesi hususunda gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla,

 

 


Dersim GÜL

TMMOB Genel Sekreteri

 

 

Ekler: Konuya ilişkin örnek yargı kararları (2 adet)

 

Dosyalar

Mahkeme Kararı-1 (1794 KB)

Mahkeme Kararı-2 (668 KB)EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


TÜM ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

TMMOB`YE DOKUNMA!!

Okunma Sayısı: 41


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.